Česko pomůže bývalým socialistickým zemím

  1:00aktualizováno  1:00
Česko si vybralo osm zemí, jimž bude poskytovat rozvojovou pomoc. Jsou to Srbsko, Bosna, Vietnam, Moldávie, Mongolsko, Jemen, Angola a Zambie. Stalo se tak v rámci "dělby práce" v Evropské unii a zcela se převrací filozofie české zahraniční pomoci.
Sarajevo - (c) profimedia.cz/corbis

Sarajevo - (c) profimedia.cz/corbis - Sarajevo, hlavní město Bosny a Hercegoviny. | foto: Profimedia.cz

Od Bangladéše po Bělorusko, od Ekvádoru po Etiopii se v minulosti rozmáchla česká rozvojová pomoc, takže hodně států dostávalo velmi málo peněz.

Teď to má být přesně opačně. Česko si vybralo osm zemí, jimž tak může rozdělit mnohem víc.

Srbsko, Bosna, Moldávie, Vietnam, Jemen, Mongolsko, Angola a Zambie dostanou příští rok pomoc ve výši asi 180 milionů korun. O rok později, jak budou dobíhat projekty jinde ve světě, to bude již asi tři sta a v roce 2008 přibližně čtyři sta milionů korun.

Seznam vznikl na základě vlastní volby a výzvy z Bruselu. "Byli jsme požádáni, abychom se zúčastnili ‚dělby práce' v rámci Evropské unie. Tam už nás považují za běžnou dárcovskou zemi," řekla Zuzana Hlavičková z ministerstva zahraničí.

Republika se tak po letech znovu setká se starými známými, protože v seznamu jsou i státy, které z politických důvodů podporoval bývalý režim.

Vedle určitého pocitu spoluzodpovědnosti za jejich osud však hlavní roli sehrála velmi praktická měřítka. Desetitisíce Vietnamců mluví česky, v Česku studovali Jemenci i Angolané a v mnoha zemích jsou dosud české stavby. To znamenalo body navíc.

"Proč začínat někde, kde nás nikdo nezná? Samozřejmě, že vedle míry potřebnosti byly zvažovány i tradice vztahů," řekl Petr Jelínek z Rozvojového střediska při Institutu mezinárodních vztahů. "Jsou to země, které jsou na tom špatně - ale zase ne tak špatně, aby se tam vláda měnila každý druhý týden," dodal Jelínek.

Seznam, který se týká let 2006 až 2010, připravilo ministerstvo zahraničí, přičemž jeho poradcem bylo právě Rozvojové středisko, a nakonec ho schválila vláda.

Balkán je priorita
Podle Martina Náprstka z Rozvojového střediska jsou i v seznamu prioritní země: "Srbsko a Bosna jsou rovnější mezi rovnými."

Mnoho Čechů, kteří ještě před patnácti lety vzhlíželi k tehdejší Jugoslávii jako k vysněnému ráji, bude nyní možná překvapeno, že dvě nástupnické republiky jsou náhle hlavními příjemci české rozvojové pomoci. Obě země příští rok dostanou kolem čtyřiceti milionů korun, o rok později to bude skoro o čtvrtinu víc.

Na druhém místě žebříčku je Vietnam a Mongolsko. Pak je Moldávie, jež je podle mnoha měřítek nejchudší zemí Evropy. Má zřejmě k Česku zvláštní vztah, neboť nedávno požádala republiku, aby byla jejím patronem při přípravě na vstup do Evropské unie. Na chvostu jsou obě africké země a arabský Jemen.

A jak bude konkrétní pomoc vypadat? Podívejme se třeba na Srbsko. Česko bude platit a řídit obnovu těžby v uhelném dole, ale také zařizovat stanice první pomoci. Bude čistit místa ekologických havárií, zajišťovat bezpečnost železničních přejezdů, zavádět ekologickou městskou dopravu v Bělehradu, ale také zlepšovat péči o mentálně postižené.

Ve Vietnamu, který příští rok dostane pomoc ve výši až do čtyřiceti milionů, se čeští odborníci budou věnovat lidem a místům, jež ještě za vietnamské války postihl Agent Orange, velmi jedovatá látka, po níž zůstaly celé oblasti zamořeny a dodnes se tam rodí lidé s tělesnými vadami.

V Angole, která může příští rok očekávat patnáct milionů (ale v roce 2008 už dvojnásobek), budou české koruny financovat rozvoj provincie ve středu země, která byla nejvíce poničena občanskou válkou. Čeští specialisté mají zavádět rybníkářství, vzdělávat zemědělce a rozeběhnout přepravní systém.

"Urodí se tam například spousta manga, ale zase shnije, protože ovoce nelze nikam odvézt. Jsou to obrovské ztráty," říká Petr Jelínek, jenž byl v Angole členem mise, který vytipovával projekty.

Proč méně má být více
V minulosti se počet zemí, jimž republika pomáhala, dal počítat na desítky. "Není ale možné mít na čtyři sta projektů ve stovce zemí," říká s nadsázkou Zuzana Hlavičková. Petr Jelínek souhlasí: "Pak bychom dávali něco, co by se ztratilo jako kapka v moři."

A nová strategie má ještě jeden klad: "Jde především o to, aby pomoc byla dlouhodobá. Jedině tak je účinná."

Každý, kdo se pohyboval v rozvojových zemích, ví, o čem je řeč: cizinec tam často narazí na mlýny, čerpací zařízení či dílny, které postavili dárci. Pak odjeli, mlýny či solární stanice se při první poruše zastavily a staly se z nich jen pomníčky promrhaných peněz.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Komunistická strana přerod na „cool“ levičáky promarnila

Miloš Jakeš na prvomájovém setkání KSČM (1. května 2019)

Levičáctví na Západě „frčí“, je „cool“. Zástupy mladých lidí plní fotbalové, baseballové i kriketové stadiony na...

OBRAZEM: Kůrovcová kalamita poblíž Orlické přehrady z ptačí perspektivy

Praha, 9.9.2019, kůrovec, kůrovcová kalamita, lesy v oblasti Zvíkovské...

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká už několik let. Podle odborníků je dnes situace nejhorší v historii českého...

Teplé počasí v Česku zůstane. Výrazněji se ochladí až v půlce října

Ilustrační foto

Příští týden se bude počasí měnit jako na houpačce. Po teplém začátku týdne, kdy se ručička teploměru vyšplhá až na 23...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz