Komise nakonec bod z jednání vyřadila. Někteří její členové poukazovali na to, že materiál dostali až v pondělí večer. Doporučovali také, aby se bod řešil v utajeném režimu.
Náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec členy komise upozornil, že pokud bude jednání otevřené, nebude moci říct nic konkrétního. Z debaty vyplynulo, že senátoři neodmítají o muniční iniciativě jednat.
„Opravdu se nebráním tomu, aby to bylo projednáno někdy jindy,“ řekl předseda klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL a nezávislí) uvedla, že pokud se bude komise tímto tématem zabývat, bude muset získat utajované informace, aby se mohla správně rozhodnout.
Na nákup munice pro Ukrajinu přispělo Česko 865 miliony korun, řekl Fiala |
Předseda komise Wagenknecht argumentoval tím, že v jeho materiálu není žádná režimová informace. „Bavíme se o nehospodárném nakládání ve výši 1,4 miliardy v oblasti munice,“ poznamenal.
Zdůraznil také, že údaje má ověřené od příslušného výboru ukrajinského parlamentu, který si je ověřoval na tamním ministerstvu obrany. V materiálu pro senátory také uvádí, že u druhé části dodávky munice v objemu 80 000 kusů hrozí nadhodnocení ceny o 505 milionů korun.
Cenu, za kterou Česko munici pro Ukrajinu nakupuje, komentoval v nedávném rozhovoru pro iDNES.cz zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. „Od začátku jsme hleděli na to, za kolik stejný produkt vyvážely české firmy skrz český systém licenčního řízení v minulosti. Mohli jsme vidět, kdyby tam bylo nějaké radikální navýšení. To nebylo nějaké skokové či extrémní.“ Dodal, že cena, za kterou munici pro Kyjev pořizují zahraniční partneři, bývá v násobcích té české.
Ministerstvo obrany už letos v dubnu uvedlo, že klade důraz na to, aby muniční iniciativa byla transparentní.
První zásilka munice z české iniciativy už je na Ukrajině, informoval Fiala |
„Prvním základním prvkem transparentnosti vůči partnerským státům je to, že Česká republika nemá v procesu žádné rozhodovací pravomoci. Je pouze prostředníkem, který zcela transparentně předkládá donorským zemím nabídku. Stát, který chce Ukrajině pomoci, se následně rozhodne, co odpovídá jeho představám a jakým způsobem bude munice nakoupena,“ uvedlo ministerstvo.
Do konce roku by podle dosavadních informací mělo dorazit na Ukrajinu půl milionu kusů munice. Česká muniční iniciativa shání pro Ukrajinu dělostřeleckou munici v zemích mimo Evropskou unii. Před časem dorazila na Ukrajinu první zásilka zhruba 50 000 kusů. Česko na iniciativě spolupracuje zejména s Nizozemskem a Dánskem.