Češi později vstávají i chodí spát

  0:05aktualizováno  0:05
Od listopadu 1989 platí v České republice jiný režim. A to nejen politický, ale i ten obyčejný, denní. Chodíme později spát a později vstáváme. Podle energetiků asi o jednu hodinu. Jaký je rozdíl mezi českou domácností v roce 1989 a současnou? Například ten, že zatímco před třinácti lety už byla v šest hodin ráno většina lidí vzhůru a připravovala si snídani, teď si ještě skoro hodinu přispí.

"Před rokem 1989 vstávali lidé už před šestou hodinou. Teď se ale ranní nástup odběru elektřiny posunul a špička začíná až před sedmou hodinou," říká tiskový mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Potvrzuje tak trend, který především ve velkých městech platí už delší dobu: později vstáváme, později odcházíme z práce a později usínáme. Změnu denního režimu lze pozorovat i na dopravních statistikách.

"Ranní dopravní špička teď ve všední dny v Praze vrcholí mezi osmou a devátou hodinou. V roce 1990 to ale bylo již mezi šestou a sedmou," uvedl Jan Adámek z Ústavu dopravního inženýrství.

Pozdější vstávání a tím i posunutý začátek pracovní doby odstartovaly zahraniční firmy, které v devadesátých letech přišly do České republiky. Zaměstnancům nabídly podle zvyklostí svých manažerů například klouzavou pracovní dobu a později se k nim přidaly i další domácí společnosti.

Výrazný podíl na změně denního režimu měl také nástup velkých obchodních řetězců na český trh.

Nakupovat v půl třetí ráno škodí zdraví, varuje lékař

Být vzhůru dlouho do noci není pro člověka přirozené ani zdravé. "Celý denní režim se posouvá stále dál do večerních a nočních hodin, což je samo o sobě nesmyslné. Nevidím žádný rozumný důvod, proč si jít například koupit do hypermarketu koloběžku v půl třetí ráno. To není pro člověka přirozené," říká vedoucí brněnského centra pro léčbu poruch spánku a bdění Miroslav Moráň.

Lidé sice chodí spát později než v minulých letech, ale na druhou stranu také později vstávají...
Je pravda, že jsme začali vstávat o něco později, ale to rozhodně nevyrovnává prodlouženou délku dne, kterou využíváme v noci. Noc, která původně začínala přibližně od devíti hodin, dnes začíná kolem půlnoci nebo i později. Celková délka pro odpočinek je tak výrazně zkrácená.

Jaký denní režim je tedy přirozený?
Je to samozřejmě pro každého člověka individuální, ale pro naši zeměpisnou šířku a délku dne se považuje za přirozené vstávat mezi pátou a sedmou hodinou ráno a usínat v čase mezi devátou a jedenáctou večer. Optimální doba spánku je individuální a zpravidla se pohybuje mezi pěti až devíti hodinami.

Jak se nedostatek spánku může projevit na zdraví?
Typickým důsledkem je nárůst civilizačních nemocí, jako jsou různé imunologické problémy nebo alergie.

"Zatímco ve většině západoevropských zemí podléhá otevírací doba prodejen silné regulaci a obchody zde po většinu dní v týdnu zavírají v šest či sedm večer, což je typické třeba pro Německo či Nizozemsko, u nás obchodní řetězce nebyly nijak omezovány, a proto se od začátku rozhodly pro výrazně ofenzivnější přístup," vysvětluje Tomáš Drtina ze společnosti Incoma, která se specializuje na průzkumy trhu.

Zpočátku měly velké obchodní domy otevřeno do osmi či devíti hodin večer, teď už však není výjimkou zavírací hodina až v deset. Hypermarkety Tesco jsou dokonce otevřeny čtyřiadvacet hodin denně.

"Se zájmem o nonstop prodej jsme spokojeni. Podle průzkumů je právě otevírací doba u zákazníků jedním z nejvýše hodnocených parametrů," sdělila mluvčí sítě obchodů Tesco Martina Čermáková.

Později se domů nevracejí jen dospělí, nýbrž také děti. Televize Nova chce už od příštího roku kvůli tomu upravit své programové schéma.

"V posledních letech je stále více zřetelnější pozdější příchod nejmladších diváků zpět domů. Projevuje se tu zřejmě delší výuka ve školách a nárůst mimoškolních aktivit. Jedná se zatím ve větší míře o městský trend, ale začíná se prosazovat i na venkově. Proto u konkrétních pořadů pro mládež zvažujeme posun do pozdějších odpoledních hodin," uvedl mluvčí televize Martin Chalupský.

Prodloužení dne do pozdějších večerních hodin je tím výraznější, čím větší je město, ve kterém lidé žijí.

Zatímco v Praze zavírá většina obchodů v centru města až okolo osmé hodiny večer, v Pardubicích, které jsou přitom stotisícovým krajským městem, se centrum vylidní úderem šesté. A v Miroslavi, třetím největším městě na Znojemsku, si lidé pochvalují, že řada obchodů má odpoledne otevřeno až do čtyř hodin odpoledne.

Chvaletické ráno je pro Prahu ještě noc

Prahu a Chvaletice od sebe sice vzdušnou čarou dělí jen necelých sto kilometrů, ale časový posun je mezi nimi několikahodinový. V malém městečku nedaleko Pardubic se totiž žije jinak než v hlavním městě.
Tak vypadala středa 27. listopadu 2002 v Praze a Chvaleticích:

5.00
Už více než půl hodiny je v časném ránu otevřena trafika nedaleko chvaletického náměstí. Musí být připravena pro lidi, kteří vlakem dojíždějí do Pardubic a do Kolína za prací. Ranní vlaky přivezou cestující do obou větších měst právě včas, aby stihli v šest hodin začátek ranní směny. Současně z Chvaletic odjíždějí do práce zaměstnanci nedaleké elektrárny.
V Praze je v tu dobu pro většinu lidí ještě noc. V pět ráno se například rozjíždějí první soupravy metra.

8.00
Samoobsluha ve Chvaleticích má za sebou od sedmé hodiny první nápor zákazníků. V pražské pasáži Černá růže čekají tři lidé na to, až se otevře malé pekařství a budou si moci koupit snídani, kterou si odnesou do práce.

9.00
Hodina, která pro řadu profesí v Praze znamená teprve začátek pracovní doby. Například pro advokáty. "Jen málo schůzek s klienty začíná před devátou hodinou. V práci pak podle potřeby klientů zůstávají advokáti třeba do sedmé hodiny večer," říká Petr Ostrouchov z jedné pražské advokátní kanceláře.

12.00
Ulice v centru Prahy jsou plné, lidé z úřadů se snaží co nejrychleji v některé z restaurací naobědvat. V rychlém občerstvení McDonald's na Václavském náměstí jsou u pokladen fronty a obsluha nestíhá vydávat objednané hamburgery.
Chvaletice působí v poledne mrtvým dojmem. Stále se tu ctí polední přestávka, například na poště.

18.00
Pražské ulice jsou plné lidí, kteří cestou z práce nakupují. Na výběr zboží mají všichni dost času. Obchody v okolí Václavského náměstí zavírají zpravidla až v osm večer. Desítky lidí se také zastavují u stánků s vánočním punčem. Ve Chvaleticích ve stejnou dobu však po ulicích projdou jen tu a tam osamocení chodci. Trafika je zavřená už od čtyř odpoledne, v samoobsluze zhasli před půlhodinou. Rozsvícena jsou v centru jen okna restaurace. Tam také míří cestující, kteří právě vystoupili z autobusu.

22.00
Chvaletické centrum je pusté. Oproti tomu v Praze se u pokladen kin scházejí skupinky diváků, kteří se vydali na poslední večerní představení. To začíná právě za čtvrt hodiny.

Autoři:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Čeští politici chtějí další tlak na Turecko, i ze strany Evropské unie

Pětidenní klid zbraní v severní Sýrii, na kterém se ve čtvrtek dohodly Turecko a Spojené státy, řeší situaci v aktuální...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Chřipková sezona bude letos zřejmě vážnější než loni, varují hygienici

Jihomoravští hygienici očekávají, že nadcházející chřipková sezona bude závažnější než ta, která skončila letos na...

Najdete na iDNES.cz