Jednání předcházela společná návštěva vánočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze, kde si oba politici pochutnali na klobáse.
Pohledy Česka a Bavorska na řadu výzev se podle českého premiéra Fialy shodují, důležité je to podle něj nejen pro střední, ale celou Evropu. V rozvoji vzájemných vztahů chtějí země pokračovat, řekl Fiala po dnešním jednání s bavorským premiérem Markusem Söderem v Praze. Premiéři jednali mimo jiné o migraci či železničním spojení.
Vztahy mezi Českem a Bavorskem jsou podle Fialy vynikající. „Setkání jasně ukázalo, že chceme pokračovat v rozvoji vzájemných vztahů,“ uvedl. Podle Södera dnes premiéři neměli žádná sporná témata, pouze společné strategie, jak reagovat na výzvy.
Premiéři jednali například o řešení nelegální migrace, podle českého předsedy vlády je potřeba hledat evropská řešení a v boji s nelegální migraci být odvážnější a razantnější. Zavádění kontrol na hranicích není to řešení nelegální migrace, které dlužíme občanům evropských zemí, podotkl Fiala. Česko bude podle něj pokračovat v tlaku na to, aby se evropská azylová a návratová politika změnila.
130 migrantů na 280 místních. Bavorská vesnička protestuje a zamyká se doma |
Fiala se Söderem hovořili také o železničním spojení mezi Prahou a Mnichovem. Na české straně je v plánu úsek trati do roku 2030 výrazně zmodernizovat, navýšit kapacitu a navýšit rychlost až na 200 kilometrů v hodině, uvedl český ministerský předseda.
Tématem jednání byl i automobilový průmysl či spolupráce ve vědě a výzkumu. Fiala ocenil také snahu Bavorska posílit výuku českého jazyka zřízením šesti bilingvních středních škol.
Bavorsko podle Södera stojí o privilegované partnerství s Českem také v oblasti jaderné energetiky. Česko by mohlo pomáhat s dodávkami výměnou za pomoc při vývoji a stavbě reaktorů a sdílení vědeckého know-how. Fiala označil energetiku za velké téma a problém pro Česko i Evropu.
„Vysoké ceny energií nás činí méně konkurenceschopnými s jinými regiony a musíme s tím něco dělat,“ uvedl. Česko a Bavorsko podle Fialy chtějí zajistit bezpečné a spolehlivé dodávky elektřiny, propojit sítě, ale soustředit se budou i na spolupráci vědeckých a výzkumných institucí.
Němci se tu často necítí jako doma. Bavorský premiér chce omezit žádosti o azyl |
Najít rovnováhu mezi ochranou klimatu a zajištěním dostatku energie je podle Södera možné jen s rozumným, nikoliv ideologickým energetickým mixem. „Potřebujeme jiné zdroje, když není vítr a nesvítí slunce. Správný mix sestává z obnovitelných i jaderných zdrojů,“ uvedl. Ocenil rozvoj české jaderné energetiky z technologického i bezpečnostního hlediska.
Postup Česka, které aktuálně pracuje na dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech, by podle Södera mohl být výhodný nejen pro Bavorsko, ale také Durynsko či Sasko. „Chtěli bychom mít privilegované partnerství, chceme ho rozšiřovat a chceme spolupracovat při vývoji a stavbě reaktorů a předávání vědeckého know-how,“ uvedl. Před cestou do Prahy hovořil o „jaderné alianci“ s Českem.
Jeho plán v Bavorsku před jednáním s Fialou podrobily kritice například opoziční strana Zelených či ekologické organizace. Podle odborníka na energetiku z výzkumného ústavu Öko-Institut ve Freiburgu Felixe Matthese, kterého oslovila agentura DPA, nejsou navíc Söderovy plány s „privilegovaným odběrem“ možné technicky, tržně, ani právně.
Německo loni v dubnu odpojilo od sítě svoji poslední jadernou elektrárnu, a přestalo tak po více než 60 letech vyrábět energii z jádra. Söder ve čtvrtek v té souvislosti opětovně hovořil o „fundamentální chybě“. Loni v květnu po jednání zemského kabinetu, kterého se jako host účastnil i Fiala, řekl, že Bavorsko se chce více soustředit na výzkum jaderné fúze. I ve čtvrtek fúzi označil za obrovskou šanci, kde nesmí evropské země zaspat a přenechat iniciativu jiným regionům.
Söder návštěvu Česka zahájil dnes dopoledne s Fialou na tradičních vánočních trzích v centru Prahy. Politici si k neformální debatě dali klobásu a prohlédli si zaplněné Staroměstské náměstí včetně rozsvíceného vánočního stromu a betlému.