Češi v Afghánistánu měli slabé velení, zjistila inspekce

  16:37aktualizováno  16:37
Špatné vztahy mezi vojáky a slabé velení, to jsou hlavní důvody, proč se během mise ISAF v Afghánistánu rozklížila jednotka speciálních operací vojenské policie SOG. Vyplývá to z předběžných závěrů Inspekce ministryně obrany, která prošetřovala stížnosti některých jejích členů.

Ilustrační foto | foto: Armáda ČR

Působením SOG v afghánské provincii Hílmand by se mohl zabývat i parlament. Poslanec Antonín Seďa (ČSSD) chce totiž prosadit zřízení komise, která by prošetřila informace MF DNES, že vojáci SOG několikrát v boji opustili své britské kolegy.

Podle mluvčího ministerstva Andreje Čírtka ale nelze konkrétní situaci popsanou v deníku potvrdit ani vyvrátit, protože výpovědi členů jednotky se liší a vzájemně si odporují.

Britská strana si na české vojáky oficiálně nestěžovala, řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. "Naopak jsme obdrželi děkovné dopisy za záchranu životů vojáků," dodala.

Roztrpčení i chvála

Podle informací ČTK však Britové jisté roztrpčení nad zmatky okolo SOG neskrývali například v osobních rozhovorech s představiteli české armády či ministerstva obrany.

Češi opustili Brity přímo v boji

Nechali spojence na holičkách, zjistila MF DNES

V Afghánistánu působilo jen několik desítek vojáků SOG a často byli spojenci chváleni. Českou armádu v této zemi nyní zastupují stovky příslušníků jiných jednotek, a tak dnes představitelé ministerstva obrany, armády i vojenské policie trvali na tom, že podle selhání několika jednotlivců není možné odsuzovat celé české nasazení v misích ISAF i Trvalá svoboda.

"Nemůžeme předjímat výsledky vyšetřování inspekce, ale jsme připraveni vyvodit z nich patřičné důsledky, včetně personálních opatření," komentoval vyšetřování ministerské inspekce mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Inspekce kvůli obviňujícím dopisům

Zmiňovaná personální opatření byla zřejmě zahájena už 9. dubna, kdy byl dosavadní velitel SOG Petr Krčmář přeřazen na hlavní velitelství vojenské policie a řízením jednotky byl pověřen jiný důstojník.

Stalo se tak okamžitě poté, co ministryně obrany Vlasta Parkanová do funkce šéfa vojenské policie po Oldřichu Kubátovi jmenovala Vladimíra Ložka, dosavadního šéfa Inspekce ministryně obrany. Tedy muže, jehož podřízení situaci v SOG prošetřovali.

SOG opustilo několik velitelů

Jednotka vojenské policie se dostala do krize

Inspekce se jednotkou začala zabývat poté, co dvě skupiny vojáků ministryni napsaly vzájemně se obviňující dopisy. Doporučila zatím reorganizaci jednotky, výraznou změnu jejích operačních postupů, výcviku i plánování operací.

V Hílmandu pracovaly v letech 2007 a 2008 celkem tři kontingenty skupiny speciálních operací vojenské policie. "Mediální spekulace" o problémech se podle mluvčího vojenské policie týkají pouze druhého kontingentu SOG.

Na internetových diskusních fórech se přitom přibližně v polovině loňského roku začaly objevovat informace, že tento kontingent odmítl splnit některé úkoly, a byl proto využíván převážně ke strážní službě.

Mezi vojáky jednotky byl ale i praporčík Milan Štěrba, který zahynul loni v březnu poté, co na jeho vozidlo zaútočil sebevražedný atentátník.

Diskreditační kampaň?

Poslanec Seďa nabídl i jiné možné vysvětlení současného napětí kolem SOG - jde prý o diskreditační kampaň, která má jednotku jako takovou zlikvidovat.

"Armáda a ministerstvo se k tomu musí postavit čelem a vyřešit problémy dlouhodobých sporů mezi SOG a 601. skupinou speciálních sil," míní zákonodárce.

"Tento případ se zároveň stal podnětem pro úvahy o změně celkové koncepce speciálních sil v ozbrojených silách," připouští i ministerský mluvčí Čírtek.

Armádní velení totiž v současnosti přímo nedisponuje žádnou speciální jednotkou. SOG, součást vojenské policie, i 601. skupina speciálních sil z Prostějova, patřící pod Vojenské zpravodajství, jsou přímo podřízeny ministryni obrany.

Možnou variantou dalšího postupu je podle dostupných informací přesun obou jednotek do působnosti generálního štábu či vznik nového specializovaného velitelství. "V této fázi se o zrušení SOG neuvažuje," uvedl Čírtek.

Rozpustili byste elitní jednotku, která v boji opustila britské kolegy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. května 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 16104

NE 2420

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Vondráčkův debakl. A před tím spor o to, kdo z koho dělá vola

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO)

Šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO utrpěl v pátek ve Sněmovně drtivou prohru. Poslanci z osmi stran odmítli a vrátili...

Letecký den v Plasích láká na krásku chodící po křídlech letadla

Opravdovou chůzi po křídlech letadla přímo za letu předvede kráska ze Švýcarska.

Žena na křídlech letícího letadla nebo vystoupení české akrobatické letky, která předvede světově unikátní prvky. To...

Exministryni Marksovou Tominovou z ČSSD poslanci zvolili do Rady ČTK

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová byla v tajné volbě zvolena do Rady ČTK. Dostala 87...

Najdete na iDNES.cz