Obchod s hidžáby (ilustrační foto)

Obchod s hidžáby (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Česká muslimka: Zákaz šátků nic neřeší, odhalením nikoho neosvobodíte

  • 961
První evropská země, Belgie, nakročila k zákazu nošení tradičních muslimských závojů na veřejnosti. Podobný zákon chystá i Francie. "Žena v nikábu nebo burce rozhodně neomezuje svobodu druhých," říká v e-mailovém rozhovoru Češka Světlana Kačarevićová, která před 16 lety přijala islám.

Kdy a jak jste konvertovala k islámu? Co vás k tomu vedlo?
K islámu jsem přestoupila, když mi bylo dvacet jedna, to znamená před šestnácti lety. Tehdy jsem měla poprvé možnost seznámit se osobně s některými muslimy (především z Bosny a Hercegoviny a z některých arabských zemí) a poznat, jak je islám součástí jejich každodenního života. Cítila jsem, že podobný způsob života je mi určitým způsobem blízký, a že mi islám dává odpověď na některé mé dosud nezodpovězené otázky. Přibližně po roce, kdy jsem se o islámu dozvídala více, poznala jeho hlavní principy, četla Korán, jsem se rozhodla stát se muslimkou.

SVĚTLANA KAČAREVIĆOVÁ

Sedmatřicetiletá Světlana Kačarevićová prožila dětství v Praze a navštěvovala zdejší gymnázium. Nyní pracuje jako sekretářka a spolu s manželem, který je lékař, a dvěma syny žije za Prahou. Islám přijala před šestnácti lety a pravidelně chodí v hidžábu. Své syny vede k islámu. O své víře hovoří v médiích poprvé, a tak při rozhovoru upřednostnila e-mail, aby si mohla své odpovědi promyslet. Fotografie podle ní o osobnosti nic nevypovídá, a tak ji k rozhovoru neposkytla.

Jak na to reagovala rodina a známí v České republice?
Známí, kteří byly také muslimy, na to reagovali samozřejmě kladně. Každého člověka, který sám o své vlastní vůli přistoupí na islám, si velmi váží. Rodiče nesli mé rozhodnutí těžko. Možná ho brali jako určité zklamání a bylo pro ně těžké pochopit ho správně. V islámu je kladen velký důraz na projevování úcty k rodičům a na dobré chování k nim. I proto by se dalo říct, že tehdy náš vztah procházel určitou "zkouškou". Mé rozhodnutí se mi ale nesnažili rozmlouvat, stejně jako jiná zásadní rozhodnutí v mém životě. I oni museli určitě čelit různým dotazům na mou víru ve svém okolí, ale dnes ji respektují.

Proč se na ulici halíte do šátku?
Protože podle Koránu, se žena má zahalovat. A to před muži, kteří nejsou příbuznými z její strany. Ať je to na ulici, v kanceláři nebo doma.

Jaký druh šátku obyčejně používáte?
Nenosím nikáb ani burku. Používám "klasický hidžáb", šátek který zakrývá vlasy a krk.

S jakými reakcemi se na ulici setkáváte?
S negativními reakcemi se setkávám jen zcela výjimečně. Češi jsou uzavřenější, možná i lhostejnější, pokud se týká víry. Ale setkala jsem se i se zajímavými pozitivními reakcemi, většinou od starších žen. Rozhodně nepociťuji, že by šátek působil jako bariéra mezi mnou a lidmi, se kterými se potkávám.

Znáte ženy, které se hlásí k islámu, ale tvář si šátkem nezakrývají?

Ano. A samozřejmě to neznamená, že jsou "horšími" muslimkami než ty, které se zahalují. Zahalování je jen jedno z mnoha pravidel a zásad předepsaných v Koránu a samo o sobě neurčuje kvalitu osobnosti.

VYSVLÉKNE EVROPA MUSLIMKY Z BUREK?

Zákazu je nejblizší Belgie a Francie

Poslanci v Belgii schválili zákaz burek a nikábů, ve Francii je takový zákon na spadnutí. Mohla byste nám přiblížit, jak na to reagují muslimky v Česku?
Pocity jsou asi smíšené. Současná Evropa si zakládá na tom, že je zde svoboda, včetně svobody vyznání. Toho jsou si vědomy i muslimky žijící v Čechách. Zákazy nic neřeší. Žena oblékající nikáb nebo burku svým oblečením rozhodně neomezuje svobodu druhých. A pokud je cílem zákazů nošení burek a nikábů zabránit utiskování a ponižování takto zahalovaných žen, jak je to většinou prezentováno, tak je tato cesta chybná. Samotným "odhalením nikoho neosvobodíte". Kromě toho, takto zahalovaných žen je v Evropě jen velmi malé procento. Ženy, které nosí burku či nikáb z přesvědčení, může naopak takový zákon přivést k určité izolaci, stejně jako ještě menší procento těch, které ho nosí z donucení.

Znamenají tyto kroky podle vás tažení proti muslimům? Neobáváte se, že takový zákon časem bude platit v celé EU?
Doufám, že ne.

Vnímáte v Česku tendence k podobným opatřením?
Zatím ne. Komunita muslimů v České republice je malá a osobně vím pouze o dvou českých muslimkách, které nosí nikáb. Naopak, například před několika lety byla upravena česká legislativa týkající se fotografií pro úřední dokumenty. Povoluje mít na fotografii pokrývku hlavy, pokud je to z náboženských důvodů s tou podmínkou, že pokrývka nesmí zakrývat obličejovou část způsobem, který by znemožňoval identifikaci. Tuto změnu všechny muslimky, kterých se to týká, velmi uvítaly.

Jak byste se zachovala, kdyby Česká republika přijala zákon proti nošení muslimských šátků na veřejnosti?
Pokud by se zákaz týkal nošení burek a nikábů, pak by se mě osobně nedotkl. Ale z pohledu svobody vyznání bych to cítila jako krok zpět. A zákaz hidžábu je podle mě nereálný. Určitou formu "hidžábu" nosí přece i jeptišky...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video