Největší problémy byly v pátek zejména v Karlovarském, Ústeckém nebo Libereckém kraji. Na dálnici D8 byly na čas uzavřeny tunely u hranice s Německem. Kamiony ale uvázly například i u Velkého Chlumce na Berounsku a autobus klouzal na namrzlé vozovce na Táborsku (vše o dopravě najdete na našem novém dopravním zpravodajství zde).
Dopravu komplikoval především silný vítr, jehož nárazy dosahovaly během dne rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor pak 110 až 125 kilometrů v hodině (více zde). Na silnicích se tak tvořily sněhové jazyky, v nichž uvázly kamiony.
Na horách řádil orkán
Nejsilněji vítr burácel v západní a severní část republiky a na Šumavě. Sužoval hlavně vyšší polohy, kde ho doprovázelo sněžení, mlha a námraza. Na horách vítr překonal sílu orkánu, například na Šeráku v Jeseníku v nárazech dosáhl rychlosti 148 kilometrů v hodině. Silný vítr bude Česko trápit až do sobotního poledne.
Například v Moravskoslezském kraji evidovali hasiči kvůli polámaným stromům celkem 120 výjezdů. Všechny případy se obešly bez zranění. Nejvážnější byla situace na Frýdecko-Místecku.
Na Karlovarsku se odpoledne situace o něco zlepšila a v nižších polohách se sněžení změnilo v déšť. Ještě večer byla složitější situace u Boče na silnici spojující Karlovy Vary a Chomutov. "Všechny cesty v regionu jsou už sjízdné," řekl odpoledne vedoucí zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka. Situace se k večeru mírně zlepšila rovněž mezi Božím Darem a Klínovcem.
Vázne doprava na železnici
Na severu Čech jsou problémy například v Teplicích, kde zapadávaly v břečce trolejbusy, uzavřeny byly i příhraniční tunely na dálnici D8 a obtížně průjezdná je i silnice číslo 13 mezi Mostem a Chomutovem. Silničáři měli během pátečního dne v terénu asi tři čtvrtiny vozového parku.
V Plzeňském kraji byla nejhorší situace na Tachovsku, kde na silnice i na koleje padaly stromy a větve. U Klenčí pod Čerchovem spadl strom přímo na osobní auto, ale naštěstí uvnitř nikdo nebyl.
Silný vítr a popadané stromy komplikovaly dopravu na železnici. Vlaky přestaly jezdit asi na osmi tratích, postupně se však dařilo překážky odstraňovat. Zůstala neprůjezdná trať z Hanušovic do Starého Města pod Sněžníkem v Olomouckém kraji, odstraňování kmenů pravděpodobně potrvá do sobotního poledne a cestující převáží autobusy.
Popadané stromy od 13:50 omezily dopravu v Libereckém kraji na Frýdlantsku, a to na trati mezi Frýdlantem v Čechách a Raspenavou, později železničáři řešili i problémy v úseku Frýdlant - Černousy. Vlaky nejezdily také na jihu Čech mezi Kubovou Hutí a Volary. Na německé straně byl zastaven provoz na trati Železná Ruda - Alžbětín, kde byly odřeknuty dva osobní vlaky, jeden byl nahrazen rychlíkem.
V Moravskoslezském kraji byl provoz přerušen v úseku Český Těšín - Hnojník, kde se podařilo překážky z trati odstranit, k večeru tam však stromy spadly znovu a spoje opět přestaly jezdit. ČD je nahradily autobusovou dopravou.
Vítr přerušil dodávky proudu
Kvůli počasí zaznamenala energetická společnost ČEZ poruchy po celé ČR. Způsobil je silný vítr, vánice, stromy a větve popadané do vedení nebo spadlé vodiče.
"V tuto chvíli nám už zbývá odstranit pár posledních poruch," uvedla v 19:00 mluvčí ČEZ Šárka Beránková. Nejhorší situace je na Moravě, kde energetici stále pracují na odstranění sedmi poruch z celkem 22.
Počasí souvisí s bouří Joachim, která postupuje přes západní Evropu na Česko. Například ve Francii zastavila tři železniční tratě. Švýcarští meteorologové varují, že vítr v nárazech dosáhne až 150 kilometrů v hodině, němečtí spekulují dokonce o dvousetkilometrovém větru na vrcholcích hor (více čtěte zde).