Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Nikdo nikomu náhubek v Německu rozhodně nedává, řekl v Rozstřelu Polák

  18:01aktualizováno  27. srpna 13:21
Jako Čech se s přehlížením ze strany obyvatel Německa nikdy nesetkal, Němci z bývalých zemí východního Německa k nám mají nostalgický vztah. Bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Pavel Polák v Rozstřelu hovořil i o tom, jaký mají Němci pohled na migrační krizi a vztah k migrantům, nebo to, kdo tvoří základnu Alternativy pro Německo.

V úvodu pořadu Polák s moderátorem probírali vztahy Němců k Čechům.„Vztah Německa a Němců vůči nám je podle mě pozitivní, nikdy jsem se nesetkal s žádným přehlížením,“ řekl bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Pavel Polák.

Fotogalerie

Česká republika se navíc podle něj do německých médií nedostává tak často, naše republika je tzv. ve stínu. Němci se víc soustřeďují na informace ze západních zemí, například z Francie, nebo USA. Názory Němců se proto vůči nám tak nevyhrocují.

Rozhovor se stočil i k tomu, že část Němců v nedávném průzkumu řekla, že se bojí svobodně projevovat. „Myslím si, že pokud Němec v nějakém výzkumu řekne, že se nemůže úplně svobodně vyjadřovat, není to pravda,“ sdělil Polák. Celospolečenská diskuze však podle něj v zemi je vyhrocená. „Nicméně nikdo nikomu žádný náhubek nedává,“ dodal.

Celý Rozstřel s Pavlem Polákem:

Politickou korektností se Němci snaží vyhnout tomu, aby nebyly diskriminovány menšiny, osvětlil bývalý zpravodaj Českého rozhlasu. Pohled na zveřejňování etnicity pachatelů trestných činů se ale podle něj změnil od silvestrovských událostí z přelomu roku 2016 a 2017.

„Setkal jsem se s případy, že lidé odmítnou diskutovat o určitém tématu, aby se zbytečně nepouštěli do konfliktů,“ vysvětluje Polák.

KOMENTÁŘ: S náhubkem politické korektnosti. Němci se bojí mluvit svobodně

V současnosti podle něj převládá spíše střízlivý pohled na migraci. V roce 2015 se Němci opájeli pocitem „pomáhám“, což se ale dostalo do určitého nekritického extrému, po oné silvestrovské noci pak zase do extrému opačného.

„V Německu je mnohem více městských center než u nás, není tam to rozdělení město versus venkov, Němci jsou také více nábožensky založení,“ doplnil k tématu pojetí migrace u našich západních sousedů Polák.

V souvislosti s migrační krizí začala před lety růst krajně pravicová strana AfD (Alternativa pro Německo), v níž jsou euroskeptici, lidé, kteří nesouhlasí s migrační politikou kancléřky Angely Merkelové, ale i lidé s vyloženě rasistickými názory, řekl zpravodaj. „Ale myslím si, že srovnávat AfD například s NSDAP není relevantní,“ komentoval Polák. Nicméně podle něj má AfD také velmi agresivní rétoriku.

Merkelová o svém zdraví na veřejnosti nemluví, řekl Polák

Pohled většiny Němců na schopnosti Angely Merkelové ohledně řešení migrační krize je negativní, na druhou stranu je to aktuálně nejoblíbenější politička v zemi, řekl zpravodaj.

„Detaily zdraví kancléřky k dispozici nejsou, ona sama o něm vůbec nemluví,“ vysvětlil Polák. V novinových komentářích v Německu se podle něj ale probírá, jestli lidé mají právo znát zdravotní stav Merkelové.

V poslední době je ve vedení německých politických stran hodně žen, které jsou schopné, míní zpravodaj. „V nedávném rozhlasovém pořadu si tyto političky posteskly, že do politiky musí dávat větší vervu, není to ještě úplně automatické,“ doplnil.

Příliš mnoho Němců bylo pobodáno, příliš dívek znásilněno, řekl Robejšek

Německá ekonomika očekává podle Poláka s nadcházejícím brexitem turbulence, zaměřuje se ale také na větší robotizaci. Pak by nebyla potřeba lidská síla, které je v zemi v současnosti nedostatek. Pro Česko by to ale byl šok, upozorňuje zpravodaj.

„Rozdíly mezi východními a západními spolkovými zeměmi stále přetrvávají, například existuje mnoho vtipů, které se trefují do Sasů, což není úplně fér,“ vysvětluje Polák.

Německo podle něj nemá otevřenou náruč vůči všem, kteří přichází, migrační politika se zpřísňuje. „Když do země přijde milion a půl nových lidí, tak s sebou samozřejmě přináší i nové problémy, kriminalitu,“ řekl Polák. Kriminalita jako například pobodání je ale prý především páchána mezi přistěhovalci samotnými, pětina je pak páchána na Němcích.

„Podle mě by se měly za pět let udělat nějaké mezisoučty o tom, jak se nově příchozí podařilo integrovat, čili otázku o úspěšnosti integrace můžeme zodpovědět až v delším časovém horizontu,“ míní Polák. Podmínky pro integraci jsou ale podle něj nastavené poměrně dobře, protože je hodně volných pracovních míst, která můžou zaplnit právě migranti.

Pavel Polák do Českého rozhlasu poprvé přišel v roce 2001 jako elév. Souběžně s tím studoval germanistiku a komparatistiku v Praze, Heidelbergu, Berlíně a Vídni. Necelý rok psal pro Deníky Bohemia, poté začal pracovat v německé redakci Českého rozhlasu, kde setrval až do července letošního roku.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

Vláda omezila počet lidí v obchodech, žádá nouzový stav do 20. prosince

Vláda rozhodla, že od středy omezí počet lidí v obchodech. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To jsme vážně nečekali. Piráti pomohli zvětšit daňovou sekeru o třetinu

Poslanci ve čtvrtek schválili zásadní snížení daní, které se dotkne milionů zaměstnanců. Daňový balíček však s sebou...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Otevření prodejen zbraní kvůli divočákům je absurdní, míní obchodník

Argument o otevření prodejen střeliva kvůli africkému moru prasat je podle Jakuba Novotného z prodejny zbraní Beareka...

Čísla z Prahy jsou varovná, PES může na stupni tři uváznout, míní matematik

Na první pohled to vypadá, že epidemická situace se zlepšuje a v Praze je už nějakou dobu nejlepší. Před optimismem...

Piráti schválili jednání o předvolební koalici s hnutím STAN

Piráti souhlasí s tím, aby začala jednání o předvolební koalici pro volby do Sněmovny v příštím roce s hnutím STAN. Pro...

EU neproplatí dotaci na linku toastů Penamu, projekt není inovativní

Evropská komise s konečnou platností neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou už ale Česko vydalo na...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...