Česko má nejlepší repliku římské císařské koruny. Vznikala přes rok

  8:01aktualizováno  8:01
Zlata na ní je jen na tři páry snubních prstenů, je osazena unikátními smaltovanými tabulkami a nese mimo jiné 1 200 perel. Řeč je o cenné koruně císaře Svaté říše římské, přesněji její kopii, kterou zhotovil turnovský výtvarník Jiří Urban. Jeho replika je ze všech čtyř existujících nejvěrnější.

Hlavním tvůrcem repliky je přední výtvarník v oblasti uměleckého šperku Jiří Urban, působící v Turnově | foto: Regionální a metropolitní televize

Čtrnáct měsíců práce, které práci na replice tvůrci věnovali, zachytil téměř hodinový dokument, který bude 28. října večer vysílat Česká televize. Teprve nyní lidé budou moci poznat složitost celé výroby, kterou Středočeský kraj zadal v roce 2007.

"Práce na kopii císařské koruny pro mě znamenala především setkání s tisíciletou historií Evropy a také znovuobjevení dávno zapomenutých zlatnických technik. Nezanedbatelnou součástí bylo i pochopení složité duchovní symboliky klenotu, odkazující k nejlepším kulturním tradicím starého kontinentu," vylíčil turnovský mistr Jan Urban, v jehož ateliéru koruna vznikala.

Replika císařské koruny vyrobená týmem okolo Jiřího Urbana

Replika císařské koruny vyrobená týmem okolo Jiřího Urbana (foto Regionální a metropolitní televize)

Koruna Svaté říše římské

Korunu nosilo 66 říšských císařů, pochází zřejmě z doby Oty I. Velikého. Jako první Čech ji získal Karel IV. Zhruba 60 let byla na Karlštejně, pak ji Zikmund nechal z obav před husity převézt do Uher, odkud putovala do Norimberku.

Replika císařské koruny vyrobená týmem okolo Jiřího Urbana

Replika císařské koruny vyrobená týmem Jiřího Urbana

Nyní je originál uložen v Umělecko-historickém muzeu v klenotnici vídeňského Hofburgu.

Kopie jsou jen čtyři, z toho tři v Německu. Rakušané už nechtějí povolit výrobu žádné další, té české by tedy prvenství v kvalitě mělo zůstat.

Právě hledáním zapomenutých technik se práce na koruně odlišovala od předchozí Urbanovy tvorby. Jako dar pro papeže Jana Pavla II. například zhotovil křišťálový kříž s broušeným Kristem. Ve srovnání s korunou to ale podle Urbana bylo mnohem jednodušší.

Zlata na šest prstenů

Poměrně překvapivě může působit informace, že zlata na koruně je zhruba takové množství, které by stačilo na tři páry snubních prstenů. Koruna je stříbrná, zlacení bylo nejkritičtější fází celé výroby. Odstín odpovídá temně zlatému originálu a musel se podařit na jeden pokus - kdyby ve zlacení vznikla nějaká bublina, přišla by mnohaměsíční práce tvůrců nazmar.

Nakonec galvanizace dopadla úspěšně a výsledek na Urbanově napjaté tváři vykreslil směsici úžasu a nadšení. "Já bych za to tomu klukovi normálně dal pusu, jak to pozlatil. To bych se nestyděl," vtipkoval.

Stříbro se používá z cenových důvodů a podobnou technikou jsou vyrobené i jiné srovnatelné repliky, například kopie svatováclavské koruny.

Kameny symbolizují Boha i Jeruzalém. A jsou v nich saze

Fotogalerie

Řemeslníky na dokonalé zpracování replik drahokamů nemusel Urban hledat daleko, sever Čech je sklářstvím proslulý. A proč sklo? "Bylo by totiž těžké najít pravé kameny. Přírodní se liší barvou, příměsmi, tvarem i velikostí. Každý je unikátní. Proto jsme museli použít skleněný kompozit," vysvětlil Urban v dokumentu při novinářské projekci.

I tak působí skleněné "kameny" velmi věrohodně. Tvarově a velikostí se s originály shodují z 97 procent. Pozornost skláři věnovali každému detailu - leckteré kameny na originální koruně uložené ve Vídni byly vícekrát vrtány a broušeny, protože před zasazením do koruny nejmocnějších mužů střední a západní Evropy zdobily jiné šperky. I na tato vrtání tvůrci pamatovali předtím, než dali kamenům definitivní podobu přeleštěním.

Replika císařské koruny vyrobená týmem okolo Jiřího Urbana

Replika císařské koruny vyrobená týmem okolo Jiřího Urbana (foto Regionální a metropolitní televize)

Odpovídající barvy zase dosáhli experimentováním, při němž do roztavené skloviny přidávali například zlatinky či saze. Definitivní barva se totiž pozná až za studena a skláři tak mohli při práci jen odhadovat na základě svých zkušeností, jak ladění barev dopadne.

Každý ze 169 drahokamů koruny má své místo a duchovní symboliku. Dominantní safír na přední desce například znázorňuje Kristovu čistotu. Zelené smaragdy do trojúhelníku oko boží prozřetelnosti, drahokamy do kříže ukřižování. Smaragdy v bocích Šalamounův chrám a almondy kolem brány Jeruzaléma. Na 1 200 umělých perel z Jablonce nad Jizerou tvoří nebeskou klenbu.

Zasazení kamenů do zdobných zlatých sloupků a věžiček pak dodává drahokamům majestátní jas - lépe se k nim dostane světlo.

Výrobu speciálního smaltu studovali ve Francii

Pozoruhodné jsou i smaltované tabulky, které zdobí čtyři z osmi desek koruny. Technologie takzvaného přihrádkového smaltu se už v Evropě po staletí nepoužívá, autorka smaltů Blanka Cepková z Bratislavy tuto techniku studovala ve francouzském Limoges a Moraigne.

Replika císařské koruny - na snímku hlavní tvůrce Jiří Urban
Replika císařské koruny vyrobená týmem okolo Jiřího Urbana - na snímku Blanka

Hlavním autorem repliky je Jiří Urban, unikátní smaltované destičky na stěnách koruny vyrobila s manželem Blanka Cepková z Bratislavy.

Její manžel Matúš Cepek musel vyrobit asi pět desítek zkušebních tabulek, než se naučil přesně leptat měď tak, aby dosáhl kýženého výsledku. Tabulky zobrazují Krista s anděly, krále starověkého Izraele Davida a Šalamouna a proroky Ezechiáše s Izajášem.

Výroba speciálního lisu na tvrdší stříbro, koordinace práce slovenských expertů na smalt, severočeských sklářů, brusičů a šperkařů a hledání zapomenutých technologií středověkých zlatníků a šperkařů. Jiří Urban a jeho spolupracovníci se za dva roky, které práce včetně příprav zabrala, nenudili. "Už to ani nebyla práce v běžném slova smyslu. Byla to komunikace s tou korunou," hledá Urban vhodná slova.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho střetu zájmů. Úřad rozhodl na začátku...

Najdete na iDNES.cz