ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

ANO by bez d’Hondtovy metody tratilo. Vládě by nestačili ani komunisté

  • 299
Kdyby d’Hondtova metoda, kterou zrušil Ústavní soud, nebyla použita ve sněmovních volbách v roce 2017, přišlo by vládní hnutí ANO o 15 mandátů. Místo nynějších 78 křesel by jich v dolní komoře mělo 63. Současná koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů by pak neměla většinu. Disponovala by 96 hlasy, nyní jich má 108.

Vedle hnutí ANO by měla méně křesel už pouze ODS, která by přišla o jednoho poslance. Ostatní strany by na změně vydělaly. Sociální demokraté, Piráti a SPD by si polepšili shodně o jeden mandát, komunisté a lidovci o dva, TOP 09 o čtyři a hnutí STAN by bylo silnější o pět poslanců. Data vyplývají z přepočtu, který ve středu zveřejnila Česká televize. 

Ta také uvedla, že ačkoliv by kvůli ztrátě ANO přišla současná vláda s podporou KSČM o většinu, případná široká koalice ODS, Pirátů, lidovců, TOP 09 a STAN by stejně neměla ve Sněmovně dost hlasů. Místo nynějších 70 by si polepšila na 81 mandátů. K nadpoloviční většině je potřeba 101 křesel.

Volební zákon rozdělil Ústavní soud. Část soudců rozhodnutí ostře kritizuje

Ústavní soud zrušil osm měsíců před volbami do Poslanecké sněmovny část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. 

Mimo jiné vyškrtl rozdělování mandátů v jednom skrutiniu za použití právě takzvané d’Hondtovy metody. Systém podle soudu znevýhodňoval menší strany. „Kombinace d’Hondtova volebního dělitele s nestejně velkými 14 kraji výrazně zasahuje do rovnosti volebních hlasů,“ uvedl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Premiér Andrej Babiš (ANO) rozhodnutí soudu ostře kritizoval a vnímá ho jako další způsob, jak ho odstranit z politiky. Rychetský podle něj není nestranným ústavním soudcem a snaží se ovlivňovat výsledky voleb. 

Babišovu reakci označili opoziční politici za ubohou, nechutnou či trapnou. Předseda vlády podle nich nebývalým způsobem zpochybnil rozdělení moci ve státě a nezávislost justice.

StranaPočet případných mandátů bez d'Hondtovy metodySkutečný výsledek sněmovních voleb 2017
ANO6378
ODS2425
Piráti2322
SPD2322
KSČM1715
ČSSD1615
KDU-ČSL1210
TOP 09117
STAN116
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video