Na případ uvalily úřady přísné informační embargo a v pondělí kvůli němu zasedne i bezpečnostní rada státu. Po ní policie řekne podrobnosti o tom, co bylo terčem žhářského útoku.
Polsko zachvátila obrovská vlna devíti set požárů v polovině května, kdy polské tajné služby podezřívají za jejich organizaci ruskou rozvědku, která měla platit tisíce eur lidem, kteří byli ochotni se do sabotážních akcí pustit. V Polsku hořelo v jediný víkend na devíti stech místech. Třeba restaurace v Gdyni, továrna na barvy a stavební materiál v Gdaňsku nebo sklad palet u Varšavy.
Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince |
Právě proto nechtěli nyní čeští policisté nic ponechat náhodě a v noci na neděli okamžitě všichni policisté přešli do režimu „teror“ kvůli hrozbě útoku na infrastrukturu. Dostali nařízeno všímat si všech podezřelých osob, které se budou pohybovat zejména v okolí autobusových či vlakových nádraží, železničních dep nebo obchodních center.
Policisté od pátku pátrali po muži s černými vlasy v mikině Nike, kterého zachytily kamery na jedné z čerpacích stanic. Uvedli k němu pouze to, že je podezřelý ze závažného zločinu a může být nebezpečný. V sobotu v noci policie zpřísnila v Praze bezpečnostní opatření a v neděli ráno oznámila, že i díky veřejnosti podezřelého cizince zadržela.
„Vrchní státní zastupitelství v Praze vykonává dozor nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení v souvislosti se spácháním zvlášť závažného zločinu, pro který KŘP hl. města Prahy pátralo po pachateli. Podezřelá osoba byla policejním orgánem zadržena a v současnosti probíhají prvotní úkony trestního řízení v souvislosti s žhářským útokem v Praze 9,“ řekl státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Martin Bílý.
„Policie spolu se službami prověřuje veškeré možné souvislosti a vazby. Nadále platí, že občanům ČR aktuálně zvýšené riziko nehrozí,“ řekl iDNES ministr vnitra Vít Rakušan.
Policie odmítla komentovat, zda čin, ze kterého muže podezřívá a kvůli němuž jej zadržela, považuje za žhářský útok podobný těm, které se odehrály třeba v Polsku a mohou být motivovány ruskou stranou jako sabotážní akce. „Nemůžu potvrdit ani vyvrátit. Informování si vyhradilo státní zastupitelství,“ řekl mluvčí policie Jozef Bocán.
„Nejde jen o Českou republiku“
Zdroj z vedení policie nicméně iDNES řekl, že situace, kvůli které policie posilovala bezpečnostní opatření a kvůli níž pátrala po muži, míří tímto směrem. „Nejde jen o Českou republiku, ale o širší kontext a souvislosti,“ uvedl zdroj iDNES.
Pražští policisté dostali v sobotu v noci rozkaz ředitele, ve kterém se hovořilo o „reálné hrozbě na infrastrukturu“. Všem policistům nařídil až do odvolání režim „teror“ a zaměřit se na obchodní centra, depa MHD nebo autobusová či vlaková nádraží.
Pohybují se tak ve zvýšené míře třeba právě na Hlavním nádražím v Praze nebo v okolí obchodních center. „Děkuji policii za dobrou práci a veřejnosti za pomoc. Preventivně zvýšená bezpečnostní opatření v místech zvýšené koncentrace lidí dál trvají, bezprostřední nebezpečí nehrozí,“ komentoval Rakušan.
Polský list Rzeczpospolita před několika dny přinesl informaci, že požáry, které se v zemi odehrály, motivuje finančně Rusko přes svou vojenskou zpravodajskou službu GRU, která rekrutuje sabotéry. Za 10 až 15 tisíc euro, v přepočtu tedy za 250 až 375 tisíc korun. Polský úřad vnitřní bezpečnosti takto zatkl pět lidí včetně tří mužů z Kramatorsku s ukrajinskými pasy a jednoho Kanaďana s ruským pasem.
„Stopy podle polských vyšetřovatelů ukazují, že jde o zjevné pachatele obrovského požáru ve varšavském obchodním centru Marwilska 44, kde 12. května letošního roku shořelo 1400 obchodů a práci ztratilo tři tisíce zaměstnanců,“ napsal list Rzeczpospolita a popsal také, že na vyšetřování se podílejí i tajné služby dalších zemí, včetně České republiky či Rakouska.
České tajné služby toto nekomentují.