Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Krvavá bitva o Artois 1915. Čechoslováci bojovali ve Francii jako lvi

  20:04
Devátý květnový den 1915. Frontová linie u severofrancouzské obce Neuville-Saint-Vaast. Čeští a slovenští legionáři ve službách Trojdohody útočili v první vlně na vesnici La Targette a přes ohromné ztráty kótu 140 dobyli. Jejich hrdinství připomíná československý hřbitov, nyní zde navíc otevřeli Zahradu míru.

2. četa roty Nazdar ve Francii | foto: VÚA - VHA

„Ze všech stran slyšíme hrozné výbuchy. Kapitán velí: Připravme se, nasadit bodáky! Velká bitva počíná. Je nám v zákopu nevolno, dusíme se. Granáty nepřestávají padat, a proto chceme již raději ze zákopu ven, utíkat vpřed a zkrátit si hrozné chvíle. Terén před námi je svah, takže nevidím německých pozic ani kraje, kam máme běžet. Naši trubači troubí: En avant! Kupředu! Je přesně 10 hodin.“

Tak popsal první minuty velké bitvy Josef Antoš, jeden z příslušníků legendární Compagnie Nazdar složené ze Slováků a zejména Čechů – 250 dobrovolníků, kteří vstoupili do francouzské armády, aby bojovali proti Německu.

Právě tady, v mírně zvlněné krajině hrabství Artois, se proslavili. Nesmírnou odvahou. A bohužel i mimořádně těžkými ztrátami.

Obětovali se pro Francii

V okolí města Arras, a zejména vesnice Neuville a přilehlé osady La Targette leží několik velkých vojenských hřbitovů. Jsou svědectvím krvavých bojů první světové války.

Na Route de Béthune severně od Neuville mají svůj vojenský hřbitov i Čechoslováci. Dvě stovky betonových křížků v úhledných řadách. Po stranách aleje lip. V pozadí nekropole s českým lvem ve štítu. V popředí zářivě bílý pomník.

Pod nápisem „Ti, kteří zde padli, obětovali krev za svobodu Československa a Francie“ je 206 jmen. Karel Bezdíček, Antonín Novák, Václav Dostál…

„Německé strojní pušky cvakaly rychle a půda se před našima očima výbuchy granátů otvírala. Naše řada řídla. Někteří z nás měli neštěstí, že spadli do hlubokých jam a již nevylezli. Jiní zde byli zabiti. Mezi těmito i náš praporčík Bezdíček,“ vzpomínal na smrtící vřavu Antoš.

Praporečník roty Karel Bezdíček doběhl k nepřátelské linii jako jeden z prvních. Dostal zasáh do hrudi. Padl do zákopu. Zemřel mezi těly zabitých Němců.

Ostatky Karla Bezdíčka však na československém hřbitově nejsou. Jen jméno na pomníku. Tělo nikdy nenalezli. V dobyté linii ho totiž zasypala hlína vyvržená dělostřeleckou kanonádou. Granát ho pohřbil i s posvátným praporcem roty z červeného hedvábí a vyšitým bílým českým lvem.

Přísaha roty Nazdar ve Francii (1914).

Compagnie Nazdar, začleněná do praporu C 2. pochodového pluku Cizinecké legie, energicky prorazila první nepřátelské linie a za těžké střelby postupovala dál k asi 4 kilometry vzdálenému cíli – kótě 140 na hřebenu Falaise de Vimy a lesíku de la Folie severně od Neuville.

Dobyté linie zákopů měli vojáci co nejrychleji přeběhnout, nevšímat si přeživších Němců a spěchat dál. První útočná vlna se však na bocích proudu – v němž postupovali právě Češi – výrazně zpomalila. A nepřítel toho využil. Pálil do nekrytých boků.

Bojovníci s Bílým lvem. Velitel Obrany národa a dva legionáři utvářeli armádu

„Jakmile viděli, že jsme jejich první zákop přešli, obrátili zbraně a stříleli nám do zad. Vzdor tomu jdeme stále vpřed, dostávajíce rány ze všech stran. Přicházíme k silnici Route de Béthune. Zde v příkopě si chtěli někteří hoši odpočinout, ale silnice ta byla německými děly ostřelovaná, a kdo se u ní zdržel, byl zabit neb raněn. Spěcháme vpřed. Před námi je rovina, pole, zákopy již žádné,“ popsal Antoš.

Na vojenském hřbitově v La Targette, na nešťastné silnici Route de Béthune, neleží jen legionáři z legendární bitvy v Artois.

Jsou zde padlí Češi z dalších francouzských bojišť 1. světové války, jakými byla Somma nebo Verdun, ale i letci z bitvy o Francii z roku 1940 i desítky padlých vojáků Československé samostatné obrněné brigády, která se vylodila v Normandii a od podzimu 1944 až do konce bojů v Evropě obléhala Němci obsazený Dunkerque.

Zahrada míru v La Targette

Dva kilometry od československého hřbitova, u silnice Rue de Prague jižně od Neuville, se do mírného návrší zvedá rozlehlá travnatá plocha. Pokrývají ji nekonečné řady bílých křížů. Na dvanáct tisíc zmařených životů. Toto je francouzské pohřebiště.

Levý okraj hřbitova uzavírá remízek vzrostlých platanů a smrků. Letos přibyly i lípy. Tento kousek francouzské země se totiž během posledních měsíců proměnil v českou a slovenskou Les Jardins de la Paix – Zahradu míru. Místo rozjímání, které má vzdát hold hrdinům, již položili život za mír ve Francii, a také odkazovat k usmíření mezi tehdejšími nepřáteli.

