Československo chtělo tajit masakry Němců

  0:01aktualizováno  0:01
Čelní představitelé někdejšího Československa chtěli zničit důkazy o poválečných masakrech a divokých odsunech, při nichž zahynuly stovky Němců. Dokument, který to dokazuje, je uložen ve Vojenském historickém archivu. Ještě v roce 1999, deset let po pádu komunismu, nesl razítko "tajné".

"Nechť vláda uloží ministru národní obrany a ministru vnitra, aby bez prodlení učinili vhodná opatření, aby stopy činů výše uvedených byly, pokud je to třeba v zájmu veřejném, odstraněny," píše se v něm. Pojem "činy výše uvedené" znamená masakry na německém obyvatelstvu.

Dokument pochází z roku 1947, tedy z doby, kdy komunisté ještě neuchvátili zcela moc, ale už měli silné slovo.  V archivu zůstal téměř nepovšimnut, než ho objevil historik František Hanzlík z vyškovské Vojenské vysoké školy pozemního vojska. "Ty dokumenty potvrzují to, co bylo spíše jen tušeno. Že ti, kteří měli dohlížet na nezákonnosti, se jich sami dopouštěli," řekl Hanzlík.

Složka s dokumenty obsahuje návrh vládního projevu, určeného pro ministry obrany a vnitra (těmi byli Ludvík Svoboda a Václav Nosek, oba reprezentovali zájmy KSČ), ale také výčet zdokumentovaných případů, při nichž byli masakrováni Němci. Ten je nadepsán: "Jen pro osobní informaci pana ministra".

Oba vládní představitelé se shodou okolností osobně podíleli na vyšetřování minimálně jedné tragédie: masakru v Ústí nad Labem v červenci 1945. Žádný z obou dokumentů není podepsán, podpisy nesou úvodní dopisy ze sekretariátu ministra obrany.

"O tomto archivním materiálu slyším poprvé. Ale odpovídá to situaci, představitelé státu s tehdejšími protiněmeckými událostmi skutečně měli problém, protože se o nich psalo v zahraničí," říká archivář z Ústí nad Labem Vladimír Kaiser, který se již léta zajímá o pozadí tamního protiněmeckého masakru.

O "nebezpečném" zájmu zahraničních novinářů se zmiňuje i objevený dokument: "... jde o činy, které by mohly být velmi snadno využity k hanobení celého státu, armády a složek veřejné bezpečnosti. Při obsazování pohraničí zastřelila vojenská jednotka v jistém prostoru v červnu 1945 na 1500 Němců..." A následuje výčet dalších případů.

Na jiném místě se zase píše o možnostech, jak tuto situaci řešit. Jednou z variant bylo zavedení informačního embarga: "Nechť vláda pověří svého předsedu a náměstky jako předsedy politických stran sdružených v Národní frontě, aby bez odkladů vyložili výše zmíněné skutečnosti na důvěrných poradách představitelů svých politických stran a působili, aby veřejné projednávání těchto případů, zvláště tiskem, bez prodlení ustalo."

Jinou variantou byla důvěrná schůze branného a bezpečnostního výboru Národního shromáždění, porada generálních tajemníků všech politických stran (která by byla samozřejmě prohlášena za tajnou) nebo tajná schůze šéfredaktorů denních listů.

Hanzlíkem objevené dokumenty nebyly v plném znění pravděpodobně nikdy publikovány, nezmiňuje se o nich ani kniha Rozumět dějinám, kterou před krátkým časem speciálně nechalo zpracovat ministerstvo kultury, aby veřejnosti vysvětlilo okolnosti poválečného odsunu a tzv. Benešových dekretů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Každý pátý Čech trpí duševní chorobou. Pomoci mají centra duševního zdraví

Duševní zdraví. Ilustrační foto.

Léty zažitou představu, že psychicky nemocní se musí zavřít do léčebny, má ambici změnit reforma psychiatrické péče. Na...

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz