Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Devět hodin denně na mobilu. Mladí nadužívají technologie, trápí je mozek i spánek

  18:13
Stále větším rizikem, zejména u nejmladší generace, se stává obyčejný mobilní telefon. Rizika a důsledky spojené s nadměrným užíváním mobilu jsou přitom podle expertů podobné tvrdým drogám, od poruch spánku a soustředění po neustálém bažení po dopaminu neboli hormonu štěstí. Ten jim dopřávají právě „digitální drogy“.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Devatenáctiletý Josef Špitálský několik let chytal v mládeži za vršovické Bohemians 1905 a nyní vychovává mladé fotbalové brankáře. Jeho vrstevníci ho ale znají spíše pod přezdívkou Vapko, kterou používá na sociálních sítích, kde natáčí a publikuje vtipná videa. Jen na YouTube nasbíral už přes 200 tisíc sledujících.

Závislosti v Česku

„U obrazovky, ať už na mobilu či na počítači, strávím klidně až deset hodin denně. Nejsem na to pyšný, ale vydělává mi to peníze. Jelikož jsem youtuber, tak nejvíce času strávím střihem videí a hledáním inspirace nebo spolupráce pro obsah. Projíždím Instagram i YouTube,“ říká Špitálský.

Zatímco mladý brankář-influencer si podle svých slov digitální detox dopřeje alespoň na hřišti, jeho potenciální sledující jsou často na mobilu „přikovaní“ a oddech od obrazovky neřeší. Děti podle průzkumů často dostávají mobil už v první třídě.

Digitálních Čechů je osm druhů. Fotku upraví, horší je komunikace s úřadem

To potvrzuje i redaktorka Martina, její syn dostal první mobil jako druhák a ve třídě byl jedním z posledních. „Vnímala jsem velký tlak ze strany vrstevníků. Když děti něco vidí u ostatních, chtějí to také,“ sděluje svou zkušenost Martina.

Podobný scénář očekává i produktová manažerka Hana, jejíž syn se do školy teprve chystá a zatím se dívá pouze na pohádky v autě nebo v čekárnách u lékaře. „Očekávám, že ve škole si o telefon sám řekne. Nechceme z něj dělat třídního outsidera,“ vysvětluje Hana.

Česká populace tráví velké množství času online – v průměru 4 hodiny denně, a to především prostřednictvím chytrých telefonů. Na mobilu je nejčastěji věková kategorie 15-24 let, a to průměrně 4,8 hodiny denně. Ukázal to průzkum digitálních závislostí, který o prázdninách provedla společnost ESET ve spolupráci s agenturou Median.

Kolik času denně strávíte na mobilu?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 25. září 2023. Anketa je uzavřena.

„Bezmála 40 % mladistvých uvedlo, že na telefonu stráví dokonce 4 až 9 hodin denně,“ uvádí specialistka kybernetické bezpečnosti společnosti ESET Vladimíra Žáčková. Věková kategorie 15+ pak ještě prosedí jednu až tři hodiny denně u počítače. V porovnání se skupinou 55 až 60 let, která bývá na mobilu dvě hodiny, na PC dvě hodiny patnáct minut a u televize 2,6 hodiny, tráví mladí dospělí online poměrně velkou část dne.

Pro 74 procent mladistvých jsou sociální sítě každodenní záležitostí. Pětina z nich dennodenně hraje nějakou digitální hru a YouTube jich sleduje ve všední dny 46 procent po dobu dvě a více hodin. O víkendech tráví mladí nad 15 let sledováním videí dokonce čtyři hodiny denně, třetina dokonce více, což ukázal i ESPAD průzkum mladistvých.

Dle výzkumu HBSC Lockdown 2020 provedeného v ČR u dětí ve věku 11, 13 a 15 let, spadá dnes do kategorie střední nebo vysoké digitální závislosti téměř sedm procent studentů oproti necelým třem před pandemií.

„Aby mi něco neuniklo“

To potvrzuje zkušenost odborníka na nelátkové závislosti v Česku Tomáše Jandáče, který mezi pacienty dětské a dorostové ambulance zaznamenal narůst digitální závislosti skokově z třiceti na padesát procent. Vyrovnal se též poměr v zastoupení pohlaví, kdy dříve bylo osazenstvo ze dvou třetin chlapecké.

„Chlapci věnují čas hraní her (37 % oproti 6 % dívek, pozn. red.), dívky častěji míří na sítě (76 % oproti 72 % chlapců, pozn. red.). Čas strávený sledováním videí na YouTube je u obou pohlaví přibližně stejný,“ upřesňuje Jandáč, adiktolog v Ambulanci dětské a dorostové adiktologie Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze.

Češi nevidí čas strávený na sítích jako něco špatného. Více než polovina respondentů (52 %) napříč populací uvedla, že času na nich tráví tak akorát, ačkoli 51 procent je online více času než před dvěma lety. Až 57 procent pak přiznalo, že v situacích psychické nepohody, smutku či nervozity utíkají k mobilu a osmdesát procent se kvůli tomu cítí provinile.

Odpojte se! Závislost na mobilu začíná plíživě a zamává i se zdravím

„Lze usuzovat, že přílišné lpění na online přítomnosti má mezi lidmi negativní konotaci, a to i u mladších ročníků,“ upřesňuje Žáčková. Nemalá část mladší generace (44 %) ve věku 15 až 24 let přiznává, že kvůli on-line prostředí dokáže občas ztratit pojem o čase a každý šestý dotazovaný ve věku nad patnáct let odpověděl, že na sítích tráví až příliš času.

A zatímco o úspěšném digitálním detoxu hovoří třetina dospělých, snaží se mladiství omezit sítě snížením počtu hodin online (30 %) či vymazáním aplikací a odhlášením streamingových služeb (33 %). Polovina si pak ordinuje nucený čas offline, notifikace v telefonu však vypíná jen pětina (22 %) dotázaných.

Mají obavy, že by se za jejich nepřítomnosti mohlo přihodit něco nešťastného (38 %). Netrápí to jen nejmladší generaci – více než polovina (57 %) respondentů se připojuje k sítím kvůli strachu, smutku nebo nervozitě a dvaceti procentům pomáhá „čas online“ zapomenout na vlastní strasti.

Specifické riziko se pojí s takzvanými loot boxy neboli doplňky počítačových her s náhodným obsahem, které však uživatele stojí reálné peníze.

„Prodej bonusů pro hru s vysokým faktorem náhody, které lze koupit během hraní, může být pro mladistvé velmi problematický. A to zejména proto, že u takovýchto her je pro dosažení úspěchu důležitější množství vynaložených peněz než samotné hráčovy dovednosti a jím použité strategie,“ komentuje Žáčková.

Čtrnáct let, 145 kilo. Obezita trápí bezmála čtvrt milionu českých dětí

Obrazovka lepší pervitinu

Takové digitální hry, ve kterých se prodávají lootboxy, mohou u hráčů rozvíjet hazardní chování. „Byl prokázán vztah mezi nákupem lootboxů a symptomy hráčské poruchy, tak i závislostí na hraní digitálních her,“ sděluje adiktolog Jandáč a dodává, že opakované průzkumy mezi českými dětmi ukazují, že čtyřicet procent dětí ve věku 11-15 let nespí tak dlouho, jak by potřebovalo.

Děti přitom podle expertů potřebují v této vývojové etapě „nudu a nicnedělání“, během kterých průběžně zpracovávají emoce – i relax s mobilem je pro dětský mozek náročný, protože musí neustále zpracovávat spoustu informací.

V rodině je podle expertky potřeba téma otevřít a nastavit pravidla, která budou dospělí dodržovat spolu s dětmi. „Mezi první kroky může patřit omezení notifikací a vymezení doby a prostoru bez telefonu, ať už jde o večerní čas, kontrolování během noci či ihned po probuzení. Pomoci mohou i aplikace, které v určité časy omezí přístup na konkrétní sítě,“ radí Žáčková.

Stagnaci či mírný pokles lze u adolescentů vidět v užívání alkoholu, tabáku či metamfetaminů, pokles však může být dle Jandáče dán tím, že se průzkumníci neptají na nově se objevující látky jako kratom či nikotinové sáčky. Dále pak tím, že rizikové chování mladistvých se přesunulo do digitálního světa. Jandáč upozorňuje, že nelátková závislost je do velké míry totožná s látkovou.

„Platí, že děti vždy tíhnou k tomu, co mají nejblíž na dosah. Dnes mají častěji problémy s úzkostmi, a proto inklinují k lékům na předpis, marihuaně nebo digitálními světu než k pervitinu,“ uzavírá Jandač.

Blokujete stavbu přehrady, vmetl ministr aktivistovi

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Škola...

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

Premium

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil závěry kontrol prezidentských kampaní z loňského roku. Mimo jiné se zaměřil na kampaň současné hlavy...

9. října 2024  15:24

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena, která již dříve měla se školou konflikty, na pedagožku narazila neplánovaně na chodbě při cestě za...

10. října 2024  14:33

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil. O příčinách smrti však neinformovalo. V textech svých písní umělec často...

9. října 2024  21:41

Ani nevyjdou schody. Dětem ve školce chybí pohyb, řeší stát. Učitelky to vidí jinak

Premium

Česká školní inspekce upozorňuje na nedostatek pohybu na českých školách. Kromě základní školy se zaměřuje už i na děti v mateřských školách, i ty mívají podle inspekce pohybu málo. „Děti mají trávit...

13. října 2024

Zaniklá civilizace v barvě. Fotografický poklad Ruska koupili za babku Američané

Na svých cestách po Rusku pořídil tisíce fotek, které dodnes překvapují nečekaně sytými barvami. Pionýr barevné fotografie Sergej Prokudin-Gorskij zemřel před osmdesáti lety v pařížském exilu. Jeho...

13. října 2024

Pocitově jsme válce nejblíž v novodobé české historii, říká generál Šedivý

Premium

Válka na Ukrajině jednou skončí. Ale kdy to bude? Obě strany v poslední době vysílají signály, že by mohly zasednout k jednacímu stolu. Jak to vidí bývalý náčelník generálního štábu naší armády a...

13. října 2024

Dezinformátoři při povodních šířili nedůvěru a napakovali se, říká expert

Byť meteorologové před povodněmi varovali, našli se lidé, kteří upozornění bagatelizovali či šířili různé konspirace. Po povodních zase někteří vyzývali, ať lidé neposílají peníze neziskovým...

13. října 2024

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

Karel Janeček žaluje exmanželku o bitcoiny. Chce je zpět, jde o víc než miliardu

Miliardář Karel Janeček se soudí s exmanželkou Mariem Mhadhbi o kryptoměny, které jí před lety daroval při rozvodovém...