Zbrojovka Steyr dodala pandury jak do Česka, tak do Portugalska. Tam ovšem čtyřikrát levněji. Redakce MF DNES pátrala v Portugalsku po podrobnostech tamějšího obchodu a získala utajenou smlouvu mezi vládou a rakouskou firmou.
Fakta35 105 135 |
Redakce má k dispozici i českou smlouvu, kterou se Steyerem uzavřela před pěti lety Paroubkova vláda. Z porovnání obou dokumentů vyplývá, že ve skutečnosti jsou portugalské pandury stejně, či dokonce lépe vybaveny než ty české. Čeští politici tedy při obhajování ceny strojů, které přišly až na 135 milionů za jeden, šířili mýty.
Jeden obrněnec vyšel portugalskou kasu v přepočtu asi na 35 milionů korun, zatímco český byl až o 100 milionů korun dražší. "Náš transportér je kvalitativně úplně jinde než ten portugalský. Jeho vybavení je jiné," tvrdil Martin Barták ještě jako ministr obrany.
Jmenoval protitankové střely či těžké kulomety. Jenže těmi jsou vybaveni i portugalští obrněnci. Někdy mají dokonce lepší zbraně. A ani další výrazný rozdíl mezi oběma verzemi pandurů se "nekonal". Ten český měl umět plavat. To však umí i dvacítka portugalských.
Ministři obrany Karel Kühnl, Vlasta Parkanová i Martin Barták srovnávali oba stroje, aniž by zřejmě portugalskou smlouvu kdy viděli. Tu ostatně nemá ani nynější ministr Alexandr Vondra. "Nemáme ji k dispozici. Připouštím, že by nám bývalo pomohlo ji mít," řekl Vondra.
Co na srovnání obou smluv říkají lidé zodpovědní za nákup? Expremiér Paroubek odkazuje na exministra Kühnla. "A doporučuji použít text dopisu generálního tajemníka Robertsona, který označil výběrové řízení za dobře zvládnuté," uvedl Paroubek. Bývalý generální tajemník NATO George Robertson odeslal onen dopis někdejšímu premiérovi Mirku Topolánkovi. Robertson, tehdy lobbista, v něm vyslovil znepokojení nad tím, že Topolánkova vláda zrušila rozhodnutí předchozí Paroubkovy vlády koupit 199 pandurů. Paroubkovu vládu naopak Robertson chválil.
I "levné" portugalské stroje vyšetřuje policie
Kühnla, který působí jako velvyslanec v Chorvatsku, se redakci sehnat nepodařilo. Na SMS nereagoval ani Martin Barták.
Paradoxem celého příběhu je, že ačkoli Portugalci koupili pandury téměř čtyřikrát levněji, obchod stejně prověřuje tamní policie. Zdá se jim nevýhodný a zkoumají i podezření z nekalých plateb. Podobné vyšetřování vede i tuzemská policie.
"Pokud vámi získaný materiál ukazuje na možné spáchání trestného činu, měla by jej dostat policie," říká někdejší ministryně Vlasta Parkanová.