Češi opouštějí Mexiko, v letadle je prohlédne lékař

  17:05aktualizováno  22:39
Letiště v Ruzyni bude v neděli ráno v pohotovosti. Lékaři budou čekat na pasažéry z Cancúnu. Půjde o první přímý let z Mexika do Česka od vypuknutí epidemie prasečí chřipky. Domů se vrátí lidé, kteří trávili dovolenou na jihu poloostrova Yucatán. Letadlo z Cancúnu do Prahy mělo odstartovat před jedenáctou večer.

První přímé letadlo z Mexika po vypuknutí epidemie by mělo v Praze přistát v neděli dopoledne. | foto: ČSA

Někteří turisté se kvůli epidemii chtěli vrátit dřív, jiní byli proti. "Asi polovina lidí žádala o individuální návrat, letět se mělo už ve čtvrtek. Ale ostatní je přehlasovali," popsal náladu v Mexiku zpěvák Zdeněk Hrubý, který bydlí v hotelu asi osmdesát kilometrů od Cancúnu.

"My jsme tady trochu izolovaní a v pohodě, protože v této oblasti se zatím nevyskytuje žádný případ (prasečí chřipky, pozn. red.). Ani nemusíme nosit roušky, ale čeká nás to samozřejmě na letišti po příletu," sdělil Hrubý telefonicky iDNES.tv.

Většinu navrátilců bude tvořit 196 klientů cestovní kanceláře Exim Tours. Prázdné letadlo ČSA odletělo z Ruzyně do Mexika v 9:19 ráno.

"Let trvá dvanáct hodin. Odlet z Cancúnu je plánovaný na 15:30 místního času, to je 22:30 našeho," sdělil iDNES.cz Jan Koláčný z Exim Tours.

Na on-line evidenci odletů z Cancúnu byl čas odletu pozměněn na 22:42 našeho času. V Praze by mělo být letadlo v devět ráno.

Lékař změří už v letadle turistům teplotu. Nebudou muset sedět s rouškami na obličejích, pokud mezi nimi nebude nikdo s příznaky prasečí chřipky.

"Pasažéři po příletu projdou před termokamerou a potom se jich doktoři ve stanu zeptají na případné zdravotní potíže," předesílá mluvčí pražského letiště Pavlína Hájková.

Po prohlídce budou cestovatelé rozděleni do tří skupin. Ti zdraví a lidé s lehkými příznaky půjdou domů - ti druzí rovnou do postele. Pacienty s vážným podezřením na mexickou chřipku čeká cesta sanitkou do nemocnice.

Účastníci zájezdu mají velkou šanci, že je lékaři uznají za zdravé. Pohybovali se v části Mexika, odkud žádné případy prasečí chřipky hlášené nejsou. Další plánovaný turnus turistů už do Mexika neodletí. "Nabídli jsme jim možnost strávit dovolenou v náhradních destinacích," uvedl Jan Koláčný z Exim Tours.

Vir ve světě

O Itálii a Jižní Koreu se dnes rozrostl počet zemí,
kde byla diagnostikována nová chřipka, označovaná jako A(H1N1). První případ nákazy večer navíc potvrdila Kostarika a Irsko. Chřipka je tak nyní celkem v 19 zemích na třech kontinentech.

Světová zdravotnická organizace nicméně oznámila, že není důvod zvýšit dosavadní pátý stupeň varování
před pandemií chřipky na maximální šestý. Nikde mimo Severní
Ameriku totiž zatím nedošlo k masivnímu šíření viru.

V neděli ráno, krátce před příletem českých turistů, pořádá Letiště Praha briefing, kterého by se měli zúčastnit ředitel cizinecké policie Vladislav Husák, ředitel letištní ambulance Ilja Chocholouš a Zdeňka Jágrová z pražské hygienické stanice.

Celkem už od konce dubna navštívilo lékaře kvůli obavám z prasečí chřipky 41 Čechů (všichni po návratu z Mexika nebo z USA), ale čtrnáct z nich už se dozvědělo šťastnou zprávu, že novou nemoc nemají. Ostatní čekají na výsledky testů, upřesnilo ministerstvo zdravotnictví.

Lékaři na telefonu

Hlavní český hygienik Michael Vít míní, že by se choroba mohla v Česku objevit zhruba do týdne. V Praze už se rozbíhá osvětová kampaň o nové chřipce. Magistrát zřídil bezplatnou "chřipkovou linku" 800 189 767, kde lidem poradí lékaři.

"Chceme vsadit i na informační kampaň. Ta se proto brzy objeví v místech, kde se schází velké množství lidí – tedy na plakátech a na obrazovkách v metru, dál ve školách a dalších institucích," slibuje pražský radní Milan Pešák, který má na starosti zdravotnictví.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Najdete na iDNES.cz