Česko je správný název, shodlo se slyšení

  13:56aktualizováno  13:56
Senátoři, jazykovědci a další odborníci diskutovali v Senátu o Česku. Tentokrát jim však ani tak nešlo o naši vlast, ale spíše o její jednoslovné pojmenování. Slovo Česko totiž stále mezi lidmi vyvolává rozporuplné reakce. Podle odborníků je ale správné.

Smířili jste se s jednoslovným názvem Česko? Hlasujte v anketě.

Senát se jednoslovným pojmenováním České republiky zabýval na veřejném slyšení nazvaném "Funkční rozlišování spisovných názvů Česká republika a Česko a jejich cizojazyčných ekvivalentů".

K účasti na veřejném slyšení se přihlásily desítky zástupců různých institucí. Přítomni budou vysokoškolští učitelé, novináři, jazykovědci, historikové a další, kteří mají k tématu co říci.

Většina se nakonec shodla na tom, že Česko je správný a oficiální jednoslovný název České republiky. Česká republika je podle nich politickým názvem, který se může změnit, Česko je oproti tomu názvem trvalým spíše zeměpisného charakteru.

Česko figuruje v mapách a v oficiálním slovníku států OSN. Jazykovědci upozorňují, že  je i spisovný. "Chceme lidem říci, že na takovém názvu není nic divného ani směšného," prohlašuje Leoš Janeček z katedry sociální geografie Univerzity Karlovy.

Jak se měnil název našeho státu

Název státu po roce 1918 se několikrát změnil. Nejdříve tu byla Česko-slovenská republika, pomlčka však brzy zmizela a zbylo Československo.

Druhá republika nesla název Česko-Slovensko. Po válce se vrátil název Československá republika, v roce 1960 přibylo slovíčko „socialistická“.

V roce 1990 byl přijat název Československá republika v Česku a Česko-slovenská na Slovensku, vzápětí se změnil na Českou a slovenskou federativní republiku. Od rozdělení státu v roce 1993 je tu Česká republika.

Občané před lety navrhovali místo Česka kuriozní názvy Slez-Mor-Če, Bohemia, Čecho - Mor i Země České. Jeden z mála průzkumů na toto téma vznikl už v roce 1997. Česká společnost pro propagaci a public relations si objednala průzkum, v němž chtěla zjistit, jak je název Česko přijatelný pro veřejnost.

Z 910 oslovených se pro Česko vyslovilo 46,3 procenta dotazovaných, pro Českou republiku 24 procent. Někteří lidé, dohromady 18,4 procenta, navrhli i Čechy.

Šéf společnosti Dušan Pavlů dnes říká, že se v obchodu už Česko používá stále častěji. "Jsme tomu obrovsky rádi. Dává to množství možností, dá se výborně umisťovat na reklamní předměty, je to výrazné a úderné," vyjmenovává Pavlů. Přitom podotýká, že by bylo výborné, kdyby Česko proniklo do života ještě více.

Úředníci ministerstva zahraničí ovšem prohlašují, že nemají důvod cokoli v tomto směru měnit.

"Naši diplomaté ani my sami skutečně nepoužíváme název Česko, protože v Ústavě je zakotven oficiální název Česká republika. Česko nikdy nikde nebylo oficiálně schváleno. Nedovedu si představit, že bychom je například používali v našich nótách," míní Dana Pavlovská z ministerstva.

Jeden z velvyslanců však přiznává: "Při oficiálních příležitostech sice používám Česká republika, ale při méně formálních pak klidně použiji i Česko."

Velkými odpůrci Česka jsou však prezident Václav Klaus i jeho předchůdce Václav Havel. "Když to slyším, mám pocit, že po mně lezou slimáci," řekl v minulosti Havel.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Kolik poslancům ušetřily náhrady? Stát jim přispěl na dopravu i bydlení

Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek)

Základní plat poslance je 82 400 korun. K tomu má ovšem každý zákonodárce nárok náhrady za reprezentaci, cestování,...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Najdete na iDNES.cz