Česká pošta není mrtvá, brání se odboráři nařčení premiéra Babiše

  13:59aktualizováno  13:59
Status na sociální síti předsedy vlády Andreje Babiše, ve kterém označil „starou Českou poštu za mrtvou“, rozčílil odboráře z řad pošťáků. Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb reagoval otevřeným dopisem na tvrzení, že na poštách lidé jen nadávají, stojí fronty a vyzvedávají si tam balíky do ruky.

Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb zaslal premiéru Babišovi otevřený dopis. | foto: koláž iDNES.cz

Předseda vlády téměř pravidelně píše v neděli na svůj Facebook sáhodlouhé statusy, které nazývá hlášením. Chválí v nich, co všechno jeho vláda zvládla, jak maká, co se mu líbí a nelíbí nebo kde je zrovna krize. Po dlouhé době přišla řada na Českou poštu, která je dnes podle premiéra ve své současné podobě už mrtvá. Zároveň ale říká, že takový ztrátový byznys by nikdo nedělal, kdyby mu to nenakazoval stát. 

Fotogalerie

„Dlouhé fronty, výbuchy vzteku, proč to jde té ženské nebo chlapovi u přepážky tak pomalu. Čekání celý den doma na balík „do ruky“, aby pak člověk dostal výzvu, že si pro něj má klusat na poštu, že nebyl doma. I když samozřejmě doma byl a čekal. Klasika,“ napsal zhruba v půlce několika stránkového příspěvku na svém oficiálním profilu v neděli Andrej Babiš a ve zbytku se snaží popsat, jak chce krizovou situaci vyřešit. Od historie České pošty, až po rozsáhlou kritiku vrcholného managementu společnosti.

Odboráře takové tvrzení rozčílilo. Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb proto obratem sepsal premiérovi otevřený dopis. V něm se odboráři pozastavují především nad zmíněným popisem situace na pobočkách. 

„Vážený pane premiére, jménem zaměstnanců se musím důrazně ohradit proti nespravedlivém popisu České pošty ve Vaší zprávě na Facebooku. Pošťáci pracují s maximálním nasazením, přestože jsou málo zaplaceni a pracují často ve velmi nevyhovujících podmínkách,“ napsala Babišovi předsedkyně odborového svazu Jindřiška Budweiserová. 

Máme problémy, ale pošťáci za to nemůžou

Budweiserová přiznává, že pošta má problémy především ve větších městech, kde je nedostatek zaměstnanců a velký počet zákazníků. Na menších pobočkách je ale podle šéfky odborářů atmosféra úplně jiná, většinu služeb poskytují kvalitně a premiérovo vyjádření jen dehonestuje jejich práci, kde jsou pošťáci a doručovatelé posledními pěšáky v dlouhém řetězci schvalovacích procesů od úřadů, státního podniku, vlády, ale i Evropské komise. 

Financování nákladů základních poštovních služeb

  • Česká pošta vyčíslí náklady základních poštovních služeb za kalendářní rok a do konce srpna roku následujícího je předloží Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ)
  • ČTÚ vyčíslení posoudí a případně upraví
  • Úhrada nákladů do výše limitu stanoveného zákonem o poštovních službách proběhne se zpožděním cca 13 měsíců
  • Celý proces podléhá notifikaci Evropské komise, aby úhrada nákladů nebyla považována za nedovolenou veřejnou podporu

Prezident Miloš Zeman už podepsal zákon, podle kterého bude moci Česká pošta požadovat od státu roční kompenzaci čistých nákladů za své služby až 1,5 miliardy korun. Předchozí kompenzace byla půl miliardy. 

Zvýšení horního limitu navrhl ve Sněmovně ministr vnitra Jan Hamáček, protože platný limit podle něj neumožňuje plnou kompenzaci nákladů. V letech 2018 až 2022 jsou odhadovány až na tři miliardy korun ročně.

Limit chtěl Hamáček navýšit kvůli klesajícímu počtu listovních zásilek, povinnosti České pošty provozovat 3 200 poboček a také výběru zhruba 22 tisíc poštovních schránek. Budweiserová nicméně připomíná, že veškeré služby musí Česká pošta plnit podle zákona, i když jsou ztrátové. Pošta navíc dostává peníze s dlouhou prodlevou.

„Největší problém je v tom, že pošta má zákonem uložené ztrátové činnosti, za které od roku 2013 dostává jen částečnou úhradu. Za tu dobu musela takto nespravedlivě vynaložit téměř 9 miliard korun. To se podepsalo na stavu podniku, nízkých mzdách, nedostatečných investicích. Většina firem by nic takového nepřežila,“ vypočítává Budweiserová. 

Pro srovnání - pošta musela od roku 2013 po liberalizaci trhu pokrýt z vlastních zdrojů náklady ztrátových služeb ve výši 11,8 miliard korun, z toho stát uhradil 3,1 miliardy korun, ze které vyplývá zmíněných 8,7 miliard korun.

Roman Knap

Roman Knap

V otevřeném dopise se dostalo i na ředitele České pošty Romana Knapa, kterého se odboráři zastávají. Na začátku srpna totiž informoval všechny odborové organizace o ekonomické situaci, připravované restrukturalizaci i nutných investicích, které má pokrýt prodej nepotřebného majetku. 

Změny mají ale znamenat rušení tisíců pracovních míst, což odboráři odmítají. Pošta je veřejná služba jako například doprava. Zásilky doručuje i do té nejmenší vesnici v republice. Podle odborářů je proto na státu, aby byl schopný občanům takovou službu zajistit v potřebné kvalitě, která se může ještě snižovat, pokud se bude myslet jen na ekonomická kritéria.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Na smíchovském břehu Vltavy se budou cvičně stavět protipovodňové zábrany

Město čekají protipovodňové manévry.

Zejména na smíchovském břehu Vltavy se v sobotu bude cvičit stavba protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Babiš: Zemanovo vyjádření o abolici bylo zbytečné, jen vyvolá vášně

Premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří na tiskové konferenci po schůzi vlády v...

Vyjádření prezidenta Miloše Zemana o abolici je podle premiéra Andreje Babiše zbytečné. Řekl to v rozhovoru pro Rádio...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz