Jeho porušení totiž chce vedení televize považovat za porušení pracovních povinností. Česká televize má přitom – stejně jako jiná média – platný etický kodex. Ten v případě veřejnoprávní televize schválili poslanci.
„Česká televize jako organizace musí ze své podstaty ztělesňovat ty nejvyšší etické hodnoty, přičemž tak musí činit i prostřednictvím integrity a chování svých zaměstnanců a externích spolupracovníků,“ píše se na úvod v dokumentu, který má iDNES.cz k dispozici.
Charta varuje před vtipem i vulgaritami. „V diskuzích (na sítích) reagujeme vždy s rozmyslem. Dodržujeme standardy, pravidla a zásady slušné komunikace, věcnost a úctu k faktům. Jsou nám cizí zbytečné spory nebo vulgární způsob diskuze. Jsme obezřetní při používání vtipu, ironie, sarkasmu nebo nadsázky. V psané komunikaci nemáme k dispozici řadu výrazových prostředků a naše vyjádření tak nemusí být správně pochopena,“ pokračuje dokument.
Pořad 168 hodin na ČT končí. Přispěly k tomu i spory Fridrichové s Wollnerem |
Novináři nesmějí na sítích zveřejňovat informace dříve, než se objeví ve vysílání televize nebo na webu, a nesmějí na sítích řešit výtky k práci kolegů.
„Největší obavy plynou právě z toho, že tento nový kodex může být zneužit tak, že budete debatovat třeba i o budoucnosti televize nebo změnách, které se dějí, a bude to otočeno proti vám,“ řekl jeden ze zaměstnanců televize.
Mediální expert Aleš Rozehnal vysvětluje, že podle charty smí o dění v ČT mluvit jen nejužší vedení, což je proti svobodě projevu.
Česká televize tvrdí, že dokument není ještě hotový. „Proto jej nebudeme komentovat,“ uvedla pro Seznam Zprávy, které o dokumentu informovaly jako první, mluvčí televize Vendula Krejčová.