Česko pomůže bývalým socialistickým zemím

  1:00aktualizováno  1:00
Česko si vybralo osm zemí, jimž bude poskytovat rozvojovou pomoc. Jsou to Srbsko, Bosna, Vietnam, Moldávie, Mongolsko, Jemen, Angola a Zambie. Stalo se tak v rámci "dělby práce" v Evropské unii a zcela se převrací filozofie české zahraniční pomoci.
Sarajevo - (c) profimedia.cz/corbis

Sarajevo - (c) profimedia.cz/corbis - Sarajevo, hlavní město Bosny a Hercegoviny. | foto: Profimedia.cz

Od Bangladéše po Bělorusko, od Ekvádoru po Etiopii se v minulosti rozmáchla česká rozvojová pomoc, takže hodně států dostávalo velmi málo peněz.

Teď to má být přesně opačně. Česko si vybralo osm zemí, jimž tak může rozdělit mnohem víc.

Srbsko, Bosna, Moldávie, Vietnam, Jemen, Mongolsko, Angola a Zambie dostanou příští rok pomoc ve výši asi 180 milionů korun. O rok později, jak budou dobíhat projekty jinde ve světě, to bude již asi tři sta a v roce 2008 přibližně čtyři sta milionů korun.

Seznam vznikl na základě vlastní volby a výzvy z Bruselu. "Byli jsme požádáni, abychom se zúčastnili ‚dělby práce' v rámci Evropské unie. Tam už nás považují za běžnou dárcovskou zemi," řekla Zuzana Hlavičková z ministerstva zahraničí.

Republika se tak po letech znovu setká se starými známými, protože v seznamu jsou i státy, které z politických důvodů podporoval bývalý režim.

Vedle určitého pocitu spoluzodpovědnosti za jejich osud však hlavní roli sehrála velmi praktická měřítka. Desetitisíce Vietnamců mluví česky, v Česku studovali Jemenci i Angolané a v mnoha zemích jsou dosud české stavby. To znamenalo body navíc.

"Proč začínat někde, kde nás nikdo nezná? Samozřejmě, že vedle míry potřebnosti byly zvažovány i tradice vztahů," řekl Petr Jelínek z Rozvojového střediska při Institutu mezinárodních vztahů. "Jsou to země, které jsou na tom špatně - ale zase ne tak špatně, aby se tam vláda měnila každý druhý týden," dodal Jelínek.

Seznam, který se týká let 2006 až 2010, připravilo ministerstvo zahraničí, přičemž jeho poradcem bylo právě Rozvojové středisko, a nakonec ho schválila vláda.

Balkán je priorita
Podle Martina Náprstka z Rozvojového střediska jsou i v seznamu prioritní země: "Srbsko a Bosna jsou rovnější mezi rovnými."

Mnoho Čechů, kteří ještě před patnácti lety vzhlíželi k tehdejší Jugoslávii jako k vysněnému ráji, bude nyní možná překvapeno, že dvě nástupnické republiky jsou náhle hlavními příjemci české rozvojové pomoci. Obě země příští rok dostanou kolem čtyřiceti milionů korun, o rok později to bude skoro o čtvrtinu víc.

Na druhém místě žebříčku je Vietnam a Mongolsko. Pak je Moldávie, jež je podle mnoha měřítek nejchudší zemí Evropy. Má zřejmě k Česku zvláštní vztah, neboť nedávno požádala republiku, aby byla jejím patronem při přípravě na vstup do Evropské unie. Na chvostu jsou obě africké země a arabský Jemen.

A jak bude konkrétní pomoc vypadat? Podívejme se třeba na Srbsko. Česko bude platit a řídit obnovu těžby v uhelném dole, ale také zařizovat stanice první pomoci. Bude čistit místa ekologických havárií, zajišťovat bezpečnost železničních přejezdů, zavádět ekologickou městskou dopravu v Bělehradu, ale také zlepšovat péči o mentálně postižené.

Ve Vietnamu, který příští rok dostane pomoc ve výši až do čtyřiceti milionů, se čeští odborníci budou věnovat lidem a místům, jež ještě za vietnamské války postihl Agent Orange, velmi jedovatá látka, po níž zůstaly celé oblasti zamořeny a dodnes se tam rodí lidé s tělesnými vadami.

V Angole, která může příští rok očekávat patnáct milionů (ale v roce 2008 už dvojnásobek), budou české koruny financovat rozvoj provincie ve středu země, která byla nejvíce poničena občanskou válkou. Čeští specialisté mají zavádět rybníkářství, vzdělávat zemědělce a rozeběhnout přepravní systém.

"Urodí se tam například spousta manga, ale zase shnije, protože ovoce nelze nikam odvézt. Jsou to obrovské ztráty," říká Petr Jelínek, jenž byl v Angole členem mise, který vytipovával projekty.

Proč méně má být více
V minulosti se počet zemí, jimž republika pomáhala, dal počítat na desítky. "Není ale možné mít na čtyři sta projektů ve stovce zemí," říká s nadsázkou Zuzana Hlavičková. Petr Jelínek souhlasí: "Pak bychom dávali něco, co by se ztratilo jako kapka v moři."

A nová strategie má ještě jeden klad: "Jde především o to, aby pomoc byla dlouhodobá. Jedině tak je účinná."

Každý, kdo se pohyboval v rozvojových zemích, ví, o čem je řeč: cizinec tam často narazí na mlýny, čerpací zařízení či dílny, které postavili dárci. Pak odjeli, mlýny či solární stanice se při první poruše zastavily a staly se z nich jen pomníčky promrhaných peněz.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Najdete na iDNES.cz