Badatel pátrá po legionářích. Byli vytěsňováni z paměti národa, říká

„Podobných vzpomínkových zahrad má vzniknout v blízkosti památných míst první světové války minimálně patnáct. Každý národ si vybuduje svou,“ popisuje Jitka Přerovská, členka správní rady Karel Komárek Family Foundation – nadace, která stála za vznikem té česko-slovenské. Vybudovány byly již zahrady australská, belgická, italská, anglická, německá a další.

„Tento kraj si prožil mnoho válečných střetů mezi několika národy. Táhla se tu fronta, probíhaly těžké boje, zahynulo mnoho lidí. Je tedy důležité na ně nezapomenout. Tento projekt tak má velký symbolický význam,“ řekl Jean-Paul Mulot, prezident francouzské organizace Art & Jardins Hauts de France, když se česká a slovenská Zahrada míru toto úterý slavnostně otvírala.

Munice pod zemí

„Nově vysazené lípy samozřejmě odkazují k naší domovině. Zpevněný chodník se proplétá s pásem travin, což zase symbolizuje spojení dvou národů,“ vysvětluje architektka Lenka Dřevjaná, autorka návrhu. A upozornila, že kvůli množství zachované munice se nemohlo kopat více než půl metru do hloubky.

Stejně jako tisíce nehybných křížů v sousedství působí zahrada – spíše nevelký lesopark – poklidně. Dva světy vytvářející rovnováhu. Cesta klikatící se ve stínu stromů, tu a tam lavička.

Českoslovenští legionáři zahnali Němce stejně, jako před sto lety

Chodník je na mírném návrší ukončen výhledem do plání, na nichž před 104 lety umíraly desítky Čechů v kabátcích legie.

V dálce na obzoru se jako memento těžkých bojů tyčí pobořený kostel v Mont Saint-Éloi – vesnici, kam se den po krvavé bitvě z 9. května torzo roty Nazdar stáhlo.

„Ležíme na rovném poli, střílíme, německé kulky nás hustě obletují. Teprve nyní vidíme, v jaké situaci se nacházíme. Je nás málo. Dobře šedesát procent nás ubylo. Někde leží jeden, jinde dva, tři,“ popsal Antoš momenty, kdy se s kamarády probojoval k vytčenému cíli.

Díky dělostřelecké baterii se vojákům podaří odrážet následné německé protiútoky. Přečkají na pozicích v prolomeném obranném pásmu nepřítele až do druhého dne, dokud je nevymění zálohy.

Postoupit dál se francouzské armádě nepodaří. Německé posily už útočící jednotky do větší hloubky nepustí.

Generál: Vedli jste si jako lvové

„Zvolna, jeden po druhém, jdeme vzad. Sešli jsme se u zákopů, odkud jsme včera odešli. Je nás málo, velmi málo. Stále hledíme vpřed, nepřijde-li ještě někdo z nás, ale marně. Jsme celí rozechvěni, unaveni tím, co jsme zažili.“

Ztráty jsou skutečně děsivé. Zmiňovaná kóta 140 byla nejvražednějším místem boje o hřeben Falaise de Vimy. Z 250 vojáků Compagnie Nazdar téměř pětina padla. Asi sto mužů bylo zraněno.

Přesto svůj úkol splnili, což ocenil i francouzský generál, když legionáře osobně navštívil a pochválil: „Vedli jste si jako lvové.“

Československými legiemi ve Francii prošlo od srpna 1914 do podzimu 1918 na deset tisíc dobrovolníků. Šest set padesát se domů nikdy nevrátilo. Nápis pod jejich jménem na křížku říká vše.

Mort pour la Patrie. Padl za vlast.

Legionáři zahnali Němce stejně, jako před sto lety:

Autor:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

  • Nejčtenější

Kajínkovu milost má v rukou Pavel. Po Zemanovi rozhoduje, zda zůstane volný

Prezident Petr Pavel po svém předchůdci převzal bonusovou pravomoc. Když Miloš Zeman v roce 2017 udělil Jiřímu...

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plivl na oběti nacismu, ať rezignuje, žádá Trikolora Pavla za Terezín

Politická strana Trikolora žádá prezidenta Petra Pavla, aby rezignoval za svůj projev, který pronesl v neděli během...

Vládě uděláme takové peklo, až se jí srolují ponožky, slíbil Havlíček

Hnutí ANO bude ve Sněmovně bránit přijetí vládního ozdravného balíčku všemi prostředky. „Použijeme ty nejtvrdší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spanilá jízda diverzantů otřásla Ruskem. Jestřábi tuší čečenský scénář

Premium Pomsta za Bachmut, nebo psychologická operace, která má odvést pozornost od chystané ukrajinské protiofenzivy? Den...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Válka bezprostředně nehrozí, reagoval Fiala na Řehkovo varování před Ruskem

České republice konflikt bezprostředně nehrozí, armáda se však musí připravovat na všechny varianty, i ty málo...

Jiní senátoři, jiný názor. Pavel s kandidáty do Ústavního soudu náhle uspěl

Senátní výbor pro lidská práva v úterý doporučil schválit jako ústavní soudce někdejšího předsedu Nejvyššího správního...

Očkování zdarma kvůli riziku rakoviny děložního čípku má být pro více dívek

Přímý přenos Rozšíření věkového rozpětí pro dobrovolné očkování hrazené ze zdravotního pojištění proti papilomaviru (HPV), který je...

Řidiče ujíždějícího policii zablokoval šofér dodávky, honičku ukončil výstřel

Řidič se zákazem řízení a sáčky s krystalickou látkou ujížděl policistům v Kozolupech na Plzeňsku. Vysokou rychlostí...

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...