Evropa za českého předsednictví zazelenala. Klimatická agenda zrychluje

  17:27
Válka na Ukrajině konec evropské zelené politiky nepřinesla. Ba naopak. Za doby českého předsednictví agenda nabrala na obrátkách. Schválil se zákaz aut se spalovacím motorem, navýšil se cíl podílu obnovitelných zdrojů, rozšířily se povolenky nebo se dojednal zákon o zastavení odlesňování. K části z toho přispěli i čeští vyjednavači.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Po začátku války na Ukrajině měla Evropa jasno. Cesta k nezávislosti na ruském plynu povede skrze rozvoj čistých zdrojů a energetických úspor. Zrychlilo se proto tempo zelených politik, které zároveň mají vést ke snižování emisí, ochraně přírody, a tím přispívat k řešení klimatické změny. Česká republika neprotestovala, naopak řadu z nich pomohla dojednat.

Hned v květnu přišla Evropská komise s návrhem, že by se v EU do konce dekády mělo vyrábět 45 procent energie z obnovitelných zdrojů, místo původních 40. Evropský parlament návrh v září schválil, a ještě k němu přidal navýšení energetických úspor na nejméně 40 procent do roku 2030.

„Návrh se nestihl dojednat za doby českého předsednictví, ale významně se posunul,“ vysvětluje Laura Otýpková, expertka ze skupiny Frank Bold. Některé státy se totiž dle jejích slov v Radě EU snaží prosadit původní cíl a jednání tedy ještě budou pokračovat.

Evropskou zelenou politiku rétoricky podpořil premiér Petr Fiala na klimatické konferenci COP27 v Egyptě, kde Česko vedlo sedmadvacítku. „Česká republika se plně hlásí ke společným klimatickým cílům EU – snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 nejméně o 55 procent a dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050,“ prohlásil Fiala v listopadu.

Poslední český cíl do konce dekády nicméně stanoví podíl obnovitelných zdrojů jen na 22 procent. Česká republika má do konce příštího roku podat aktualizovanou energetickou koncepci, ve které se očekává navýšení.

Evropská solidarita

Česko se z hlediska energetiky v rámci předsednictví soustředilo spíše na vyjednávání urgentních záležitostí v souvislosti s energetickou krizí, jako byly společné nákupy plynu, zdanění nadměrných zisků energetických firem, cenové stropy či omezování spotřeby.

V těchto oblastech se Česku kompromisy na úrovni EU vyjednat dařilo. Někteří odborníci to považují za vhodné doplnění klimatických politik sociální větví, která je pro úspěšný přechod na bezuhlíkovou ekonomiku nutná.

„Musíme dát pochvalu českému předsednictví, že namísto národních řešení energetické krize prosazovalo celoevropskou cestu,“ říká Kateřina Davidová, expertka z Institutu pro evropskou politiku (EUROPEUM).

„Krvavý“ summit v Egyptě. Česko posílá zbraně a razí cestu tiché diplomacie

V Radě EU se dále pod českým vedením v prosinci schválilo zrychlení a zjednodušení instalace čistých zdrojů. Nařízení s okamžitou platností zkracuje veškeré lhůty pro povolování a připojování solárních zdrojů energie umístěných na budovách na tři měsíce, a to bez ohledu na plánovaný instalovaný výkon.

V případě zařízení s kapacitou do 50 kilowatt nařízení navíc zavádí fikci souhlasu. „To znamená, že pokud příslušné orgány neodpoví do jednoho měsíce od podání žádosti, považuje se instalace za schválenou. Nařízení se tak dotkne zejména provozovatelů distribuční sítě a povolovacích orgánů. Zkrácení lhůt však automaticky nezajišťuje povolení,“ poukazuje k nařízení Otýpková.

Podle expertky Otýpkové by bylo na místě zvážit navýšení kapacit úřadů, které instalace povolují, aby nedošlo k přetížení. Povolování zároveň často naráží na překážky z hlediska hmotného práva.

Rozšíření povolenek a peníze pro zranitelné

Česku se dále podařilo v prosinci dojednat rozšíření emisních povolenek na sektor dopravy a vytápění budov od roku 2027. Za emise skleníkových plynů bude platit i průmysl, avšak až od roku 2034, což je pozdější datum, než navrhoval například Evropský parlament či někteří experti. Do těchto termínů se budou povolenky za znečišťování vydávat bezplatně.

Rozšíření systému povolenek je doprovázeno zřízením takzvaného Sociálního klimatického fondu, který má rozdělit zisky z emisních povolenek mezi občany EU, především mezi zranitelné domácnosti, které ohrožuje zvyšování cen a energetická krize.

