Česko přijde o miliardu z eurofondů na projekty ministerstva práce

  12:01aktualizováno  13:46
Česko letos přijde o 1,1 miliardy korun z evropských fondů na projekty, které spravuje ministerstvo práce. Část nevyčerpaných peněz může použít vnitro, ale pokud se to nepodaří, bude ztráta téměř dvě miliardy, odhaduje ministr práce v demisi František Koníček.

Premiér Jiří Rusnok a ministr práce a sociálních věcí František Koníček (vpravo) vystoupili na tiskové konferenci po zasedání vlády (16. července 2013) | foto: ČTK

Ministerstvo práce a sociálních věcí spravuje operační program Lidské zdroje a zaměstnanost. Z něj mohly instituce a neziskové organizace celkem dostat téměř 57 miliard. Peníze mají sloužit na zvýšení zaměstnanosti, integraci znevýhodněných, zlepšování státní správy i mezinárodní spolupráce.

Celkem se schválilo na 5000 projektů. Resort práce jich dělá 250, a to za 25,5 miliardy korun. Za tyto peníze měl fungovat například nový systém vyplácení dávek, který mají úřady práce. Projekt CEDAIN, z něhož se provoz a aplikace proplácely, se musel ale předčasně pro pochybení ukončit. Uhradit se z něj tak nedá 734 milionů, které bude muset dorovnat ze svého rozpočtu ministerstvo, uvedl Koníček. Celkem se z ministerských projektů nedají uznat náklady za 800 milionů korun.

Podle ředitele řízení projektů Radka Rinna se při psaní žádostí o peníze nepočítalo ani s udržitelností výsledků do budoucna. Budou tak potřeba další peníze. Zaměření některých projektů navíc nebylo v souladu s agendou ministerstva a se záměry, na něž se měly evropské finance využít. Vázne i čerpání peněz z Integrovaného operačního programu, v němž je 3,8 miliardy korun.

Podle vrchního ředitele sekce fondů EU ministerstva práce Jana Havránka hrozí, že se 1,4 miliardy korun vůbec získat nepodaří. "Peníze nejsme schopni vyčerpat. Výzvy začaly pozdě. Zpoždění bylo dva roky. Už se ho nepodaří dohnat," uvedl Havránek. Suma 1,1 miliardy se proto přesunula, může ji na bezpečnost využít resort vnitra.

Evropské peníze kryjí 85 procent rozpočtu projektů, zbytek dává stát. Ministerstvo pro místní rozvoj už dřív ve své analýze uvedlo, že existuje střední riziko, že by se z programu na zaměstnanost nemusely všechny prostředky získat. Peníze se čerpají ještě dva roky po skončení příslušného období. To trvá do letoška.

Podle Koníčka by se příští a přespříští rok měly dočerpat všechny přidělené finance. Pro roky 2014 až 2020 by resort práce rád získal z Evropského sociálního fondu kolem 60 miliard korun. Je to zhruba desetina celkové sumy, která by měla do Česka v příštích sedmi letech z unie přitéct.

Podle Koníčka by mělo být čerpání i vykazování jednodušší a transparentnější, měřit by se měly dát také výsledky. Žádosti o peníze by měly být jednotné a měl by být jasný rozsah výdajů, uvedl Koníček. Vláda by o rozdělení peněz do osmi programů měla rozhodovat začátkem příštího roku.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Města se připravují na tropy. Chystají kropení chodníků i tzv. treegatory

Technické služby kropí kvůli horku ulice Zlína.

Česko čeká tropický týden. Na některých místech se podle meteorologů teploty vyšplhají až na 37 stupňů. Na vedra se...

Hraboši likvidují pole, v některých regionech poškodili 80 procent porostů

Hraboš polní

Tak velký výskyt polních hlodavců a tolik zničené úrody zemědělci nepamatují. Nejhůř na tom jsou jižní Morava a Haná....

Moravský Krumlov chce znovu získat Epopej, začíná opravovat zámek

Na zámku v Moravském Krumlově začnou opravy. Pak chtějí získat zpět Slovanskou...

Nejhlasitější výtky proti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova padají. Startují totiž opravy zámku za 130...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz