Obavy o život Tchajwanců jsou na místě, říká odbornice. Verdikt budí rozpaky

  20:23aktualizováno  20:23
Jako nepřijatelné označil závěr tuzemských soudů ve věci o Tchajwancích senátor Pavel Fischer. Podle Českého helsinského výboru jsou obavy o jejich životy na místě. Poslední usnesení v kauze s cizinci padla v pondělí. Vrchní soud v Praze potvrdil, že Česká republika může osm mužů vydat do Číny, která o jejich extradici požádala.

„Je nám to líto, že soudy nepřihlédly k argumentům, že vlastně jejich vydáním hrozí určitá újma ze strany Číny. My jsme argumentovali tím, že tam (v Číně pozn. red.) může dojít k závažnému porušení jejich práv a že záruky, které čínská strana nabízí nejsou jednoznačné,“ okomentovala poslední závěr soudu ředitelka Českého helsinského výboru Lucie Rybová. 

Podle informací je to poprvé, kdy české soudy uvěřily, že vyžádané osoby čeká v Čínské lidové republice (ČLR) slušné zacházení, spravedlivý soudní proces a v případě uznání viny zákonný trest.

Obavy jsou na místě

„Stoprocentně tam nebyl zrušen trest smrti, takže nějaké vysoké tresty tam hrozí,“ myslí si naopak Rybová. „Zároveň je tam možnost toho, že ten případ bude posuzován spíše exemplárně a že tresty nebudou přiměřené a nebudou odpovídat prohřešku. Je to taky určitá prezentace země navenek. Obavy jsou na místě,“ dodala.

S tím souhlasí analytička Asociace pro mezinárodní otázky Ivana Karásková. Uvedla, že se vzhledem k opakujícím se zprávám o nelidských podmínkách v čínských věznicích nediví tomu, že Tchajwanci mají z vydání do Číny velké obavy. „Mezinárodní neziskové organizace opakovaně upozorňují na to, že celý soudní systém není transparentní a že zde panují obavy z porušování lidských práv.“

Obdobný postoj ve věci zastává ovšem poslanec Pavel Fischer. „V Číně nejsou dodržována základní lidská práva, včetně práva na spravedlivý proces. Narůstající represe potvrzují jak naši diplomaté a mezinárodní organizace, tak osobní svědectví těch, kteří přežili vězení a lágry,“ podotkl politik. 

Právě Fischer vyzval vládu, prezidenta i další ústavní činitele k tomu, aby vyzvali Čínu k dodržování mezinárodního paktu o občanských a politických právech.

„Považuji za nepřijatelné, že české soudy chtějí věřit v nestrannost čínské justice. Jsem proti vydání skupiny Tchajwanců do Číny, protože to pro ně nebude znamenat nic jiného než rozsudek smrti,“ uvedl. Doplnil, že všechny opravné prostředky však ještě nebyly využity.

Soudy kývly na vydání osmi Tchajwanců

  • První instancí, která rozhodovala o osudu mužů, byl Městský soud v Praze. Návrhem státního zastupitelství, aby mohli být cizinci vydáni do Číny, se zabýval v druhé polovině roku 2018 a vyhověl mu. 
  • Usnesení poté mírně modifikoval Vrchní soud v Praze. V tom základním – že muži mohou být vydáni do Číny – původní rozhodnutí potvrdil.
  • Všech osm případů řešil na Vrchním soudu v Praze senát 14 To, jehož členy byli soudci Vladimír Král a Blanka Kozelková. V posledních dvou případech, kdy se zasedání účastnil autor článku, byl třetím členem senátu soudce Luboš Vlasák. 
  • Uvedený senát (14 To) postupně potvrdil přípustné vydání všech zadržených mužů: Yan-Chen Chen a Wen-Kai Lin (18. 4. 2019), Hao-Cheng Wang a Shih-Kai Chen (16. 5.), Chang-Hao Chen (30. 5.), Yueh-Ching Lin (31. 5.), Hsu-Lin Cheng a Chung-An Lai (17. 6.).