Zelená politika za energetickou krizi nemůže. Kdo to říká, lže, říká expertka

„Považujeme za problematické, že domácnosti budou zatížené cenou povolenky dříve, než jejich plnou cenu ponesou velcí znečišťovatelé,“ uvedla k rozšíření Barbora Urbanová z Centra pro dopravu a energetiku. Urbanová zároveň ocenila zřízení nového fondu, bude ale podle ní na vládě, jak efektivně prostředky využije.

Dalším pokrokem v klimatických politikách je odstoupeni od Energetické charty, které odhlasoval v listopadu Evropský parlament. Smlouva o energetické chartě totiž dle kritiků v posledních letech chrání především fosilní průmysl před nečekanými státními či evropskými regulacemi a tím proces odklonu od fosilních paliv brzdí.

Česká republika odstoupení nepodporuje. Podle vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu „podporuje dokončení modernizace této mezinárodní organizace“.

Čistá doprava na vzestupu

Za doby českého předsednictví se jednalo hned o dvou klíčových nařízeních pro rozvoj čisté dopravy. V červnu Evropský parlament odhlasoval zákaz výroby a prodeje nových aut se spalovacím motorem od roku 2035, podrobnosti pak pod vedením českého předsednictví dojednaly členské státy v říjnu.

Česká pozice nicméně byla v tomto ohledu spíše skeptická. Sám premiér Fiala označil zákaz za „předčasný a zbytečný“, pro návrh hlasovali jen čtyři čeští europoslanci.

„Diskuze, která probíhala v České republice, vůbec nereflektovala realitu, jak se o tomto tématu diskutovalo v Bruselu,“ uvádí Davidová. Podle jejích slov byly pozice Rady EU a Evropského parlamentu podobné a pro Česko nebylo těžké najít shodu.

Miliarda za předsednictví. Jak si Česko vede na prestižním postu v čele EU

Zákaz ještě doplnilo nařízení o stavění infrastruktury pro alternativní paliva. To mimo jiné stanoví povinné budování nabíječek pro elektromobily každých 60 kilometrů na hlavních tazích, podporu vodíkového pohonu nebo snižování emisí u lodní přepravy. Europoslanci ho odhlasovali v říjnu, ještě ale musí projít Radou.

Podmořský hluk i pesticidy

Podstatnou součástí evropské zelené agendy je ochrana a obnova ekosystémů, ohrožených druhů a podpora biodiverzity. I v tomto ohledu došlo od července k posunu.

Evropské státy se v prosinci shodly na konečném znění Nařízení proti odlesňování. Evropské firmy budou díky němu muset prokázat, že jejich výrobky nepřispívají k odlesňování, pokud je chtějí prodávat na společném trhu. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula uvedl, že šlo o jednu z priorit předsednictví.

Potvrzeno, španělské vepřové na českých grilovačkách ničí Amazonii

V červnu dále Evropská komise představila návrh zákona o obnově přírody, podle kterého by měly pětinu území Evropy pokrýt chráněné oblasti vedoucí podpoře k biodiverzity a k obnově ekosystémů, které jsou v žalostném stavu. O jeho podobě se jednalo i v Praze, zákon je nicméně ještě v počátcích.

Za českého předsednictví se schválily i vůbec první limity na omezování podmořského hluku, který negativně dopadá na živočichy. Mimo to se rozjelo jednání o návrhu na snižování pesticidů v zemědělství o polovinu.

Česká republika dále jako předsednická země vedla EU na mnoha mezinárodních konferencích. Kromě zmíněné listopadové klimatické konference v Egyptě, v prosinci jednala na konferenci o biodiverzitě v kanadském Montréalu, o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy v Panamě či o ochraně kytovců před plastovým odpadem na zasedání Mezinárodní velrybářské komise ve slovinské Portoroži.

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský fotograf ukázal říši komunismu jako nikdo předtím: za pompézními pomníky a legendami o budování...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na svém webu představoval různé produkty za stejné částky jak v eurech, tak v korunách. Uživatelé...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo do obydlené čtvrti za letištěm v západoindickém městě Ahmadábád. Záchranáři již na místě neštěstí...

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog Václav Holeček. K velkému smutku přátel, kolegů a rodiny přispěl i fakt, že jeho život skončil za...

Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové

Premium

Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala „policejním pomníčkem“. Po 28 letech svitla naděje, že případ bude objasněn. Policisté učinili...

