Česko měří uprchlíkům penisy, je podezřelé z porušení lidských práv

  10:37aktualizováno  15:01
Agentura pro lidská práva, poradní orgán EU, podezírá Česko z ponižujícího zacházení. České úřady totiž žadatelům o azyl, kteří tvrdí, že jsou homosexuálové, měří průtok krve v penisu při zobrazení sexuálních výjevů. Vnitro se brání tím, že za deset let tak testovalo jen devět lidí, kteří mohli homosexualitu předstírat, aby získali azyl.

Falometrii využíváme, potvrdilo české ministerstvo vnitra | foto: Profimedia.cz

Využití kontroverzní metody nazývané falometrie vyšlo najevo před soudem v Německu, kde si na její použití stěžoval jeden z íránských žadatelů o azyl.

Falometrie

Slouží k měření fyziologických reakcí penisu (objem, obvod, teplota) v závislosti na různých sexuálních podnětech. Užívá se k diagnostice sexuální orientace nebo sexuálních dysfunkcí.

Jeden z výzkumníků, kteří připravovali zprávu o homofobii v EU, poté kontaktoval české ministerstvo vnitra a to potvrdilo, že kontroverzní metody skutečně využívá.

"Touto metodou se ověřuje tvrzení určité osoby, že je homosexuální. Odporuje to lidskoprávním normám, jako je právo na soukromí a ochrana před ponižujícím zacházením," tvrdí agentura ve zprávě Homofobie, transfobie a diskriminace na základě sexuální příslušnosti a pohlavní identity (celou zprávu v angličtině ve formátu pdf si stáhněte zde).

Vnitro falometrií kontroluje, zda lidé nelžou

Česko podle zprávy využívá falometrii zřejmě jako jediný stát Evropské unie. "Za posledních deset let byla tato metoda použita maximálně devětkrát. V posledních dvou letech vůbec," řekl iDNES.cz ředitel odboru azylové politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

Podle Haišmana se falometrie používá jen v případech, kdy cizinec žádá o azyl z důvodu pronásledování pro svou odlišnou sexualitu a úředníci ho podezírají ze lži. "Pokud máme podezření, že používá nepravdivé argumenty, podle správního řádu musíme zjišťovat pravý stav věci. Všichni podepisují písemný souhlas," vysvětlil.

Agentura pro lidská práva

Agentura Evropské unie pro lidská práva vznikla v roce 2007 a sídlí ve Vídni. Mezi její hlavní úkoly patří sběr, analýza a zveřejňování objektivních, spolehlivých a srovnatelných informací o situaci v oblasti základních práv v zemích EU. Agentura nemá pravomoc prověřovat jednotlivé stížnosti ani rozhodovací pravomoc, je poradním orgánem.

Vnitro tvrdí, že v případech žadatelů z Íránu nebo Nigérie (kde jsou homosexuálové tvrdě pronásledováni) vydává azyl bez větších problémů. Ovšem u dvou kauz, o které se zajímaly evropské úřady, mělo podezření z účelového zneužití azylu. "Ti lidé měli právo vyšetření odmítnout a podepsali souhlas," podotkl Haišman.

Když to EU vadí, nebudeme tak laskaví

Ministr vnitra Radek John se bude zajímat o to, jak v podobných případech postupují v jiných zemích.

"Za mě se to nedělo, jsem velmi rád. Nicméně byla to snaha prokázat, jestli má ten člověk právo na politický azyl, nebo je to ekonomický emigrant. Zadám analýzu, jak to dělají v jiných zemích Evropy. Možná že prostě ty lidi vracejí, aby tam byli ukamenováni a my se budeme řídit podobnými pravidly, pokud jsou takto v EU nastavena a považována za humánní," řekl ministr vnitra Radek John. "Pokud Evropská unie tento standard neuznává, nebudeme tak laskaví," dodal ministr.

Pro premiérova poradce Romana Jocha, do jehož gesce patří i lidská práva, bylo používání falometrie novinkou. "Souhlasím s názorem, že vyšetření není důstojné, bylo by lepší, kdyby se nekonalo," uvedl. Přesto praxi hájí. Jednak proto, že byla užita se souhlasem žadatelů, a také proto, že podle něj má Česko právo ověřit si, zda je skutečným důvodem žádosti o azyl homosexualita.

Proti falometrii se ale jasně postavili obránci lidských práv. "Je to nedůstojný způsob zjišťování důvodů migrace. Jde o nepříjemné vyšetření a otázkou je, zda sexuální orientace nejde zjistit jiným způsobem," řekl iDNES.cz šéf vládní sekce pro lidská práva Czeslaw Walek.

Výhrady má také právnička nevládní Organizace pro pomoc uprchlíkům Petra Khollová. "Samozřejmě jim dají podepsat souhlas, ale je otázka, nakolik je souhlas informovaný. Myslím si, že do detailů těm lidem nikdo moc nevysvětluje, jak to bude probíhat. Moji klienti z Íránu z toho byli hodně v šoku," řekla iDNES.cz Khollová.

"Myslím si, že by se jim mělo přesně vysvětlit, na co jdou, protože v těch kulturách, ze kterých pocházejí, si ani ve snu nedokážou představit, co to bude," dodala právnička.

Podle Anny Šabatové, předsedkyně Českého helsinského výboru, což je nevládní nezisková organizace pro lidská práva, je souhlas žadatele o azyl nepřímo vynucený. "Není skutečně svobodný, protože ti lidé zvažují, že když ji odmítnou, budou jako žadatelé odmítnuti," řekla iDNES.cz s tím, že se ztotožňuje s názorem Agentury Evropské unie pro lidská práva. "Procedura je nepřiměřená a ponižující. Měla by být nepřípustná," dodala.

Falometrie pohledem sexuloga

Podle sexuologa Petra Weisse je falometrická metoda původně český vynález profesora Kurta Freunda, který ji k určování sexuální preference vyvinul v 50. letech. Od té doby se stala celosvětově rozšířenou a používanou technikou ke zjišťování sexuální orientace a sexuálních deviací.

Je založena na měření objemových změn penisu při ukazování aktů mužů, žen, dětí (v případě určování pedofilních preferencí). "Může být součástí komplexního sexuologického vyšetření a zvyšuje pravděpodobnost konstatování sexuální orientace," dodal Weiss

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Najdete na iDNES.cz