Zástupci členských států EU se v pátek shodli na balíčku sankcí proti Rusku poté, co slovenský premiér Robert Fico ve čtvrtek večer informoval, že Bratislava stáhne svou blokaci.
Nová protiruská omezení, která míří zejména na energetický a bankovní sektor, v pátek podle zdroje ještě formálně v Bruselu schválí unijní ministři pro evropské záležitosti.
Fico náhle otočil. Poslední země nutná ke schválení 18. balíčku sankcí je pro![]() |
„Prosadili jsme do evropských pravidel jednoduchou věc: když máme podezření, že zboží může skončit přes třetí zemi v Rusku, máme možnost vyžadovat od vývozce získání vývozního povolení, I když se nemusí jednat o zboží dvojího užití. Tím zavíráme zadní vrátka reexportu,“ uvedl šéf české diplomacie.
Takzvaný záchytný mechanismus má umožnit celním správám členských zemí mnohem lépe zabraňovat obcházení sankcí.
Pavel: Evropa by měla jednat s Ruskem o míru. Máme nástroje, jak ho přitlačit![]() |
Evropská komise navrhla dosud poslední balík sankcí 10. června a od té doby trvalo intenzivní vyjednávání mezi členskými státy. Balík počítá s dalším omezením týkajícím se ruského energetického a bankovního sektoru, se snížením cenového stropu u ruské ropy a se zákazem využívání infrastruktury plynovodu Nord Stream.
Slovensko blokovalo přijetí nových sankcí, neboť žádalo záruky k jiné iniciativě Evropské komise, se kterou Bratislava nesouhlasí a podle které má postupně skončit dovoz ruského plynu do unie. Komise v minulých dnech konkrétní záruky Bratislavě poskytla.





















