Česko si připomíná 45 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy

  13:17aktualizováno  13:17
Česká republika vzpomíná na invazi vojsk Varšavské smlouvy. Letos je to 45 let, co hranice republiky překročily armády pěti států východního bloku. Prezident Miloš Zeman v rámci oslav například navštívil výstavu pořádanou Jazzovou sekcí. Další politici se zúčastnili pietního aktu u Českého rozhlasu, který se stal jedním ze symbolů srpnových událostí.

Stojí za to postavit se násilí a lži, řekl premiér v demisi Jíří Rusnok během vzpomínkového setkání k výročí srpnové okupace 1968 před budou Českého rozhlasu, 21. srpna 2013 | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Stojí za to postavit se násilí a lži," řekl premiér v demisi Jíří Rusnok, který se spolu s  předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou a místopředsedkyní Senátu Alenou Gajduškovou zúčastnili vzpomínky u Českého rozhlasu.

Němcová v projevu přirovnala tehdejší hlasování parlamentu o vstupu vojsk k současnému rozpuštění dolní komory. Věří ale prý, že zemi čeká jiný osud.

Ve spodní části Václavského náměstí si zase mohou lidé prohlédnout dobové dokumenty a sovětský obrněný transportér. Panely s fotografiemi bojů v pražských ulicích, ale také s dobovými nápisy jako třeba "vykuř si svou machorku raději doma na dvorku" připomíná na pražském Můstku výstava Kolik vám bylo v roce 1968?

Atmosféru prvních hodin a dnů po invazi vojsk Varšavské smlouvy doplňuje plátno s historickými záběry a přenosy Českého rozhlasu. Na místě stojí i sovětský obrněný transportér a dobová sanitka. Akci za podpory pražského magistrátu, Vojenského historického ústavu a Sdružení nového města pražského uspořádal aktivista Jiří Kunc.

U pamětního místa sebeupálení Jana Palacha mezi magistrálou a Národním muzeem si oběti srpnové invaze připomněli zástupci hnutí Bez komunistu.cz. Na prostranství umístili železnou klec, která má symbolizovat nesvobodu komunismu, a panely s fotografiemi a životopisnými daty lidí, které zabili vojáci okupantských vojsk.

Fotogalerie

Hnutí Bez komunistu.cz pořádá již 226. den řetězovou hladovku. Každý den ji drží někdo jiný a připomíná si tak konkrétní oběť. Podle Petra Marka z Bez komunistu.cz se na den výročí k hladovce přihlásil režisér Miloš Forman, za kterého ji drží jeho rodina včetně synů Matěje a Petra. Hladovkou chtějí vzpomenout na sedm chlapců, kteří zemřeli u budovy rozhlasu.

V dalších dnech se k hladovce připojí další známé osobnosti včetně šéfky Sněmovny Miroslavy Němcové, režiséra Jana Hřebejka nebo zpěvačky Marty Kubišové, dodal Marek.

Srpnovou okupaci si do centra Prahy přišli připomenout i mimopražští a cizinci. "Dodnes si ty strašné události ze srpna pamatuji, pořád si vybavuji jména vašich politiků - Dubček, Černík, Smrkovský... Tenkrát jsem se začal i učit česky," řekl asi šedesátiletý Ukrajinec z Kyjeva.

Konat se budou také shromáždění aktivistů. Na Staroměstském náměstí se sejdou na akci zvané Občané proti okupaci - včera tanky, dneska banky. Náměstí republiky bude ve znamení shromáždění občanského sdružení Publicum Commodum.

Knihovna Václava Havla a Ústav pro studium totalitních režimů pozvali do Česka lotyšského disidenta Aldise Cilinskise, který po vpádu armád proti tomuto postupu protestoval. Posléze byl sovětským režimem pronásledován.

Výročí si připomenuli také senátoři v úvodu své schůze. Na návrh předsedy horní komory Milana Štěcha uctili minutou ticha památku všech obětí invaze.

V Liberci zazněl Havlův projev

Devět mrtvých a 45 zraněných nechali za sebou okupanti před 45 lety v Liberci. Výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy si na libereckém náměstí připomenulo přes 200 lidí. Zazněla i část nedávno objeveného záznamu projevu Václava Havla, který dění ze srpna 1968 komentoval spolu s hercem Jan Třískou z libereckého rozhlasového studia.

"Havla i Třísku jsem tehdy slyšela v rádiu. Byl i přímý přenos z pohřbu lidí, které tady zabili. Havel i Tříska na něm mluvili," zavzpomínala 83letá pamětnice srpnové invaze v Liberci Růžena Blažíčková. Společně s dalšími byla tehdy na náměstí, když sovětský tank pobořil podloubí hotelu Radnice.

Liberec byl v srpnu 1968 prvním velkým městem na cestě okupačních tanků a také místem prvních ostrých střetů s okupanty, první incident nastal už po třetí hodině ranní. Tanky a další vojenská technika v plné bojové pohotovosti totiž mířily do Prahy z Polska.

Před 45 lety překročily armády pěti států východního bloku hranice Československa, bez vědomí zástupců států. V prvním sledu vtrhlo do země zhruba 100 tisíc vojáků s 2300 tanky a 700 letadly. Postupně se okupační vojsko rozrostlo až na 750 tisíc vojáků a 6000 tanků.

Zatímco vojáci Maďarska, NDR, Bulharska a Polska se z československého území po krátké době stáhli, pobyt sovětských vojsk byl legalizován v říjnu 1968 Národním shromážděním smlouvou o jejich dočasném pobytu. Ten se nakonec protáhl na 23 let.

Invaze a moskevský diktát zastavily takzvané Pražské jaro - pokus československých komunistů o nastolení "socialismu s lidskou tváří". V Československu poté začalo normalizační období, které ukončil až listopad 1989.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

O víkendu se vrátí tropy, sobotní teploty překročí v části země 31 stupňů

Lidé i ptáci v rozpálené Olomouci hledali osvěžení. (léto 2019)

Teploty v části Česka v sobotu překročí tropickou třicítku, vystoupají i nad 31 stupňů. To bude znamenat vysokou zátěž...

VIDEO: O víkendu zavřou lanový most. Podívejte se, jak objet Jižní spojku

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

V Brně zjistili, jak lépe poznat typ rakoviny prsu. Může to urychlit léčbu

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Přesnější rozlišení mezi jednotlivými typy nádorů prsu si slibují brněnští vědci od nové metody, kterou nedávno...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz