Proti chřipce se možná bude očkovat i v lékárnách. Lékaři to nechtějí

  14:37aktualizováno  14:37
Naočkovat proti chřipce by se pacienti mohli v budoucnu nechat nejen u lékaře, ale také v lékárnách. Alespoň to by si přáli lékárníci, kteří si od změny slibují vyšší proočkovanost Čechů. Lékaři a vakcinologové se však proti návrhu bouří. Informaci přinesl Radiožurnál.

Ročně v Česku onemocní chřipkou statisíce obyvatel, v jejím důsledku zemře každý rok přibližně 1 500 Čechů. Proočkovanost proti této nemoci je však dlouhodobě nízká, podle České vakcinologické společnosti se pohybuje okolo pěti až šesti procent. 

KVÍZ: Co víte o očkování?

Lékárníci to chtějí změnit – navrhují proto, aby se lidé mohli nechat naočkovat proti chřipce i přímo v lékárnách. „Vidíme to jako jednu z možností, jak zvýšit proočkovanost,“ komentovala pro iDNES mluvčí České lékárnické společnosti Michaela Bažantová.

Podle Radiožurnálu, který s informací přišel, by lékárníci museli projít školením, změnit by se muselo i samotné prostředí lékáren. 

„Nechceme dělat žádnou revoluci, chceme jako lékárníci naopak přispět k tomu, aby se zvýšilo povědomí obyvatel o užitečnosti očkování. Abychom přispěli i edukací k tomu, že se lidé nebudou tolik obávat a budou se i více dotazovat v lékárnách na tuto část poskytované zdravotní péče,“ sdělil Radiožurnálu prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. 

V posledních letech podle Chudoby přistupují k podobnému kroku i další země jako Anglie, Irsko či Švýcarsko.  

Česká lékařská komora s tím však nesouhlasí. „Domníváme se, že očkování je věc, která patří do rukou lékařům, a ne lékárníkům,“ komentoval pro iDNES mluvčí České lékařské komory Michal Sojka. „Samozřejmě je to aplikace léku, lékař na to studoval. Ví, kterému pacientovi by to měl dát a kterému ne,“ vysvětlil. Léčba by podle Sojky navíc měla probíhat ve zdravotnickém zařízení a ne v lékárně.  

Myslíte si, že by se proti chřipce mělo očkovat i v lékárnách?

celkem hlasů: 717

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 9. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

Ne 376
Ano 278
Je mi to jedno 63

Podobný názor má i místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová. „Domníváme se, že Česká republika má dostatečnou síť registrujících lékařů, kteří znají anamnézu pacienta,“ uvedla. Podle Cabrnochové pak lékař může očkování upravit i s ohledem například na léky, které pacient užívá, nebo na jeho chronická onemocnění. 

I když jsou takové situace podle Cabrnochové vzácné, po vakcíně může dojít k alergické reakci. „Proto jsou pacienti instruováni, že po očkování musí nějakou dobu vždycky počkat v čekárně. Je to především prevence nějaké závažné alergické reakce,“ vysvětlila Cabrnochová. Právě ordinace lékařů jsou podle ní vybaveny jak léky, tak i pomůckami pro poskytnutí neodkladné první pomoci. 

„Chceme v první řadě působit na praktické lékaře a v případě, že očkování bude fungovat na úrovni praktických lékařů, můžeme následně uvažovat i o zahrnutí lékáren,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. 

Očkování v lékárnách by podle ní znamenalo změny v současné legislativě. „Lékárníci nemají v současnosti oprávnění k takovým úkonům. Nejedná se však pouze o úkon, ale o možné reakce, které mohou být s naočkováním spojeny,“ doplnila Štěpanyová.  

Očkování proti chřipce čekají od února nového roku další změny. Někteří pacienti budou muset nejdříve k praktikovi pro recept, poté si vakcínu osobně vyzvednou v lékárně a pak se vrátí zpět do ordinace, kde jim lékař injekci píchne. Týká se to však i látky proti klíšťové encefalitidě nebo žloutence typu A (psali jsme zde). 

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Eurovolby začaly v dalších 21 zemích. Výsledky budou až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Evropské unii v neděli končí čtyřdenní volby do Evropského parlamentu, které se v různých zemích konají v různých...

Stehy, které umějí zachránit život. Operací srdce šetrnou metodou přibývá

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny na konci...

Zúžení aortální chlopně neboli aortální stenóza patří mezi nejčastěji operované vady srdce. Je to diagnóza, která byla...

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

U Mirovic řidič narazil do stromu, utrpěl smrtelná zranění. (26. 5. 2019)

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Najdete na iDNES.cz