Hamáček zdůraznil, že podle předpisů není možné, aby se lidé izolovaní kvůli nakažlivé nemoci dostavili do volební místnosti. „Nelze ani za nimi poslat urnu, protože by hrozilo nakažení volební komise. To není nic, co by si vymyslelo ministerstvo vnitra, je to tady dlouhodobě, je to realita,“ uvedl. Na to, že lidé v karanténě se nemohou účastnit voleb, upozornila mimo jiné v pondělí MF DNES.
Volby se na podzim uskuteční. Lidé v karanténě o právo volit přijdou |
Šéfka opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v pondělí na Twitteru uvedla, že ve Sněmovně opakovaně navrhovala zákon o korespondenčním hlasování. Kabinet by podle ní měl hledat cestu, jak umožnit občanům volební právo uplatnit. „Korespondenční hlasování se do října stihnout nedá, navíc by to situaci nevyřešilo,“ podotkl Hamáček.
Na obálkách by podle něj mohl virus zůstat, což by s sebou přineslo například nutnost jejich dezinfekce. „Vystavilo by to riziku všechny, kdo by s tou zásilkou přišli do kontaktu,“ řekl Hamáček. Řešení, které by se stihlo do podzimu a vyloučilo všechna rizika, podle něj neexistuje. V dlouhodobém horizontu by to mohly být elektronické volby. „Ale to je běh na dlouhou trať,“ dodal.
Zpochybnění výsledků voleb se neobává. „Věřím, že situace na podzim nebude tak dramatická, aby to nějak zásadně ovlivňovalo volby,“ řekl vicepremiér.
Podle dřívějších informací z webu Státního zdravotního ústavu na předmětech virus zůstává různě dlouho, zřejmě až dva dny se může udržet na plastech a 24 hodin na papíru nebo nerezové oceli.
Podle odborníků z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR není přenos z kontaminovaného povrchu pravděpodobný. Ve čtvrtek novinářům řekli, že hrubost povrchu výrazně převyšuje velikost zachycených virových částic, které se proto při kontaktu nesetřou. O tom, že v zásilkách z čínských
e-shopů virus být nemůže, ujišťovala v počátcích pandemie Česká pošta.