Začal soud s primářem. Lékařku ubil sekerou, další ženu znásilnil, zní obžaloba

Krajský soud v Plzni začal ráno projednávat případ bývalého primáře Domažlické nemocnice obviněného z brutální vraždy kolegyně a pokusu o vraždu a znásilnění druhé ženy. Lékařku, která byla jeho...

16. června 2025,  aktualizováno  8:45

Noční íránský úder nepřežilo v Izraeli pět lidí, dalších sto je zraněných

Sledujeme online

Úder mířící z Íránu na Izrael v pondělí brzo ráno zabil nejméně pět lidí. Zhruba další stovku jich zranil. Izraelská média o tom informovala s odkazem na záchranáře, kteří prohledávají domy zasažené...

16. června 2025  7:04,  aktualizováno  8:31

Novotný rezignuje kvůli nástupu do vězení, Řeporyje si zvolí nového starostu

V pražských Řeporyjích se v pondělí bude konat jednání místního zastupitelstva, na kterém plánuje rezignovat dosavadní starosta městské části Pavel Novotný. Je také možné, že zastupitelé rovnou zvolí...

16. června 2025  8:31

Další problém boeingu Air India. Kvůli podezření na závadu nedoletěl do Dillí

Letoun Boeing 787-8 Dreamliner společnosti Air India mířící z Hongkongu do Dillí se vrátil na místo startu, pilot měl totiž podezření na technickou závadu. Je to již několikátý incident aerolinek Air...

16. června 2025  8:30

Nejtragičtější den na silnicích od roku 2019. V neděli nehody nepřežilo osm lidí

Při dopravních nehodách zahynulo v neděli v Česku osm lidí. Den se tak zařadil k vůbec nejtragičtějšímu na silnicích od 11. listopadu 2019. Tehdy havárie nepřežil stejný počet lidí. Údaje vyplývají...

16. června 2025  7:52,  aktualizováno  8:23

Turista rozsedl van Goghovu židli z krystalů, zachytila ho kamera

Muzeum Palazzo Maffei v italské Veroně vyzvalo návštěvníky, aby „respektovali umění“. Přiměl je k tomu nedávný incident, kdy pár turistů rozsedl židli posetou stovkami třpytivých krystalů, napsal...

16. června 2025  8:11

Podezřelého z vraždy demokratické političky a střelby na senátora v Minnesotě zadrželi

Policie zadržela muže podezřelého ze dvou sobotních útoků na zákonodárce ve státě Minnesota. Informaci médií a agentury AP potvrdil guvernér tohoto amerického státu Tim Walz. Střelec zavraždil...

16. června 2025  6:07,  aktualizováno  6:26

Po deštivém pondělí přijde slunečný letní týden, o víkendu až tropy

Přímý přenos

V pondělí se na většině území objeví déšť nebo přeháňky, na východě ojediněle i bouřky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat kolem 19 až 23 °C. V úterý se vyjasní a noční teploty klesnou až na 9 °C,...

16. června 2025  6:24

Trump tlačí na víc deportací migrantů z velkých měst, kde byly protesty

Americký prezident Donald Trump chce zvýšit deportace migrantů, kteří jsou ve Spojených státech bez povolení k pobytu. Činnost úřadů se podle něj musí zaměřit na velká města jako Chicago, New York a...

16. června 2025  5:53

Z kosmetiky je zlatý důl, nové experty nachystá i studium na univerzitě

Z kosmetiky je lukrativní byznys, na který aktuálně slyší i brněnská Masarykova univerzita. Její farmaceutická fakulta příští rok na podzim otevře nový magisterský studijní obor Kosmetologie a...

16. června 2025  5:24

Zvolte Porodnici roku 2025 a zahrajte si o zajímavé ceny
Zvolte Porodnici roku 2025 a zahrajte si o zajímavé ceny

Rodila jste v letech 2020 až 2025? Podělte se o své zkušenosti, vložte recenzi na vaši porodnici a ovlivněte tak budoucího vítěze ankety Porodnice...

Z každého hospodského může být virtuos výčepu. Naučíme ho to, říká školitel ze Svijan

Advertorial

Péče o pivo je věda, zvlášť když jde o řemeslné. Záleží na každém detailu – od sanitace po techniku čepování. Ne každý podnik to ale zvládá. O to důležitější je práce školitelů, jako je Jiří Bittner...

16. června 2025

Polsko už recykluje baterie ve velkém, Česko nestíhá ani legislativu

Množství průmyslových lithiových baterií uváděných na trh s boomem fotovoltaiky, elektromobility a akumulačních systémů roste. Státy musí řešit následně jejich sběr, případné druhotné využití a...

16. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.