Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš
Reportáž skončila 25. 6. 2013 7:52

Záplavy v Čechách v červnu 2013

Zatímco v Praze hladina Vltavy klesá, sever Čech trápí stoupající Labe. Na Ústecku a Děčínsku pokračují evakuace. Policie zaznamenala první případy rabování.

22:00
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, sitauce na tocích se postupně uklidňuje, pětidenní on-line reportáž proto končí. Děkujeme za pozornost. Další podrobnosti o klesání hladin a zprávy o úklidu po povodních 2013 můžete sledovat zde.
21:55
Třetí povodňový stupeň aktuálně platí na 14 místech řek a to ve Středočeském, Ústeckém a Jihočeském kraji.
21:40
Pátek bude podle meteorologů oblačný až polojasný s přeháňkami a bouřkami. Sobotní Medard přinese podobné počasí a až 24 stupňů Celsia. V neděli se počasí zkazí a na většinu území postupně dorazí přeháňky. Předpověď počasí na následujících devět dnů najdete zde
21:12
Liberecký kraj
Podle krajské mluvčí hasičů Zdenky Štrauchové se povodňová situace v Libereckém kraji zcela uklidnila a hasiči řeší jen poslední lokální případy s odčerpáváním lagun a zatopených sklepů spodní vodou. "Po ukončení záchranných a likvidačních prací na svém území nabídli nyní profesionální i dobrovolní hasiči své síly a prostředky na pomoc ostatním krajům republiky," uvedla.
21:09
Pardubický kraj
Hasiči Pardubického kraje zrekapitulovali pomoc postiženým oblastem. Profesionální hasiči z Pardubic vyjeli do Mělníka s kontejnerovým automobilem a kolovým nakladačem. Tamtéž pomáhají také dobrovolní hasiči z Heřmanova Městce. Dobrovolní hasiči z Jevíčka pak odjeli pomoci do Terezína.
20:29
Ústecký kraj
Podle starostky Terezína, pod jehož radnici Kopisty spadají, však situace v obci vyhrocená není. "Pokud vím, voda v Ohři už nestoupá, situace se tam zklidňuje," řekla ČTK starostka Růžena Čechová. Podle jejích slov jsou na místě i tři psychologové, kteří s místními mluví. Reportáž z Nových Kopist čtěte zde
20:03
Ústecký kraj
Hasiči dostali v podvečer oznámení, že do obce Nové Kopisty teče další voda z Ohře a nestačí ji pobrat řeka Labe. "Středem vesnice tekl proud vody o výšce 80 centimetrů," uvedl mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan. Na místo proto najelo deset hasičských jednotek a vodu odčerpávají. Jsou tam také velkokapacitní čerpadla.
19:40
Hlavní město Praha
Praha se jako první přihlásila o peníze v rámci vládní pomoci městům a krajům postižených povodní. Z prvního balíku vyčleněného ve státním rozpočtu dostane město 67 milionů korun. Celkem vláda na počátku povodně rozhodla o uvolnění 300 milionů korun pro starosty a samosprávy na první platby spojené protipovodňovými opatřeními.
19:20
Ústecký kraj
Úklidové práce v Ústí nad Labem zřejmě nezačnou dřív než v neděli. To by měla řeka klesnout na 8 metrů. V pátek ráno by měla mít kolem 10 metrů.
18:49
Ústecký kraj
V severních Čechách je bez pitné vody 15 obcí a zhruba 2 000 lidí v děčínském, ústeckém a litoměřickém okrese. Jde o obce, kde jsou prameniště, která byla během povodní zakalena. V ČT to uvedla mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová
18:41
Hlavní město Praha
Jedna z automobilek nabídla pražskému magistrátu bezplatné zapůjčení pěti vozů. "Zapůjčené vozy budou sloužit na obtížně dostupných místech, zejména v povodí Rokytky a Botiče, na území Lahovic, Chuchle, Radotína, Troje atd. Využívány budou především k řízení sanačních prací a rozvozu materiálu na potřebná místa,“ řekl člen krizového štábu Jiří Vávra.
18:20
Nad Českou republikou aktuálně téměř nikde neprší. Meteorologové ČHMÚ hlásí, že už ustaly přeháňky na jihovýchodě Moravy, kde za dnešek žádné výrazné úhrny neevidují. V noci se tam mohou přeháňky vrátit ze Slovenska.
