První zkoušky se účastnily ženy, které už v oborech souvisejících se smrtí působí. Poradenstvím si zvyšují možnost uplatnění, aby mohly například podnikat.
Zdravotní sestru v domově pro seniory Evu Volrábovou inspiroval rostoucí počet lidí, kteří za ní přicházeli se zdravotními problémy, protože se nedokázali se ztrátou blízkého vypořádat. "Neměli možnost s nikým mluvit, nesli si bolest, a když jsme si popovídali, tak se jim ulevilo," popisuje. Další nové poradkyně působí v pohřebních službách či hospicech. Certifikát, který po složení zkoušky dostaly, platí celý život.
Uchazečky musely při pohovoru se zkušební komisí prokázat znalost pohřebnictví či legislativy. Zkoušející s nimi probírali jejich názory na smrt nebo detaily při jednání s klienty, například nakolik se jich dotýkat. Budoucí poradkyně si také ujasňovaly mantinely své práce, řešily, co je truchlení normální a co už komplikované, které vyžaduje pomoc dalšího odborníka.
Schopnost komunikovat prověřila praktická část zkoušky, během které pozůstalé zahrála profesionální herečka. Simonu Weiß, jež se ve Frýdku-Místku živí úpravou těl zemřelých a řečnictvím na pohřbech, komise pochválila za klid a empatii. Naopak upozornila, že poradkyně na mladou dívku, které se přítel zabil na motorce, chvílemi moc spěchala.
Poradci pozůstalé utěší a poskytnou jim možnost se vypovídat. V případě zájmu můžou klientům pomáhat i se sjednáním pohřbu, při komunikaci s úřady, zařízením parte, nebo je doprovázet během obřadu.
Poradci pro pozůstalé mají být všestranní a osobnější
Nová kvalifikace vznikla jako alternativa ke stávajícím službám, které zajišťují psychologové, duchovní či lékaři. "Jde o to legitimizovat i jiné pracovníky v péči o pozůstalé. Být truchlící je zranitelné a křehké období a lidé si zaslouží péči kompetentní osoby. Sama rodina pomoci často nedokáže," říká psycholožka a socioložka Naděžda Špatenková z Palackého univerzity v Olomouci, která patří v této oblasti v Česku k největším odborníkům.
Poradci podle ní poskytnou všestrannější pomoc a nabídnou osobnější přístup, který prý často chybí. Podobné služby už v západní Evropě či Severní Americe běžně fungují. "V Česku lidé na to lidé ještě nejsou úplně zvyklí, ale poptávka se už objevuje a bude se zvyšovat," domnívá se Špatenková, která v pátek vedla zkušební komisi.
Podobu nové kvalifikace pod jejím vedením od roku 2009 na ministerstvu pro místní rozvoj vytvářela pracovní skupina, ve které zasedli zástupci pohřebních služeb, hospiců či hasičů. "Nebylo snadné se shodnout. Objevovaly se rozdílné požadavky a náhledy na situaci," říká psycholožka. Poradenství pro pozůstalé se také již stalo součástí Národní soustavy kvalifikací.
Zájem o poradenství zatím mají jen ženy
Na zkoušku se může přihlásit kdokoliv, předchází ji však dotazník, krátký pohovor či úkol, které pomáhají odhalit úplné laiky. Tomáš Kotrlý, který má na ministerstvu pro místní rozvoj pohřebnictví na starosti, upozorňuje, že zkouška je velmi náročná a vyžaduje dlouhodobou přípravu. "Odpovídá zhruba bakalářskému vzdělání," uvádí. Práce poradce pro pozůstalé je podle Špatenkové značně obtížná a vyžaduje znalosti pohřebnictví, psychologie, etiky či religionistiky.
Zkoušku musí provádět autorizovaná osoba, což by měla být kapacita v oboru. Autorizace se udělují teprve od srpna, takže těchto lidí v Česku zatím jen několik. Podle odborníků je ale vhodnější, když poradce prověří vícečlenná komise. V pátek v ní zasedl i specialista na antropologii smrti nebo expert na oběti trestných činů. Seznam autorizovaných osob i samotných poradců se objeví například na webu ministerstva.
Zájem o novou kvalifikaci zatím mají výhradně ženy. Kromě přímých účastnic zkoušce přihlíželo i několik dalších zájemkyň. "Profese poradce je hodně o ženských schopnostech a dovednostech, jako je komunikace, empatie či emocionalita. Ženy také vyhledávají poradenské služby častěji než muži," podotýká Špatenková.
V oblasti pohřebnictví vznikly při ministerstvu pro místní rozvoj v předchozích letech i další kvalifikace. Jedná se například o hrobníka, smutečního řečníka či stavitele podzemní hrobky.