Vývoj v celém případu totiž může zvrátit podání ústavních stížností, které zvažují někteří obhájci. Do hry může vstoupit také ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Její vyjádření k celé situaci redakce iDNES.cz zjišťuje. Ministerstvo spravedlnosti se do chvíle vydání článku ke kauze nevyjádřilo. 

„Nejsem si úplně jistá, jak se bude tvářit paní Benešová. Každopádně je důležité, aby si uvědomila, že každé takové vydání je určitým precedentem toho, jak budou rozhodovat i další ministři. Tady se vlastně nejedná o konkrétní zemi, konkrétní lidi, ale celkový postoj,“ uvedla Rybová.  

Situaci kolem osmi mužů zatím nechtěl více komentovat ani ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. „Jde zatím pouze o rozhodnutí ve věci vydání. To nemusí být konečné, vzhledem k tomu, že nebyly vyčerpány všechny opravné prostředky,“ uvedl. 

Napjaté vztahy dvou zemí

Vztah Číny a Tchaj-wanu přitom není vůbec jednoduchý. Podle Karáskové je vztah mezi zeměmi napjatý zejména kvůli tomu, že mezi sebou mají nevyřešenou občanskou válku. 

„Čína neustále opakuje, že existuje jen jedna jediná Čína a tou je Čínská lidová republika. Podle Číny je Tchaj-Wan rebelská, vzbouřená provincie, která nemá právo na vlastní status, prezidentku, politické strany či soudní systém,“ konstatoval Karásková.

Celý spor o vydání nebo nevydání Tchajwanců do Číny je podle Karáskové navíc zarámovaný ještě předvolební kampaní na Tchaj-wanu. „Současná prezidentka z demokratické pokrokové strany v průzkumech veřejného mínění hodně ztrácí. Vypadá to, že vyhraje její protikandidát z národní strany Kuomintag, který je již poměrně tradičně pro sjednocení s Čínskou lidovou republikou,“ uvádí Karásková.

Podle Karáskové k tomuto případu také existuje precedent. „Na začátku června se Španělsko rozhodlo, že vydá do Číny 94 Tchajwanců, kteří byli podezřelí z téhož, z čehož jsou obviněni Tchajwanci v České republice. To znamená z telefonních podvodů, kdy vylákali z pevninských Číňanů velké obnosy peněz a vydírali je.“ tvrdí Karásková a dodává, že si není jistá, jestli k tomuto případu český soud přihlížel. Nějakou roli to ale podle ní určitě hrálo.

Cizinci žili v Praze. Podle čínské policie vylákali po internetu od Číňanek žijících v Austrálii v přepočtu asi 60 milionů korun. Zatykač na Tchajwance vydal v lednu 2018 Úřad veřejné bezpečnosti ve městě Wu-chan, které je metropolí čínské provincie Chu-pej.

Čínské lidové republice je dlouhodobě připisováno světové prvenství v počtu vykonaných poprav. Podle některých zdrojů je tato asijská velmoc zodpovědná za zhruba 70 procent všech udělených trestů smrti. Na dalších místech jsou Írán, Saúdská Arábie, Irák a Pákistán. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Raper a boxer Beránek podle obžaloby napadl několik lidí, včetně invalidy

Leo Beránek v reality show Hotel Paradise

Městský soud v Praze začal projednávat případ Lea Beránka. Muž je obžalován z napadení několika lidí včetně invalidy...

Posílám léky na Ukrajinu, pomáhají Češi i tamní celníci, řekl Prokopjuk

Ukrajinský psycholog žijící v Praze Rostislav Prokopjuk v Rozstřelu (22. 7....

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Nabízím Bruselu dvě ženy, říká Babiš. Jména probere s von der Leyenovou

Andrej Babiš na summitu Evropské komise v Bruselu (21. března 2019)

Česko nabídne do Evropské komise dvě kandidátky, napsal na svém Facebooku premiér Andrej Babiš. Jména možných...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz