Pomocí velkokapacitních nádrží se mohou plnit vaky vodou nebo mohou sloužit jako retenční zásobárny na špatně dostupných místech. O výjezdu hasičů informovali Martin Kavka z Hasičského záchranného sboru (HZS) a mluvčí Záchranného útvaru HZS z Hlučína na Opavsku Jana Urbancová.
„Bulharsko v pondělí v rámci Mechanismu civilní ochrany Evropské unie požádalo o pomoc v souvislosti s rozsáhlým lesním požárem ve složitém terénu v Starozagorské oblasti. Situaci na místě komplikují vysoké teploty a také velice silný vítr. Česká republika vysílá do oblasti na pomoc dva vrtulníky určené pro hašení požárů v přírodním prostředí a pozemní podporu,“ uvedl Kavka.
Celkem do cílové destinace, kterou je město Stara Zagora, vyslalo Česko podle Urbancové devět hasičů, kteří se budou podílet na hašení požáru v přírodním prostředí. Tým tvoří letečtí záchranáři pražských hasičů a příslušníci hlučínského záchranného útvaru, uvedl hasičský sbor na síti X.
Vrtulník BlackHawk s bambivakem o objemu 3450 litrů soukromého dodavatele, který v Česku zajišťuje letecké hašení během rizikových měsíců, bude mít na palubě jednoho leteckého záchranáře a velitele zásahu.
Hašení v Řecku bylo to největší peklo, přiznal přerovský velitel hasičů |
Odstartoval ve středu ráno z letiště Hořín na Mělnicku. Druhý vrtulník, Bell 412 s bambivakem o objemu 900 litrů, patřící policejní letecké službě, odletěl časně ráno s jedním leteckým záchranářem na palubě z ruzyňského letiště. „Očekává se, že oba vrtulníky na místo dorazí v podvečer,“ dodal Kavka.
Záchranný útvar hasičského sboru kromě toho vysílá pozemní cestou dva letecké záchranáře na střídání a podpůrný tým se dvěma velkokapacitními nádržemi FireFlex o objemu 54 000 a 36 000 litrů. Ty mohou sloužit jak k plnění bambivaků, tak jako retenční nádrže a zásobníky hasiva na špatně dostupných místech. Pojedou jedním nákladním a jedním osobním automobilem.
Čeští hasiči bojují s požárem v Řecku. Máme problém s vodou, říká jejich velitel |
Pozemní cesta podpůrného týmu vede z České republiky přes Maďarsko, kde hasiči přenocují, a dále přes Rumunsko až do Bulharska, kam mají dorazit ve středu večer.
V posledních letech si Česká republika ověřila nasazení velkokapacitních nádrží pro letecké hašení například předloni při rozsáhlém požáru v Českém Švýcarsku. V zahraničí pomáhali čeští hasiči například při ničivých požárech v Řecku loni v srpnu.
V Bulharsku shořely desetitisíce hektarů lesa
Požáry v Bulharsku od víkendu sežehly už desetitisíce hektarů lesů a úrodné půdy, napsala bulharská média. Hasiči v balkánské zemi bojují s ničivým živlem i nadále. Momentálně plameny nejvíce ohrožují Starozagorskou oblast, kde se nachází celkem šest ohnisek požáru. Na části bulharského území platí výjimečný stav.
Území zasažené rozsáhlým lesním požárem ve Starozagorské oblasti zatím činí asi 700 hektarů, uvedli zástupci regionální správy. Vzhledem k tomu, že plameny se stále nepodařilo zcela uhasit, není podle úřadů možné říci, jak rozsáhlé škody požár dosud způsobil.
Stovky pohřešovaných a dva dny smutku. Chile za tragickými požáry vidí žháře |
Požár v oblasti na jihu Bulharska vypukl v pondělí odpoledne a nebezpečně se přiblížil k rekreačním obydlím a letním bytům, v nichž někteří Bulhaři tráví dovolenou, napsala bulharská agentura BTA.
Stejně jako většina jihu Evropy i Bulharsko se již více než týden potýká s nepřestávající vlnou veder. Série požárů začala patrně 13. července v oblasti Chaskovo poblíž hranic s Tureckem. Do boje s plameny se od té doby zapojilo více než 400 příslušníků armády a na sto dobrovolníků. Ačkoli se některá ohniska podařilo uhasit, podle úřadů stále hrozí rozšíření požárů.
V uplynulých dnech v Bulharsku vypukly nové požáry na více než 200 místech, uvedly tamní úřady.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz