Česko, země semaforů. Někde červená svítí i v noci na prázdných ulicích

  21:27aktualizováno  21:27
V Česku rychle přibývají křižovatky, které „ovládají“ semafory. Představitelé měst to zdůvodňují bezpečností. Ale třeba v Praze běžně svítí červená i v noci, kdy jsou ulice poloprázdné. Redakce MF DNES zmapovala situaci celkem v devíti velkých městech a zjistila, že v noci takto funguje každý třetí semafor.

Zejména výjezd z vedlejších směrů křižovatky na hlavní silnici byl dříve nebezpečný. Ne všichni šoféři totiž na hlavním tahu dodržovali stanovenou padesátku. | foto: Tomáš Blažek, 5plus2.cz

Desetikilometrový úsek na východním okraji Prahy. I když je večer a provoz v ulicích je minimální, jízda má k plynulosti daleko. Průměrně každého půl kilometru stojí jeden semafor, ať už na křižovatce, nebo u přechodů pro chodce.

Na deseti ujetých kilometrech jich je dvaadvacet. Na osmi z nich svítí červená, i když v šesti případech naskočí zelená vteřinu po zastavení. Pražské semafory jsou totiž takto nastavené. Zřejmě zareagovalo čidlo, i když není lehké se s ním sladit.

Čidla a řidič si nerozumějí

Semafory zpomalují řidiče ve vylidněných městech i v noci.

Semafory zpomalují řidiče ve vylidněných městech i v noci.

Města v Česku jsou v posledních letech doslova „přesemaforovaná“. Třeba v Plzni je 93 světelných křižovatek, v Brně 151 a každým rokem přibývají. Plynulosti dopravy to příliš neprospívá a je jasné, že když mají řidiči pocit, že někde neustále stojí zbytečně, jinde pak mají tendenci spěchat a třeba i porušovat předpisy.

V Praze je nyní 659 míst se semafory, zhruba ve čtvrtině případů se jedná o přechody pro chodce. Podle Barbory Liškové z pražské Technické správy komunikací – městské firmy, která má semafory v Praze na starosti, jich 85 procent funguje nonstop a jen 15 procent v noci bliká žlutě. Lišková doplnila, že nepřetržitý provoz semaforů je požadavkem policie kvůli bezpečnosti.

MF DNES oslovila i šéfa pražské dopravní policie Jiřího Duška, který s otázkami odkázal na mluvčí. V budoucnu by však Praha měla vypínat světel na noc víc. „Technická správa dlouhodobě podporuje opětovné zavádění omezeného provozu signalizací v Praze a po mnoha jednáních našla ze strany magistrátu akceptovatelné řešení pro schválení omezeného provozu,“ doplnila Lišková.

V některých městech včetně Prahy přecházejí semafory na noc do takzvaného „celočerveného“ režimu. V praxi to vypadá tak, že standardně na nich svítí na celé křižovatce červená. Když přijede auto, semafor mu dá zelenou, pokud nekoliduje s příjezdem jiného vozu.

Jenomže jak vysvětluje Petr Vomáčka z Autoklubu ÚAMK, řidiči dost často o čidlech nevědí nebo si s nimi „nerozumějí“.

„Člověk musí stát přímo na určitém místě, aby ho kamera u křižovatky zaznamenala a dostal zelenou. V zahraničí už zkušení řidiči tento systém znají a třeba na chvíli zpomalí. Dojedou akorát na zelenou. Zastavit nemusí,“ vysvětluje Vomáčka.

Problém je v tom, že takovou křižovatku nelze projet povolenou padesátkou, i když by ji situace umožňovala. To semafory člověka zpomalí. Pražské semafory spíše umožní „zelenou vlnu“, když jedete mezi 30 a 40 kilometry v hodině.

Teplická semaforová ulice

Druhé největší město Brno má v ulicích zmiňovaných 151 semaforových křižovatek, tedy čtyřikrát méně než Praha. I tady naprogramovali některé semafory na noc na takzvaný „celočervený režim“.

Mluvčí firmy Brněnské komunikace Vladimíra Navrátilová však ujišťuje, že pokud člověk dodržuje za tmy povolenou rychlost, tak by ho semafor omezit neměl. „Jestliže tady jede řidič povolenou rychlostí, plynule světelný signál přejde do signálu volno, do zelené,“ uvedla Navrátilová. Kdo poruší předpisy, tomu zůstane červená.

Pokud jde o hustotu semaforů na jednom úseku, nejvíc jich MF DNES našla v severočeských Teplicích. Bylo jich devět na jednom kilometru v Alejní ulici a okolí. Redaktor ráno musel zastavit před většinou z nich. Nemusí jít ani o křižovatky. V Teplicích je poměrně dost přechodů, kde chodec zmáčkne tlačítko, řidiči naskočí červená. Teplický primátor Jaroslav Kubera už dříve MF DNES potvrdil, že jde o záměr, aby se doprava ve městě zpomalila, na druhou stranu Teplice neprovozují žádné radary a nepokutují řidiče za rychlost.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Vznikne Národní sportovní agentura, poslanci těsně přehlasovali Senát

Bývalý hokejista a nově zvolený poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička hostem...

Poslanci v úterý prosadili vznik Národní sportovní agentury, když přehlasovali veto Senátu. Pro vznik agentury, která...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Nakažených klíšťovou encefalitidou je už 65. Za měsíc jich je čtyřnásobek

Hladové klíště připravené zaútočit na teplokrevné zvíře nebo člověka. Potřebuje...

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo zatím 65 lidí. O měsíc dřív přitom Státní zdravotní ústav registroval...

Najdete na iDNES.cz