České zákony s otci někdy nepočítají, shodují se právníci

  11:27aktualizováno  11:27
České právo zná případy, kdy se muž snaží své otcovství popřít. Opačný případ soudy zaskočil. V některých případech trvá roky, než soud uzná muži, že je otcem a dítě se mezitím dostane do pěstounské péče. Právníci přiznávají, že české zákony jsou k otcům daleko přísnější, v některých případech s nimi vůbec nepočítají.
Otec se k dítěti může přihlásit během tří let. Podle právníků je to málo, někdy uplyne víc let, než zjistí, že je otcem dítěte. Ilustrační foto

Otec se k dítěti může přihlásit během tří let. Podle právníků je to málo, někdy uplyne víc let, než zjistí, že je otcem dítěte. Ilustrační foto

Zákon s otcem nepočítal ani v nezvyklém případě osmnáctiletého Ondřeje Réda z Velkých Opatovic. Přítelkyně, která porodila jejich společné dítě, je mladíkovi zatajila a dala je k adopci. A adoptivní rodiče teď logicky nechtějí o miminko přijít. Případ se navíc komplikuje i tím, že dívka byla nezletilá. Všechny teď čeká soudní řízení, které bude podle právníků zřejmě trvat několik let. - čtěte Tvá dcera umřela, řekly otci a daly dítě k adopci. Teď je stíhá policie

"Spor je naprosto atypický. Obvyklé je spíše to, že biologický otec se nechce k dítěti znát. Na to zákon pamatuje a může otce přimět k plnění jeho povinností. Ale matka má právo se rozhodnout, zda otce uvede, či nikoliv, a tam se s právy otce nepočítá. Je zřejmé, že jistá mezera v zákoně tu je," uvedl soudce obeznámený s případem, který si nepřál být jmenován.

"Lhůta, kdy se otcové mohou přihlásit ke svým dětem, je poměrně přísná. Jsou to jen tři roky – je to zpravidla málo na to, aby mohl učinit veškeré právní kroky," říká Magdalena Vašinková z advokátní kanceláře Tomáše Rašovského. Někdy může uplynout i více let, než muž vůbec zjistí, že je otcem dítěte.

SPOR O RODIČOVSTVÍZuzana BAUDYŠOVÁ, 61 let, SNK-ED

Šéfka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová upozorňuje, že při soudních sporech má být vždy důležitější zájem dítěte než práva jeho rodičů. "Je třeba mít na paměti zájem dítěte. Tím spíš, pokud to i sama matka vyhodnotila tak, že dítěti bude u adoptivní rodiny lépe," říká Baudyšová k případu Ondřeje Réda z Velkých Opatovic. Tomu matka jeho dítěte řekla, že se dítě narodilo mrtvé, a dala ho tajně k adopci. Otec tak přišel o svá rodičovská práva a nemůže dítě vychovávat.

Velkou roli může hrát v těchto případech náhoda. "Pokud to včas nezjistí, otec už vlastně nemá možnost se do budoucna bránit. Jedinou možností je soudní řízení a vyčkat na rozhodnutí soudu u co nejvyšší instance," radí advokátka. Právníci však upozorňují na to, že případ je složitější – je třeba chránit práva nejen otce, ale i dalších lidí.

"Každý z aktérů tady má kus pravdy. Pravdu má otec dítěte, který nedostal šanci ho vychovávat. Pravdu mají adoptivní rodiče, kteří se s dítětem sžili. Svoji pravdu má i patnáctiletá matka dítěte, která pro adopci určitě měla své důvody," uvádí soudce.

Zájem dítěte má přednost

A je možné, že pointu celému případu dají mezinárodní úmluvy, podle kterých má stát v první řadě dbát na práva a zájmy dětí.

"Celý případ je nešťastný vzhledem k věku matky i otce. Ale je třeba mít na paměti hlavně zájem dítěte. Tím spíš, pokud to i sama matka vyhodnotila tak, že dítěti bude u adoptivní rodiny lépe," říká Zuzana Baudyšová, šéfka Nadace Naše dítě. Ondřej Réda a jeho matka se však o dítě chtějí starat. Jeho právník Vilém Fránek chce upozornit i na to, že do těžkých situací se dostávají stovky českých mužů – právo podle otců straní matkám i v jiných případech.

Ondřeji Remeňovi manželka odvezla dceru do Německa. A zdejší úřady mu nechtějí sdělit adresu, kde dítě žije. "Měl jsem dítě v péči. Manželka jednou přijela na návštěvu, vzala si holku na procházku a u parku zůstal jen kočárek. Holčičku jsem osm let neviděl," říká otec.

Je možné, že v případě Ondřeje Rédy mohlo jít i o pochybení úřadu. Ten měl podle právníka zjistit, s kým nezletilá dítě má. "Existuje monitorovací systém, díky kterému těhotenství nezletilé šetří automaticky policisté. Tak to bylo i tady. Měli spolu partnerský vztah, byla to intenzivní láska, netajili se s tím," říká právník Vilém Fránek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Trutnovští vyhráli boj o podobu Kauflandu, posune se dál od domů

Trutnovský Kaufland čeká přestavba. Místní se brání, aby se obchod posunul blíž...

Přestavba obchodního domu Kaufland v Trutnově se podřídí požadavkům obyvatel i radnice. Původně měl obchod stát jen...

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Najdete na iDNES.cz