České řeky se uklidňují, povodňové ohrožení hlásí ještě dvě místa

  6:51aktualizováno  13:20
Situace na českých řekách se postupně uklidňuje a povodňový stupeň ohrožení nyní platí na dvou místech menších toků. Vyplývá to z internetových stránek Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a vodohospodářů. Stále jsou uzavřené některé úseky silnic. Voda s neopatrností nejspíš mohly za smrt seniorky v Hrádku na Znojemsku.

Rozvodněná řeka Svratka v obci Herálec. (25. června 2013) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Od jedné hodiny v noci do 7:00 pršelo nejvíce v Jizerských horách, kde spadlo 15 milimetrů. Na ostatním území Česka to bylo většinou do pěti milimetrů.

Do čtrvtečního rána by nemělo na většině území České republiky napršet více než 5 milimetrů.

Třetí povodňový stupeň platí na Novohradce v Úhřeticích na Chrudimsku, kde hladina kulminovala při 331 centimetrech, nyní už klesá a blíží se druhému stupni. V Luži Novohradka výrazně opadá.

Na Chrudimce v Nemošicích na Pardubicku hladina i nadále stoupá, zatím dosáhla 312 centimetrů.

Povodňové stupně

Stav ve středu v 6:00

Třetí stupeň povodňové aktivity

  • Novohradka - Úhřetice
  • Chrudimka - Nemošice

Druhý stupeň povodňové aktivity

povodí Sázavy, Labe, Doubravy, Nežárky, Lužnice, Stropnice, Dyje, Jevišovky, Jihlavy a Svratky

Zdroj: ČHMÚ

Ještě o půl šesté ráno byla na třetím povodňovém stupni, tedy ohrožení, také Doubrava v Pařížově na Chrudimsku. Její hladina již kulminovala. Po sedmé ranní bylo odvoláno ohrožení také na Výrovce v Plaňanech na Kolínsku, kde hladina kulminovala ve dvě hodiny ráno při 263 centimetrech.

Český hydrometeorologický ústav varuje před třetím stupněm povodňové aktivity u krajů Pardubického, Ústeckého a Jihočeského. Druhý stupeň hrozí Středočeskému kraji. Tato varování platí do čtvrtečního poledne.

Voda zavřela silnice a vzala další život

Voda mohla za další neštěstí, při kterém zemřela v Hrádku na Znojemsku osmdesátiletá žena. V úterý večer se zřítila do 25metrové studny. Podle mluvčího hasičů Jaroslava Mikošky neštěstí patrně způsobilo podmáčení pískovcového podloží u studny (více o neštěstí zde).

Kvůli záplavám bylo dnes ráno uzavřených 23 úseků silnic, mezi nimi téměř dvouapůlkilometrový úsek Labského nábřeží v Děčíně a dvě silnice druhé třídy z obce Dolní Roveň na Pardubicku do Vysoké u Holic a Dašic. Kvůli velké vodě auta neprojedou ani Linkovou ulicí v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, Litoměřickou v Křešicích na Litoměřicku, Žižkovou v Pardubicích nebo Jasenskou v Přelouči. Záplavy zavřely také 11 silnic třetí třídy, hlavně na Pardubicku, Liberecku a Kutnohorsku.

Železniční trati a hlavní silniční tahy jsou podle webů Českých drah a Ředitelství silnic a dálnic průjezdné bez omezení.

Vláda ve středu rozhodla, že vojáci nasazení na odstraňování škod po záplavách budou moci pracovat až do 15. července. Je to tedy o dva týdny déle, než se původně počítalo po povodních ze začátku června.

Hladina Labe stoupá

Výška hladiny ráno stoupá na Labi v Ústí nad Labem. V 7:40 překročila jeden metr. Jen od úterní 22. hodiny do středečních 8:00 stoupla o více než 60 centimetrů.

Řeka v Ústí nad Labem se ve středu v 10:00 dostala na druhý povodňový stupeň a stále stoupá. Podle modelové předpovědi by Labe mohlo opět kulminovat na nejvyšším stupni ohrožení. Ve čtvrtek by se měla řeka v Ústí dostat nad 6,5 metru. V Děčíně Labe ve 13.00 ve středu překročilo druhý stupeň povodňové aktivity, překonalo hranici 490 centimetrů. Zatím nedosáhlo stupně ohrožení, ale protipovodňové stěny město již staví. "Je to preventivní opatření," uvedla mluvčí města Markéta Lakomá. Zhruba šesti metrů by Labe mělo dosáhnout ve čtvrtek.

"Předpokládáme, že na Labi budou hladiny během noci na čtvrtek kulminovat profilu Ústí nad Labem pravděpodobně při úrovni průtoku cca 1 300 až 1 350 metrů krychlových za sekundu, což je druhý stupeň povodňové aktivity," uvádí ČHMÚ.

V Mělníku, na soutoku Vltavy s Labem, se hladina blíží pohotovosti. Hladiny většiny menších toků v Ústeckém kraji naproti tomu klesly.


