Česká armáda má mnoho náčelníků a málo bojeschopných indiánů

  10:02aktualizováno  10:02
Jaké problémy v armádě bude muset řešit nová vláda? S nadsázkou je lze shrnout do jediné věty: příliš mnoho náčelníků, ale zatraceně málo bojeschopných indiánů. A nejde jen o náčelníky, na tři vojáky připadá jeden civilní zaměstnanec armády. Ani to nemá ve vyspělých zemích NATO obdoby.

Při razantních rozpočtových škrtech by prý armáda mohla zapomenout na zahraniční mise. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Stejně jako skutečnost, že jeden generál připadá na 547 bojovníků. Armáda také slouží politikům jako příruční pokladnička - sahají do jejího rozpočtu vždy, když peníze chybějí jinde.

Ministr obrany Martin Barták má sice v plánu šetřit, aby prý za méně peněz bylo více muziky, pokud by však podle něj nadcházející vláda vzala armádě z roku na rok 10 miliard korun, mělo by to pro vojsko devastující účinek.

"Při tak razantním škrtu by se náš rozpočet na příští rok scvrkl na osmatřicet miliard. Pak bychom museli zapomenout na pomoc lidem při živelních katastrofách a v podstatě i na zahraniční mise. Jenomže NATO není dobročinným spolkem, ale vojenským paktem, kam musíte hodně dávat, abyste mohl v případě problémů hodně dostat," připomíná ministr.

VV: Veřejnými soutěžemi lze ušetřit miliardy

Lídr Věcí veřejných Radek John se sice už tak razantně neohání desetimiliardovým škrtem, ale chce o něm dál jednat. "Rozhodně se to dá ušetřit. Na zakázkách především. Podívat se dnes musíme i na počty velitelů a vojáků," říká John. A odborníci přitakávají: veřejnými soutěžemi lze ušetřit miliardy.

Že může při vyjednávání narazit na tvrdší odpor než dosud, vyplývá i z vyjádření Alexandra Vondry (ODS), který je horkým kandidátem na křeslo ministra obrany: "Vzít takovou sumu armádě z roku na rok není možné. I když může i ona určitě šetřit."

Odborníci nejčastěji zmiňují jiný škrt, o němž se v armádě už delší dobu v kuloárech diskutuje: zrušit velitelství společných sil v Olomouci. Na tak malou armádu, jako je ta česká, je podle nich existence generálního a olomouckého štábu až příliš velkým luxusem.

Ministr Barták se do této diskuse odmítá pouštět s tím, že příští vláda musí jasně říct, co od armády očekává, a na tyto úkoly jí pak dát potřebné peníze. Naznačuje, že velké úspory může přinést snížení počtu civilních zaměstnanců. "Tam jsou úspory dost velké," říká.

Sjednocení s letectvem Polska a Slovenska?

Velmi to připomíná diskusi o přerovském letišti, jehož zrušením chtěla obrana ušetřit ročně 1,5 miliardy korun. Jindy rozhádaní pravicoví i levicoví poslanci z tohoto regionu se tentokrát vzácně semkli a letectvu odchod z Přerova zatrhli.

Se zajímavým návrhem úspor přichází zahraničněpolitický expert ČSSD Jan Hamáček. Nizozemsko s Belgií se kvůli obrovským nákladům na válečné námořnictvo dohodly na jeho sjednocení. Zrovna tak by to podle něj mohlo udělat Česko, Slovensko a Polsko, pokud jde o neméně drahý provoz letectva. Ani Hamáček však nesouhlasí, aby se armádě vzalo na příští rok 10 miliard. "To jsou laciné billboardové sliby," dodává.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Pojišťovny zaplatí lidem ze Šluknovska lékařskou péči v sousedním Sasku

Na ústeckou demonstraci za zachování rumburské nemocnice dorazily více než dvě...

Sedm zdravotních pojišťoven včetně VZP se zapojí do plánu, jak posílit péči na Šluknovsku. Proplatí lidem z Výběžku...

Kauza H-System pokračuje. Premiér Babiš chce situaci řešit změnou zákona

Richard Stadler dal za domek od H-Systemu více než milion, po krachu firmy však...

Kvůli okradeným klientům zkrachovalého H-Systemu se nejspíš bude měnit zákon. Ten současný, který má odškodňovat oběti...

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz