Pošťáci se zapotí, i když není vedro. Kromě Vánoc mají v létě nejvíc práce

  19:43aktualizováno  19:43
Léto je pro pošťáky jedno z nejnáročnějších období nejen kvůli horku, ale i proto, že právě o prázdninách mají výrazně více práce. Česká pošta hlásí rekord u Pohlednice Online. Elektronických pohledů jsme za jeden den poslali téměř devět tisíc, což je oproti loňskému maximu skoro o celou třetinu více.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Narůst je patrný hlavně díky letním táborům a dovoleným. Děti ale píšou domů méně a pera s dopisním papírem střídá klávesnice mobilních telefonů. 

„Napište mi! A hlavně pošlete ty balíky se sladkostma, klidně víckrát! A starejte se o psa a morčata, aby se jim po mně nestýskalo!“ zní často ještě z okýnka rozjíždějícího se vlaku na pražském hlavním nádraží při odjezdu do přírody, kde budou děti trávit část prázdnin na letním táboře. A jsou i takoví rodiče, kteří podle slov táborových vedoucích dohlížejí na to, aby jejich děti dostávaly nějaké psaní i denně. S Českou poštou nebo bez ní.

„Někdy dostáváme očíslovaný balík dopisů, abychom je dítěti dávali postupně. Často se ale stýská víc rodičům, děti tolik nepíšou,“ říká dlouholetý skautský vedoucí Petr z tábora, kde jsou hlavně děti předškolního věku. Na turnusu pro větší děti měli i návštěvní den, který nakonec zrušili, protože někteří rodiče by své ratolesti už při náznaku prvního zastesknutí hned odváželi domů.

Pohledy a dopisy vytlačují mobily

Menším dětem chodí často i několik psaní najednou. Nejen od rodičů, ale i babiček, tetiček, sestřenic a dalších příbuzných a kamarádů. Větší děti si nicméně většinou vystačí s mobilem. Pokud tedy mají signál, elektřinu na nabití a mobily nejsou táborovými pravidly zakázány. Některé tábory mají i vlastní facebookové stránky, kde se průběžně sdílejí fotografie a aktuální informace právě pro rodiče dětí.

Pohlednice Online

  • zhruba 155 tisíc aktivních uživatelů a jejich počet narůstá
  • od zavedení služby v roce 2015 bylo odesláno bezmála 1 800 000 kusů Pohlednic Online
  • za rok 2018 to bylo 675 tisíc kusů
  • počet listovních zásilek každým rokem klesá v průměru o 10 %
  • stále jde o stovky milionů dopisů a pohlednic ročně
  • nejvíce pohlednic a dopisů posílá v období Velikonoc, Vánoc a letních prázdnin

Kritika České pošty je už skoro tradicí bez ohledu na roční období, pošta je ale stále zásadní pro malá města. O prázdninách je situace ještě složitější, protože se adresáti na táborech rychle mění. Poštu přebírají vedoucí, kteří dopisy při změně turnusu vyřídí. Stává se ale, že se zásilky opozdí až dorazí na místo, může být tábor dávno sbalený. Psaní a balíky si tak nemá kdo vyzvednout. 

„Zásilky putují zpět k odesílateli stejnou cestou, jako by byly z daného místa odeslány. Pokud tomu bylo v nějakém případě jinak, šlo o chybu a museli bychom znát číslo konkrétní zásilky, abychom zjistili, v čem nastal problém,“ komentuje Ivo Vysoudil z Oddělení komunikace České pošty scénář, kdy zpátky dorazí balík i s pěti různými razítky. 

Standardně nechá doručovatel psaní pro nezastiženého adresáta na poště. Takzvané neodbytné zásilky putují na Poštovní úložnu v Brně, kde jsou uložené měsíc a doporučená psaní rok. Během té doby může odesílatel zásilky o vrácení zásilky požádat prostřednictvím reklamace, kterou může vyřídit na kterékoli poště nebo online. Po uplynutí lhůty se zásilky zlikvidují.

Češi si osvojují moderní výdobytky, e-pohlednic přibývá

Klasických, ručně psaných pohledů a dopisů najdeme ve schránkách pomálu a počty listovních zásilek každoročně klesají. Češi, stejně jako lidé v jiných zemích, stále více využívají elektronickou formu komunikace jako e-maily, SMS zprávy, videohovory a další. S tím, speciálně během letních dovolených, rychle roste obliba aplikace České pošty Pohlednice Online, která umožňuje posílat papírové pohlednice elektronicky. 

„Od začátku kampaně jsme zaznamenali zhruba 17 tisíc nových uživatelů a za tu dobu jsme vytiskli zhruba 110 tisíc pohlednic online. To představuje třetinový nárůst oproti stejnému období loňského roku. Denní rekord byl zaznamenán 8. července, kdy uživatelé poslali přesně 8 855 kusů pohlednic,“ vypočítává Vysoudil. Loňské letní maximum bylo 6 738 kusů elektronických pohlednic. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy.

Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli...

Stát zaplatil za chyby úředníků téměř miliardu, zpátky vymohl zlomek

Ilustrační snímek

Téměř miliardovou škodu způsobili státu v posledních pěti letech svými chybami úředníci a politici. Přestože zákon...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz