Češi vyhnaní zpod Karpat mají po 60 letech šanci na odškodné

  16:10aktualizováno  16:38
Češi, kteří museli odejít z Podkarpatské Rusi po sovětském záboru v roce 1945, by se mohli dočkat odškodnění. Skupina poslanců chce na nadcházející schůzi Sněmovny prosadit příslušný zákon včetně změn vyhovujícím námitkám vlády. V 50. letech se stát vyrovnal s odsunutými spíše symbolicky, nyní by mohli dostat až dva miliony.

Češi si na Podkarpatské Rusi kupovali domy nebo lesy. Poté, co sovětská tajná služba zrežírovala připojení desetiny předválečného Československa k Sovětskému svazu, museli odejít. | foto: Profimedia.cz

PODKARPATSKÁ RUS

Fotogalerie z cesty Kamila Raichla v roce 1938

Současný návrh pochází z dílny skupiny poslanců z koalice i opozice. Podepsali se pod něj čtyři zástupci ODS včetně rebela Juraje Ranince, čtyři sociální demokraté v čele se šéfem poslanců Bohuslavem Sobotkou a komunista Pavel Kováčik.

Až dvoumilionové odškodné - podle toho, jak velký majetek na Podkarpatské Rusi lidé zanechali - by podle nich mělo napravit křivdu způsobenou druhou světovou válkou. V roce 1939 Češi odcházeli kvůli Maďarům, kteří území obsadili, v roce 1945 jejich touze žít v nejzapadlejším, ale romantickém koutě Československa učinil přítrž sovětský zábor území.

Sovětský svaz vyplatil Československu 920 milionů korun. K lidem se ale nedostaly, zůstaly v rukou státu. O deset let později stát vyplatil značně omezené částky pouze za nemovitý majetek v osobním či drobném soukromém vlastnictví, argumentují navrhovatelé.

"Výsledkem byl stav, kdy značná část oprávněných osob nebyla odškodněna vůbec, buď z důvodu, že zanechaný majetek přesahoval limity stanovené v prováděcí vyhlášce, nebo z důvodu, že řízení o odškodnění nebylo dokončeno. Další část oprávněných osob byla odškodněna pouze v omezené výši z důvodu přepočtu hodnoty majetku," stojí v důvodové zprávě k návrhu zákona.

Mapa meziválečného Československa
Československo na meziválečné mapě (zdroj: Wikipedia) s vyznačenou Podkarpatskou Rusí. Republika na východě hraničila s Rumunskem a Polskem.

Vládní připomínky vedly k úpravě návrhu

Třetí čtení návrhu zákona je zařazeno až jako 163. bod zítra začínající schůze Poslanecké sněmovny. Není tedy jisté, kdy se k němu poslanci dostanou a jestli se ho vzhledem k nabitému programu schůze - bude se zabývat zahraničními misemi, Lisabonskou smlouvou i zdravotnictvím - podaří prosadit do programu.

Vláda s původním návrhem nesouhlasila. Poukazovala na řadu chyb - například chybělo, že se odškodného může domáhat jen občan České republiky, že není dobře vymezen okruh lidí, kteří odškodnění mohou získat, a že vyplacení náhrad zatíží státní rozpočet. Navrhovatelé upozornili, že je těžké předvídat, kolik lidí by se o odškodné přihlásilo, počítali ale zhruba s jednou miliardou korun.

Ústavně-právní výbor Sněmovny proto připravil pozměňující návrh, který vládním námitkám vychází vstříc a upřesňuje formulace znění zákona.

"Doufám, že pozměňovací návrh vychází absolutně vstříc vládě i námitkám, které zazněly na plénu, a že jsme všechny dosavadní námitky odstranili," věří předkladatelka a členka ústavně-právního výboru Eva Dundáčková z ODS.

Podle ní je odškodnění nyní záležitostí politické vůle. "Už teď se na mě obrátila třeba jedna rodina volyňských Čechů. Může to tedy otevřít prostor k otázce odškodnění dalších dílčích skupin," řekla iDNES.cz poslankyně. Z ODS také zazněla obava, že by se o odškodné mohli hlásit vyhnaní sudetští Němci.

Její ODS přitom v prvním čtení návrh nepodpořila, pro pozměňovací návrh v ústavně-právním výboru ale zvedla ruku polovina občanských demokratů. Zákon ve Sněmovně "přežil" zejména díky hlasům sociálních demokratů.

PODKARPATSKÁ RUS

Území bylo od středověku součástí Uher, politický program na vytvoření jednotné rusínské provincie vznikl v polovině 19. století. Jejímu přičlenění k Československu po první světové válce napomohli rusínští vystěhovalci v USA, kteří viděli záruky v osobnosti Tomáše Garrigua Masaryka.
České nápisy ve městech Podkarpatské RusiDůležitost území podtrhoval fakt, že zde Československo hraničilo s Rumunskem - jediným spojencem ze sousedních zemí. Žili zde Rusíni, Židé, Rumuni, Němci i Češi. Zejména během 30. let zde ale stoupaly autonomistické tendence.
Při likvidaci druhé republiky vyhlásila Podkarpatská Rus 14. března nezávislost, o den později ji ale začali obsazovat Maďaři. "Tři dny o ni bojovali s československými vojáky. Kdyby dostali rozkaz při obraně vytrvat, věřím, že by tam ti kluci padli," říká historik Jan B. Uhlíř, "ale Československo už v té době ani nepočítalo s tím, že Podkarpatskou Rus udrží." Už tehdy čeští usedlíci utíkali.

V roce 1944 vytlačila Rudá armáda z Podkarpatské Rusi nacisty a sovětská tajná služba zde zrežírovala zmanipulované volby, podle kterých se obyvatelé chtěli připojit k Sovětskému svazu. To se nakonec i stalo, navzdory sovětské záruce obnovit Československo v předmnichovských hranicích. Praha podepsala předání území v červnu 1945.

Měli by Češi vyhnaní v roce 1945 z Podkarpatské Rusi dostat od státu odškodné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. února 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 434
NE 150
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Podvedení v kauze H-System čelí nové žalobě. Hrozí, že budou platit nájem zpětně

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Půjdu za Zemanem. Pokud to nevyřešíme teď, tak po prázdninách, řekl Babiš

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Pokud se situace na ministerstvu kultury nevyřeší na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 24. července, pravděpodobně...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz