Česko v létě znovu posílí konzulární služby v Chorvatsku, Bulharsku a Španělsku. Čeští policisté se také budou účastnit společných hlídek v Chorvatsku v okolí měst Omiš, Šibenik a Vodice a v Bulharsku u Nesebaru a Primorska, uvedl Lipavský.
Český konzul: Chorvaté v zemi chtějí jen očkované nebo testované turisty |
Česká diplomacie zřizuje širší asistenci cestovatelům na stejných místech jako před rokem, vybírá nejnavštěvovanější destinace.
Konzulární jednatelství v Burgasu a Rijece budou fungovat v období letních prázdnin, ve Splitu se otevře od poloviny června do poloviny září. V Barceloně bude honorární konzulát posílený od 27. července do začátku září.
Na příslušných místech mohou lidé řešit situaci například při ztrátě cestovních dokladů či peněz, úřady vyřizují také kontakt s rodinou v případě nehody či úmrtí. Lipavský zdůraznil, že dítě musí mít vlastní cestovní doklad. „V zemi, kde nemá Česká republika zastupitelský úřad, lze v nouzových případech využít zastupitelský úřad jiných států Evropské unie,“ řekl Lipavský.
Policisté vytvoří v Chorvatsku a Bulharsku společné hlídky ve dvojici s tamními kolegy, což pomáhá především k překonání jazykové bariéry. Ředitel konzulárního odboru Pavel Pešek novinářům řekl, že v Omiši budou dva policisté, v Šibeniku a Vodici po jednom, v obou bulharských destinacích pak bude dvojice českých policistů.
Drozd i v aplikaci
Diplomacie doporučuje při pobytu v zahraničí registraci v dobrovolném cestovatelském systému Drozd, který umožňuje diplomacii poskytovat lidem aktuální upozornění k cestám a při mimořádných událostech organizovat pomoc českým občanům.
Momentálně ministerstvo chystá mobilní verzi systému Drozd. Lipavský na aplikaci pracuje s vicepremiérem pro digitalizaci Ivanem Bartošem (Piráti). „Je pro mě velkou prioritou, aby občané měli možnost nejen se registrovat na webu, ale i v aplikaci,“ řekl Lipavský.
Systém Drozd využilo 12 tisíc turistů. Před nepokoji v Anglii nevaroval![]() |
Od roku 2010 ho podle MZV využilo 700 tisíc občanů, letos zatím diplomacie eviduje přes 38 600 registrací. Nejčastěji se lidé registrují při pobytu v Thajsku, Izraeli či Egyptě.