18:08
Hlavní město Praha
Pražský magistrát vydává městským částem povolenky k vjezdu do lokalit postižených povodní. Do povolenky je třeba doplnit znak městské části, její název a uvést přesnou lokalitu, které se povolení týká. Povolenky jsou vydávány vždy na konkrétní vozidlo. Podmínkou pro výdej povolenek je prokazatelné trvalé bydliště nebo potvrzení pobytu, sídlo provozovny firmy nebo provozovny v dané lokalitě.
17:56
Všeobecná zdravotní pojišťovna ve čtvrtek rozhodla, že zaplatí dětem ze zatopeného Hřenska a Křešic z Ústeckého kraje a Vestce a Křince ze Středočeského kraje ozdravný pobyt u moře. Mluvčí VZP Oldřich Tichý ČTK řekl, že nabídka platí pro děti od šesti do osmi let věku, které jsou pojištěny u VZP a bydlí v některé z těchto čtyř obcí.
17:53
Ústecký kraj
V Ústeckém kraji je bez proudu zhruba 7 500 domácností. V ČT to řekla mluvčí společnosti ČEZ po severní Čechy Soňa Holingerová. Podle ní pracovníci připojili, co se dalo, nyní čekají na opadnutí vody. Škody prý zatím firma nepočítala, budou prý však v řádech milionů.
17:49
Stav ohrožení nadále platí na čtrnácti místech v republice - například v Praze, Mělníku, Děčíně a v Ústí nad Labem. V Hřensku potom stále platí stav extrémního ohrožení.
17:28
Středočeský kraj
Lidé postiženým obcím nabízejí pomoc například i v podobě jídla. "V pondělí mezi 9,00 - 10,00 přijedeme s cca 50 porcemi guláše, 40 porcemi párků a sudem piva. Kdybste potřebovali ještě něco jiného, napište nebo zavolejte," napsal například jeden z nich na facebookový profil Zálezlic.
17:10
Jihočeský kraj
Kvůli povodním je ohrožena úroda roudenského zelí. Pole v sousedství řeky Malše mezi Roudným a Vidovem na Českobudějovicku byla po povodni celá pod vodou, ještě dnes stojí na třetině bahnité ornice obrovské hnědé laguny. Vodu z těch největších pomáhají zemědělcům odčerpávat hasiči, kteří ji vracejí přes kanalizaci zpátky do řeky. “Škody se zatím těžko odhadují, jdou už ale do statisíců. Jen do osiva jsme investovali 400 tisíc korun a už tu máme padesát procent rostlin pryč. Nehledě na další náklady a na to, že nebudeme mít výnos,“ uvedl Eduard Šebenda, který má v Zemědělském podniku Malše na starosti zelný provoz.
16:59
Plzeňský kraj
Až kolem tří desítek lidí evidovaných na úřadu práce zaměstná první plzeňský městský obvod na likvidaci následků záplav. Rozlitá voda na území obvodu škodila zejména ve čtvrti Roudná, kde mimo jiné zatopila městská sportoviště. Nezaměstnaní pomohou s úklidem, kde to bude třeba, práci dostanou až na tři měsíce, řekl dnes ČTK starosta obvodu Miroslav Brabec.
16:55
Středočeský kraj
Úřady práce vyplatily za první tři dny tohoto týdne zatím 115 mimořádných dávek po povodních. Zhruba dvě třetiny z nich putovaly k zaplaveným ve Středočeském kraji. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytlo generální ředitelství úřadu práce. Žadatelů postupně přibývá. Lidé, které postihla velká voda, mohou dostat od státu až 51.150 korun.
16:52
Jihočeský kraj
Velká voda už sice ustoupila, teď však lidé v Jihočeském kraji musí čelit například nákaze ze znečištěné vody. Zhruba 350 studen je zanesených. V 17 obcích neteče pitná voda. Lidé jsou odkázáni na dodávky z cisteren a do toho ještě často bojují s bahnem. Celkem je zasaženo osm tisíc lidí, kteří se dočkají pitné vody v kohoutcích na některých místech až příští týden.
16:46
Ústecký kraj
Další rabování zaznamenala policie v Počeplicích na Litoměřicku. Pachatel násilím vniknul do evakuovaného domu, hrozí mu až osm let vězení. Jedná se tak už o sedmý případ.
16:43
Plzeňský kraj
  • Zatopené domy v Dolní Lukavici. 5. června

