Od úterního večera udržují hasiči hranice požáru v národním parku na ploše o velikosti pět krát dva kilometry, tedy 1000 hektarů. Ve středu večer intenzivně zasahují u dvou ohnisek u Vysoké Lípy a Malé Pravčické brány. „Je to ale uvnitř perimetru, takže hranice se nikam nezvětšuje a taktéž máme jedno větší ohnisko u Malé Pravčické brány,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf, podle kterého je situace stabilizovaná.
Evakuované obce Vysoká Lípa, Mezná, Mezní Louka a Hřensko jsou před ohněm chráněné.
Ohniska v Hřensku se podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana daří držet pod kontrolou. Podle Marvana se podařilo požár zabrzdit i na dalších místech národního parku, tedy v Mezné, Mezní Louce a ve Vysoké Lípě, odkud se někteří lidé museli evakuovat.
„Evakuované obce jsou stále chráněné. Požár do nich nepronikl. Stejně tak jsme nemuseli evakuovat obec Janov, je zcela chráněna,“ řekl Rudolf.
Oblíbené turistické místo Pravčická brána i zámeček s restaurací Sokolí hnízdo v Hřensku jsou podle průzkumu z vrtulníku v pořádku. „Jak jsme viděli z vrtulníku, a měl jsem možnost přes clonu z požářiště vidět, tak to vypadá, že je v pořádku, Sokolí hnízdo vypadá, že je netknuté požárem,“ uvedl Vyskočil.
Hasiči se na místě zásahu střídají v nepravidelných intervalech tak, aby nedocházelo ke zraněním z únavy. „Zatím se nám zranění vyhýbají. Občas se něco drobného stane v nepřístupném terénu, ale jde o lehčí věci,“ uvedl krajský šéf hasičů Roman Vyskočil.
Hasiči mají podle dobrovolníků největší zájem o kávu a také banány a energetické drinky. Lepší jsou pro ně menší balené vody, které mohou ihned vypít a pokračovat v zásahu. Podle dobrovolníků se střídají na stanovišti u Mezné celý den i celou noc. „Vždycky večer je vidět, jak jsou unavení. Padají únavou,“ řekl ČTK Karolína.
Hasiči od rána zasahovali na ploše o velikosti 1 000 hektarů. Domovy muselo opustit odhadem 450 lidí. Práce komplikoval vítr, který rozhořívá ohniska. Hraniční přechod v Hřensku je uzavřen.
Podívejte se i na naše další živé přenosy
Sledovat na iDNES.tvKraj zatím nezakázal vstup do lesů
Ústecký kraj nevyhlásil zákaz vstupu do lesů, přestože o zákazu dopoledne mluvil ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.
Krajský úřad však ke středeční 13:00 vyhlásil na celém území kraje dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. V tomto období je zakázáno v lesích například kouřit, rozdělávat oheň. Za porušení zákazu hrozí pokuta ve správním řízení.
Správa Národního parku České Švýcarsko ve středu odpoledne požádala ministerstvo životního prostředí o vyhlášení zákazu vstupu do parku. „Zákaz by mělo vyhlásit ministerstvo životního prostředí tak, jak jsme o to požádali,“ uvedl mluvčí správy parku Tomáš Salov. Zákaz by měl platit na nezbytně nutnou dobu. „Žádáme o dva týdny, ale je tam nějaká rezerva. Hned, jak pominou důvody, tak park samozřejmě zase otevřeme,“ řekl mluvčí.
Důvodem pro vyhlášení zákazu je podle Salova zajištění bezpečnosti turistů. „Chceme předejít tomu, že návštěvník na našich stránkách najde, že k nám může, že je nějaká trasa přístupná. Pak zesílí vítr a požár se přenese i na zdánlivě bezpečné místo a my bychom čelili potřebě evakuovat lidi,“ řekl Salov. zákazu vstupu do parku v souvislosti s rozsáhlým požárem.
Jak funguje gilotina stromů. Harvestory po kůrovci pomáhají i při hašení |
Pomáhají zahraniční vrtulníky
Požár ve středu hasila dvě letadla a sedm vrtulníků. Vedle dvou strojů, které poslaly na pomoc Polsko a Slovensko, s ohněm bojují i dvě armádní a dvě policejní helikoptéry a také vrtulník firmy Czechoslovak Group.
Policie vyčlenila speciální posily pro řízení letového provozu nad Českým Švýcarskem, řídit budou jedenáct letounů, řekl v České televizi ve středu večer ministr vnitra Vít Rakušan.
Do Česka dorazila i dvě hasicí letadla z Itálie, každé s kapacitou přes 6 tisíc litrů vody.
Piloti italských letounů Canadair si nyní prozkoumají požářiště a poté se rozhodne o dalším postupu. Vodu by mohla letadla nabírat z jezera Milada u Ústí nad Labem, které je asi 30 kilometrů od požáru a od čtvrtka bude pro veřejnost uzavřeno.
Tyto stroje, schopné čerpat vodu za letu přímo z hladiny, mohou podle Rakušana znamenat průlom v boji s požárem.
Italské letouny poprvé přelétly jezero Milada, hasit začnou ve čtvrtek |
Do pomoci se ve středu ráno zapojilo také sedm profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) se čtyřmi vozidly, a s velkoobjemovým čerpadlem Somati. Do Hřenska dovezli tři kilometry hadic, které společně s čerpadlem umožní snazší dálkovou dopravu vody do odlehlejších částí ohněm zasaženého parku.
Na místo ve středu dorazili i záchranáři z Prahy s modulem pro hromadná neštěstí Golem a terénní čtyřkolkou, které budou sloužit jako technická podpora a zázemí.
U požáru v Národním parku České Švýcarsko momentálně zasahuje celkem asi 240 profesionálních a 250 dobrovolných hasičů. Podle Vyskočila se na místě střídají hasiči v nepravidelných intervalech tak, aby nedocházelo ke zraněním z únavy. „Zatím se nám zranění vyhýbají. Občas se něco drobného stane v nepřístupném terénu, ale jde o lehčí věci,“ uvedl Vyskočil. Od začátku požáru bylo evakuováno 450 lidí.