Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko měří uprchlíkům penisy, je podezřelé z porušení lidských práv

  10:37aktualizováno  15:01
Agentura pro lidská práva, poradní orgán EU, podezírá Česko z ponižujícího zacházení. České úřady totiž žadatelům o azyl, kteří tvrdí, že jsou homosexuálové, měří průtok krve v penisu při zobrazení sexuálních výjevů. Vnitro se brání tím, že za deset let tak testovalo jen devět lidí, kteří mohli homosexualitu předstírat, aby získali azyl.

Falometrii využíváme, potvrdilo české ministerstvo vnitra | foto: Profimedia.cz

Využití kontroverzní metody nazývané falometrie vyšlo najevo před soudem v Německu, kde si na její použití stěžoval jeden z íránských žadatelů o azyl.

Falometrie

Slouží k měření fyziologických reakcí penisu (objem, obvod, teplota) v závislosti na různých sexuálních podnětech. Užívá se k diagnostice sexuální orientace nebo sexuálních dysfunkcí.

Jeden z výzkumníků, kteří připravovali zprávu o homofobii v EU, poté kontaktoval české ministerstvo vnitra a to potvrdilo, že kontroverzní metody skutečně využívá.

"Touto metodou se ověřuje tvrzení určité osoby, že je homosexuální. Odporuje to lidskoprávním normám, jako je právo na soukromí a ochrana před ponižujícím zacházením," tvrdí agentura ve zprávě Homofobie, transfobie a diskriminace na základě sexuální příslušnosti a pohlavní identity (celou zprávu v angličtině ve formátu pdf si stáhněte zde).

Vnitro falometrií kontroluje, zda lidé nelžou

Česko podle zprávy využívá falometrii zřejmě jako jediný stát Evropské unie. "Za posledních deset let byla tato metoda použita maximálně devětkrát. V posledních dvou letech vůbec," řekl iDNES.cz ředitel odboru azylové politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

Podle Haišmana se falometrie používá jen v případech, kdy cizinec žádá o azyl z důvodu pronásledování pro svou odlišnou sexualitu a úředníci ho podezírají ze lži. "Pokud máme podezření, že používá nepravdivé argumenty, podle správního řádu musíme zjišťovat pravý stav věci. Všichni podepisují písemný souhlas," vysvětlil.

Agentura pro lidská práva

Agentura Evropské unie pro lidská práva vznikla v roce 2007 a sídlí ve Vídni. Mezi její hlavní úkoly patří sběr, analýza a zveřejňování objektivních, spolehlivých a srovnatelných informací o situaci v oblasti základních práv v zemích EU. Agentura nemá pravomoc prověřovat jednotlivé stížnosti ani rozhodovací pravomoc, je poradním orgánem.

Vnitro tvrdí, že v případech žadatelů z Íránu nebo Nigérie (kde jsou homosexuálové tvrdě pronásledováni) vydává azyl bez větších problémů. Ovšem u dvou kauz, o které se zajímaly evropské úřady, mělo podezření z účelového zneužití azylu. "Ti lidé měli právo vyšetření odmítnout a podepsali souhlas," podotkl Haišman.

Když to EU vadí, nebudeme tak laskaví

Ministr vnitra Radek John se bude zajímat o to, jak v podobných případech postupují v jiných zemích.

"Za mě se to nedělo, jsem velmi rád. Nicméně byla to snaha prokázat, jestli má ten člověk právo na politický azyl, nebo je to ekonomický emigrant. Zadám analýzu, jak to dělají v jiných zemích Evropy. Možná že prostě ty lidi vracejí, aby tam byli ukamenováni a my se budeme řídit podobnými pravidly, pokud jsou takto v EU nastavena a považována za humánní," řekl ministr vnitra Radek John. "Pokud Evropská unie tento standard neuznává, nebudeme tak laskaví," dodal ministr.

Pro premiérova poradce Romana Jocha, do jehož gesce patří i lidská práva, bylo používání falometrie novinkou. "Souhlasím s názorem, že vyšetření není důstojné, bylo by lepší, kdyby se nekonalo," uvedl. Přesto praxi hájí. Jednak proto, že byla užita se souhlasem žadatelů, a také proto, že podle něj má Česko právo ověřit si, zda je skutečným důvodem žádosti o azyl homosexualita.

Proti falometrii se ale jasně postavili obránci lidských práv. "Je to nedůstojný způsob zjišťování důvodů migrace. Jde o nepříjemné vyšetření a otázkou je, zda sexuální orientace nejde zjistit jiným způsobem," řekl iDNES.cz šéf vládní sekce pro lidská práva Czeslaw Walek.

Výhrady má také právnička nevládní Organizace pro pomoc uprchlíkům Petra Khollová. "Samozřejmě jim dají podepsat souhlas, ale je otázka, nakolik je souhlas informovaný. Myslím si, že do detailů těm lidem nikdo moc nevysvětluje, jak to bude probíhat. Moji klienti z Íránu z toho byli hodně v šoku," řekla iDNES.cz Khollová.

"Myslím si, že by se jim mělo přesně vysvětlit, na co jdou, protože v těch kulturách, ze kterých pocházejí, si ani ve snu nedokážou představit, co to bude," dodala právnička.

Podle Anny Šabatové, předsedkyně Českého helsinského výboru, což je nevládní nezisková organizace pro lidská práva, je souhlas žadatele o azyl nepřímo vynucený. "Není skutečně svobodný, protože ti lidé zvažují, že když ji odmítnou, budou jako žadatelé odmítnuti," řekla iDNES.cz s tím, že se ztotožňuje s názorem Agentury Evropské unie pro lidská práva. "Procedura je nepřiměřená a ponižující. Měla by být nepřípustná," dodala.

Falometrie pohledem sexuloga

Podle sexuologa Petra Weisse je falometrická metoda původně český vynález profesora Kurta Freunda, který ji k určování sexuální preference vyvinul v 50. letech. Od té doby se stala celosvětově rozšířenou a používanou technikou ke zjišťování sexuální orientace a sexuálních deviací.

Je založena na měření objemových změn penisu při ukazování aktů mužů, žen, dětí (v případě určování pedofilních preferencí). "Může být součástí komplexního sexuologického vyšetření a zvyšuje pravděpodobnost konstatování sexuální orientace," dodal Weiss

Autoři: , ,

Blokujete stavbu přehrady, vmetl ministr aktivistovi

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší

Premium

Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské firmy k rekonstrukcím starších domů. Ty po opravě buď rozprodají na jednotlivé byty, nebo pronajímají.

8. října 2024

ANALÝZA: Antisemitských útoků přibývá. Proč teď evropská srdce bijí s Hamásem

Premium

Od loňského 7. října, kdy teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael, nemá klidné spaní. Rabín židovské komunity v Berlíně David Roberts vzpomíná, jak už krátce poté, kdy Izrael přikročil k odvetě, se...

8. října 2024

Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané

Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma nebo jako pokrm na školní sportovní dny, pikniky anebo dlouhé cesty vlakem. Rýžové pyramidky či...

8. října 2024

Nejen že zdražují, při výměně auta se platí znovu. Řidiči řeší dálniční známky

Premium

Roční dálniční známka na jaře zdražila o 800 korun na 2 300 korun a od ledna se její cena zase zvedne kvůli zavedené valorizaci. Při obměně auta o ni lidé ale přicházejí a musejí kupovat známku...

8. října 2024

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...