Vicepremiér Alexandr Vondra chtěl do začátku předsednictví ratifikovat smlouvu alespoň v jedné komoře. Česko Lisabon nakonec nemusí schválit ani během předsednictví.

Vicepremiér Alexandr Vondra chtěl do začátku předsednictví ratifikovat smlouvu alespoň v jedné komoře. Česko Lisabon nakonec nemusí schválit ani během předsednictví. | foto: David W. Černý, Reuters

Česko zřejmě ratifikaci Lisabonu během předsednictví nestihne

  • 12
Zahraniční výbor Sněmovny dnes přerušil projednávání Lisabonské smlouvy. Vrátí se k ní až 15. února. Smlouva tak nebude schválena na únorové schůzi, ale zřejmě ani během českého předsednictví. ODS totiž nejprve požaduje novelu jednacího řádu parlamentu. To může trvat až půl roku i déle.

Při hlasování o Lisabonské smlouvě není jednotná koalice ani opozice. Zatímco zelení, lidovci a sociální demokraté se snaží ratifikaci smlouvy uspíšit, ODS a KSČM žádají odklad.

Přesně tak dopadlo i dnešní hlasování v zahraničním výboru Sněmovny, který projednávání smlouvy přerušil do poloviny února. Návrh místopředsedy zahraničního výboru Tomáše Duba podpořily hlasy jeho spolustraníků z ODS, stejně jako komunisté a nezařazení poslanci Petr Wolf a Jan Schwippel. Proti byla KDU-ČSL, zelení a ČSSD.

Podobně se ke smlouvě v minulých dnech postavily i ústavně-právní a evropský výbor Sněmovny i Senátu.

Sociální demokrat Jan Hamáček, který zahraniční výbor vede, se proto dnes snažil, aby alespoň zahraniční výbor rozhodl odlišně a vyslal do EU pozitivní signál. ČSSD je totiž nervozní, ráda by smlouvu ratifikovala co nejdříve.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek už minulý týden pohrozil, že svolá mimořádnou schůzi Sněmovny, kde se pokusí smlouvu schválit. K tomu ale potřebuje 120 hlasů, které nemá k dispozici. Prolisabonská koalice má ale ve Sněmovně jen kolem devadesátky hlasů. ČSSD tak nutně potřebuje třicet hlasů od ODS, ta je ale neústupná.

Odklad může trvat až půl roku

ODS nejdříve požaduje stykový zákon nebo novelu jednacích řádů obou parlamentních komor, které by měly bránit předávání pravomocí z Česka do Bruselu bez souhlasu parlamentu. Na stykový zákon přitom země čeká neúspěšně šestnáct let, rychleji by se politici shodli spíše na novele jednacích řádů. Ani jejich schválení ale nebude rychlou záležitostí.

Lisabonská smlouva tak podle poslance Duba nemusí být na nadcházející schůzi vůbec zařazena do programu, nebo se její projednávání pouze otevře a bude následně znovu přerušeno.

"Je to další a další odsouvání. Připomínalo mi to chování pštrosa, který strká hlavu do písku a myslí si, že není vidět," řekla iDNES.cz členka zahraničního výboru za zelené Kateřina Jacques. Podle ní není ratifikace změnou jednacího řádu podmíněna. "Ratifikace může proběhnout a tento úkol můžeme splnit následně," řekla.

Právě na téma, o čem by se mělo hlasovat dříve, byla dnes ve výboru velká debata. "Není možné dát smlouvu k hlasování, pokud by novely jednacího řádu nebyly alespoň v prvním čtení," řekl iDNES.cz nezařazený poslanec za ODS Jan Schwippel. I on připouští, že novela jednacího řádu se bude projednávat klidně i půl roku.

Text novely totiž zatím ještě ani neexistuje, je jen v podobě věcného záměru. "Budeme-li ratifikaci Lisabonské smlouvy novelou jednacího řádu podmiňovat, nedojde k ratifikaci v době našeho předsednictví," řekla Jacques.

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra je ale optimističtější. Podle něj může vypracování textu trvat jeden až tři měsíce.

Topolánkova hůl na Paroubka

ODS má ale ještě jeden důvod, proč s ratifikací Lisabonské smlouvy nespěchat. Na kongresu si totiž odhlasovala, že přednostně musí být schváleny smlouvy o americkém radaru, který ČSSD odmítá.

Občanští demokraté se tak snaží vyměnit Lisabon za radar, i když se ČSSD takovému obchodu urputně brání. Mirek Topolánek má ale "Lisabon" jako jediný trumf v ruce, kterým může na Paroubka ve věci radaru tlačit. Lisabonskou smlouvu mu neschválí dříve, dokud mu Paroubek nepomůže schválit radar. Ten je pro premiéra prvořadou záležitostí.

Jak se strany stavějí k Lisabonské smlouvě

ODS je názorově rozdělena na odpůrce a příznivce Lisabonské smlouvy. Příznivci argumentují průzkumem, podle kterého si většina voličů ODS ratifikaci přeje, i když tento průzkum ještě nikdo ze straníků neviděl. V tuto chvíli ale i odpůrci takticky s podporu váhají, chtějí ČSSD nejprve dohnat k souhlasu s americkým radarem.

ČSSD smlouvu podporuje, třebaže podle průzkumů si to voliči ČSSD nepřejí.

KDU-ČSL smlouvu vesměs podporuje, někteří lidovci v Senátu ale v minulosti podpořili některá odkladná rozhodnutí.

Strana zelených smlouvu bezvýhradně podporuje, i v ní se ale najdou odpůrci ratifikace. Proti například vystupuje předseda zelených Pardubického kraje Pavel Křivka

KSČM je proti Lisabonské smlouvě, požaduje, aby o ní mohli Češi rozhodovat v referendu.

O Lisabonské smlouvě mají jasno i nové strany, které vznikají před evropskými volbami. Jednoznačně proti jsou Svobodní, ratifikaci smlouvy naopak požadují Liberálové.cz či EDS Jany Hybáškové.