„O naší pomoci jsem mluvil při rozhovoru se svým řeckým protějškem Nikosem Dendiasem, který v pátek 18. září přijíždí na pracovní návštěvu České republiky. Očekávám proto, že další detaily probereme osobně,“ uvedl Petříček. Využití částky nyní české zastupitelství v Aténách projednává se svými řeckými partnery.
ČR letos už dodala Řecku kvůli koronaviru materiální pomoc za 4,4 milionu korun pro uprchlíky a migranty v táborech, peníze šly z programu MEDEVAC.
Dalších 2,7 milionu korun šlo z programu ministerstva vnitra Pomoc na místě. ČR rovněž přispívá k ostraze vnějších hranic EU 27 miliony korun na zajištění nezbytného vybavení na suchozemské i mořské hranici.
Tábor Moria minulý týden zcela zničila série úmyslně založených požárů, když jeho obyvatelé protestovali proti nařízené karanténě kvůli koronaviru. Od té doby více než 12 tisíc migrantů trávilo dny a noci pod širým nebem. Jen asi tisíc z nich, převážně rodiny s dětmi, našlo útočiště ve stanovém táboře v areálu armádní střelnice Kara Tepe, kde je zatím k dispozici asi pět tisíc míst.
Německá vláda v úterý potvrdila, že z pěti řeckých ostrovů přijme 1553 migrantů. Má jít o uprchlické rodiny, uvedl německý vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz.
Už minulý týden Německo slíbilo, že se postará asi o 100 až 150 nezletilých migrantů z Morie. O 400 nezletilých migrantů se hodlá podělit nejméně deset evropských zemí.
Na ostrově Samos v úterý vznikl požár poblíž uprchlického tábora pro bezmála pět tisíc lidí. Někteří řečtí politici v této souvislosti varovali před opakováním taktiky z Morie, kdy se migranti po zapálení tábora domáhají přemístění na pevninu či rovnou do střední a západní Evropy.