    Zatopené domy v Dolní Lukavici. 5. června / Autor: Ladislav Němec, MAFRA

16:40
Středočeský kraj
V Mělníku stále pokračují ve zpevňování protékající protipovodňové hráze. Podle starosty města Ctirada Mikeše jde však spíše o preventivní opatření.
16:18
Středočeský kraj
Obyvatelé vyplavených Zálezlic na Mělnicku nemohou uklízet a zbavovat se poškozeného majetku. Pojišťovny chtějí nejdříve škodu vidět na vlastní oči, řekl dnes ČTK starosta obce Jiří Čížek. Pojišťovny ale tvrdí, že klienti mohou odstraňovat následky škod ještě před prohlídkou technikem pojišťovny. Důležité však je vše co nejpodrobněji zdokumentovat, ideálně fotoaparátem.
16:11
Ústecký kraj
Ohře je stále na třetím stupni, v Lounech zaplavila výstaviště a další pobřežní části města. U Nechranické přehrady jsou zčásti pod vodou kempy.
16:05
Hlavní město Praha
Praha 2 do konce týdne vykácí 150 stromů, u kterých podle znalců hrozí pád. Nejvíce jich bude pokáceno v Riegrových sadech, kde voda podemlela 80 stromů.
15:56
Plzeňský kraj
Desítka strážníků Městské policie Plzeň vpodvečer vyrazí na pomoc kolegům do Ústí nad Labem. Plzeňští strážníci tu budou pomáhat s plněním úkolů obecní policie. Jak dlouho se v Ústí nad Labem zdrží, zatím není zcela jasné. "Počítáme se sedmi dny. Operativně budeme potřebnost našich strážníků vyhodnocovat a o případném prodloužení jejich využití rozhodneme podle aktuální situace," sdělil velitel plzeňských strážníků Marek Šilhan.
15:54
Hlavní město Praha
V pátek ráno bude zprovozněna i celá linka metra C. Stanicemi Florenc, Vltavská a Nádraží Holešovice bude metro zatím jen projíždět, rozhodl pražský dopravní podnik. Provoz na linkách A a B byl obnoven ve čtvrtek ráno (více se dočtete zde).
15:51
Hlavní město Praha
Od pátku 7. června bude pro automobilovou dopravu zprovozněna ulice Voctářova v Praze 8. "Jestli se nestane něco nepředpokládaného, bude tato důležitá komunikace zprovozněna v rekordním čase, tj. dva dny po povodních," uvedl místostarosta Michal Švarc.
15:38
Středočeský kraj
Do zatopených částí Hořína u Mělníka se zatím obyvatelé nemohou vracet. Voda totiž ustupuje velmi pomalu, zůstávají také velké laguny, řekl ČTK starosta Jaroslav Vrba.
15:29
Úřady práce vyplatily od pondělí do středy 115 mimořádných dávek po povodních. Dvě třetiny z nich putovaly k zaplaveným ve Středočeském kraji.
15:25
Igor Němec, který vedl Prahu při povodních v roce 2002, si v rozhovoru pro iDNES.cz postěžoval na to, jak média hodnotí jeho tehdejší působení. Současnému šéfovi Úřadu pro ochranu osobních údajů vadí, že novináři často zmiňují jeho vyjádření z 13. srpna 2002 "Já bych řekl, že Praha není ohrožena. Situace je, bych řekl, nadmíru výtečná", pronesené pár hodin před tím, než metropoli zalila stoletá voda. Podle něj je výrok vytržený z kontextu. Rozhovor čtěte zde
15:13
Ústecký kraj
V Hřensku někdo okradl hasiče, který v evakuovaném městě u hranic s Německem pomáhá při povodni. Neznámý pachatel mu vzal mobil zanechaný na místě pokrytém signálem. Více čtěte zde
15:10
  • Pozůstatek povodní v Dolní Lukavici. Lubomír Parkan, kterému dům vytopil místní...

    Pozůstatek povodní v Dolní Lukavici. Lubomír Parkan, kterému dům vytopil místní rybník. / Autor: Ladislav Němec, MAFRA

15:08
Středočeský kraj
Středočeský kraj požádal Státní fond dopravní infrastruktury o zálohu 360 milionů korun na škody po povodních. Jejich celkový rozsah bude daleko vyšší, hejtman Josef Řihák už dříve odhadl škody na silnicích na miliardu korun. Velká voda zasáhla i 42 vodovodů, na balenou vodu a cisterny je odkázáno přes 20 tisíc lidí, řekla ČTK sdělila mluvčí kraje Nicole Mertinová.
14:59
Středočeský kraj
Většina evakuovaných obyvatel Zálezlic na Mělnicku se už vrátila domů. Podle strarosty Jiřího Čížka ale nemohou uklízet a zbavovat se poškozeného majetku. "Pojišťovny se k tomu staví tak, že všichni, kdo jsou zaplavení, jsou podvodníci. Rádi bychom uklízeli, na zítra plánujeme velkou brigádu, ale všechno musí zůstat na svém místě, dokud nepřijdou likvidátoři z pojišťoven," řekl ČTK Čížek. Mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral to však odmítl. "Klienti mohou uklízet okamžitě, jen je potřeba poškozené věci zdokumentovat, například nafotit nebo natočit na video," uvedl v ČT.
14:48
Ústecký kraj
V Ústeckém kraji je 7 500 domácností bez elektřiny a zhruba 1 920 odběratelů bez dodávek plynu. Voda už ale ustupuje a na některých místech mohly být dodávky obnoveny. Jsou to ale zatím jen jednotlivé objekty, řekla ČTK severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.
14:42
Hlavní město Praha
V Praze zůstává částečně nebo zcela uzavřených 47 ulic. Neprůjezdná jsou například ulice Podbabská, Rostocká, Papírenská, Nábřežní, Smetanovo nábřeží, Libeňský most a most Barikádníků, informovala Technická správa komunikací. Částečně byla otevřena Modřanská ulice, kde začaly jezdit autobusové linky 121 a 253.