Výstraha

V platnosti do čtvrteční 15. hodiny zůstává výstraha meteorologů před povodněmi pro kraje: Jihočeský, Jihomoravský, Kraj Vysočina, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Praha, Středočeský a Ústecký.

V Libereckém kraji se všechny řeky do rána vrátily do normálu. I na Smědé v Předláncích, kde byla situace nejhorší, mohli dnes před pátou ranní odvolat první povodňový stupeň, když hladina klesla pod dva metry a dál pomalu opadá. Odvolán byl první povodňový stupeň i na Jizeře v Železném Brodě.

Na dolním toku Cidliny a Mrliny je hladina na mírném vzestupu při prvním povodňovém stupni. Mrlina bude večer kulminovat, kulminace Cidliny se očekává zítra.

V povodí Sázavy podle hydrologů dochází k pozvolnému vzestupu při druhém povodňovém stupni, ale pouze na dolním toku, a to ve Zruči nad Sázavou a Nespekách.

V povodí Malše jsou již všechny toky na poklesu, druhý povodňový stupeň je pouze na Stropnici v Borovanech.

V povodí Lužnice dochází pouze k pozvolným vzestupům hladin a hladina by na dolním toku neměla překročit třetí povodňový stupeň. Totéž platí i o dolním toku Nežárky, kde hydrologové předpokládají v nejbližší době mírné překročení druhého povodňového stupně.

Toky v povodí Dyje vykazují mírné poklesy či setrvalé stavy. Vzestup je již pouze na Jevišovce v Jevišovicích a na dolním toku Dyje v Trávním Dvoře a Ladné, kde jsou druhé stupně povodňové aktivity.

Voda z Ležáckého potoka, která v úterý ráno zalila pietní místo bývalé osady Ležáky na Chrudimsku, už opadla. Podle ředitele lidického památníku Milouše Červencla nebudou škody velké, hrozilo však, že se hráz rybníka protrhne. "Ve středu ráno se ale hladina vrátila do koryta rybníka," uvedl Červencl.

"Vlivem předpouštění vodního díla Brno a také už zmíněného dotoku jsou nyní druhé povodňové stupně na Svratce v Brně – Poříčí a v Židlochovicích , na Jihlavě v Přibicích a v Ivančicích, na Jevišovce ve Výrovicích, na Moravské Dyji v Janově  a kvůli řízené manipulaci také pod přehradami Nové Mlýny a Mostiště," popsala mluví Povodí Moravy Gabriela Tomíčková s tím, že na všech jmenovaných místech hladiny řek klesají.

Přehrady Vranov, Vír, Letovice, Boskovice, Mostiště, Dalešice – Mohelno, Nové Mlýny už mají opět volnou povodňovou rezervu.

Na dolním toku Vltavy v profilu Praha - Chuchle je hladina na úrovni zhruba 540 metrů krychlových za sekundu a hladina je setrvalá.

V Česku se mají podle ČHMÚ přeháňky nebo déšť vyskytovat jen místy. Četnější srážky očekávají meteorologové na severu a severovýchodě. V jihozápadní polovině území už se večer mají přeháňky vyskytovat jen ojediněle.

Déšť by přes den měl podle předpovědi ustávat a ve středu by nemělo nikde napršet více nez 15 milimetrů.

"Očekáváme i nadále postupnou stabilizaci hydrologické situace na tocích zasažených povodněmi. V nejbližších hodinách očekáváme kulminaci na dolním toku Sázavy při druhém povodňovém stupni. Na dolním toku Lužnice předpokládáme kulminaci pravděpodobně v nočních hodinách, totéž platí i pro dolní tok Nežárky," píše ČHMÚ v aktuální zprávě.

Aktuální počasí zvyšuje výskyt komárů

Střídání vlhkého a horkého počasí podporuje podle hygieniků zvýšený výskyt komárů. Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice uvedl, že kalamitní výskyt komárů lze očekávat v dolním Podyjí.

"Horké počasí minulého týdne ještě urychlilo vývoj larev komárů, které se objevily po deštích z počátku měsíce, a tak již dnes množství komárů a jejich aktivita prudce stoupá," uvedl Šebesta. Hygienici nyní podle Šebesty jednají se starosty obcí o tom, jak výskyt komárů co nejvíce omezit.

Autoři: , ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Fenomén Mladý svět a jak jsme v redakci prožívali Sametovou revoluci

Mladý svět byl týdeník, který vycházel mezi lety 1959 až 2005. Za dob socialistického Československa si získal řadu...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Premium

KOMENTÁŘ: Online sázení je jako droga. Neexistuje na něj žádný lék

Politici se drobnými změnami zákonů a vyhlášek snaží bojovat s hazardem. Ale vyšší zdanění výher ze sázek nebo...

Zimola chce v kraji kandidovat za Změnu 2020, šéf ČSSD mu to vyčetl

Šéf jihočeské ČSSD a bývalý místopředseda strany Jiří Zimola chce v příštích krajských volbách uspět na kandidátce...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA MATERIÁLOVÝCH TOKŮ s AJ Beroun

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz