Česko zažilo nejstudenější nástup května od začátku tisíciletí

  0:01aktualizováno  0:01
Zatímco minulý rok začátek května lákal ke koupání, letos vládly kabáty. V celorepublikovém průměru byly teploty o víc než šest stupňů nižší než loni. Tak chladný květen nebyl v Česku dvě dekády.

ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Chladná bilance začala už prvním týdnem, který byl mnohem studenější než obvykle. Podle statistik ČHMÚ byla průměrná teplota v pořadí osmnáctého letošního týdne pouhých devět stupňů Celsia. To je o 3,1 stupně méně než je pro toto období dlouhodobý průměr. A to je velký rozdíl. Na chladný květen jsme si už odvykli. Minulý rok byla teplota ve stejném týdnu o víc jak šest stupňů vyšší.

Fotogalerie

„Začátek května byl v České republice nejchladnější od roku 2001,“ uvedla pro iDNES.cz Lenka Crhová z Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).

Rozdíl je vidět jen při srovnání posledních pěti let. Mezi lety 2015 a 2018 se teplota v prvních třech květnových týdnech propadla do podprůměru pouze čtyřikrát. Nejvíce to bylo během předloňského druhého týdne a to o 1,3 stupně. A teď rok 2019. První týden 3,1 stupně pod dlouhodobým průměrem, druhý týden 3,2 stupně pod průměrem a třetí týden dokonce 3,8 stupně pod průměrem.

Studené jarní počasí snížilo podle společnosti Storyous tržby restauracím s venkovním posezením až o čtvrtinu. Důvod k radosti mají naopak zemědělci.

Nejen zima, ale také déšť

Nízké teploty doprovázel totiž také déšť, na který zemědělci po vyprahlém dubnu nervózně čekali. Pomohl hlavně první květnový týden. V České republice napadlo v průměru 22 milimetrů srážek. To je 170 procent dlouhodobého průměru.

„Déšť určitě pomohl,“ řekl pro iDNES.cz Jaroslav Šebek, tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR. Vysvětlil, že začátek jara je obzvlášť citlivé období. Rostliny se musejí nejdřív uchytit. Než se v půdě zabydlí, jsou proti rozmarům počasí obzvlášť zranitelné.

Teplotní mapa Česka 5. května 2019 ve 12:00.

Teplotní mapa Česka 5. května 2019 ve 12:00.


Přestože krizi květnový déšť odvrátil, zemědělci zatím vyhráno nemají. Zásoby vody v půdě totiž nejsou velké. Aktuálně je nejvíce ohrožená produkce zeleniny, ta totiž potřebuje k pěstování největší množství vody.

ČHMÚ úřad upozorňuje, že sucho stále panuje na čtvrtině území země. Podle odborníků z projektu Intersucho je dokonce na desetině území stále nedostatek vody hodnocený jako extrémní stupeň zemědělského sucha. To je nejhorší stupeň ze šestibodové škály. „Zatímco se situace částečně zlepšila na Moravě, velký nedostatek vody je v Ústeckém kraji, velké části Středočeského kraje, Plzeňského kraje a Královéhradeckého kraje, částečně jsou zasaženy i Liberecký a Pardubický kraj,“ upřesňují vědci.

Zemědělské ztráty budou

Teplotní mapa Česka 5. května 2018 ve 12:00.

Teplotní mapa Česka 5. května 2018 ve 12:00.


Podle Martina Pýchy, předsedy Zemědělského svazu ČR, může být v Česku letos přesto slušná zemědělská úroda, pokud se příznivý trend deštivého počasí a nižších teplot udrží. Už teď je ale jasné, že se jaro neobejde beze ztrát.

Především chovatelé řešili problém s nedostatek krmení pro hospodářská zvířata. „Podniky přistupovaly k tomu, že snižovaly stavy zvířat,“ uvedl Pýcha. Ke krajnímu řešení je dovedl dvouletý výpadek produkce pícnin. I pro ně by ale s trochou štěstí mohl letošní rok přinést alespoň drobnou úlevu, už teď se dá říci, že se tráva vzpamatovala. „Pokud by vývoj počasí pokračoval tak jako teď, mohli bychom výpadek z loňského a předloňského roku pokrýt možná i s rezervou na příští rok,“ doplnil Pýcha.

Ztráty budou sčítat také ovocnáři. Úrodu stromů poškodily jarní mrazy. Jak velké škody na úrodě to budou, se ale zatím neví.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Najdete na iDNES.cz