Češi chtějí na Expu uhranout Číňany, vystaví slzu z tuny zlata

  4:05aktualizováno  4:05
Číňané, jako většina velkých národů, milují netradiční, neobvyklé a bombastické věci. Jednu z nich budou moci vidět v českém pavilonu na EXPO 2010 v Šanghaji. Tunový zlatý odlitek ve tvaru kapky se má stát velkým hitem celé světové výstavy, čeká se, že jej uvidí miliony diváků.

Vizualizace českého pavilonu pro Světovou výstavu EXPO 2010 v Šanghaji | foto: Archiv Ogilvy

"Jde však o naprosto unikátní dílo, které nemá v lidské historii obdoby. Bude z ryzího zlata," říká Pavel Antonín Stehlík, generální komisař české účasti na Expu.

Ojedinělost díla spočívá podle informací MF DNES především v tom, že "kapička" bude vysoká až 85 centimetrů a bude odlita z 1 000 kilogramů zlata.

Vytvoří ji osmatřicetiletý Čechoargentinec Federico Díaz, který patří mezi významné umělce v oblasti nových médií. Do svých děl zapojuje například elektronické technologie, zvuk, světlo nebo pohyb.

A proč právě slzu? "Je to jedna z posledních věcí, s kterou se ještě v moderní společnosti neobchoduje," vysvětluje Stehlík.

Sehnat tunu zlata nebylo pro organizátory nijak jednoduché. Museli se proto obrátit na Českou národní banku. "Mohu potvrdit, že o tom jednáme. Další podrobnosti k tomu zatím nebudeme sdělovat," řekl mluvčí ČNB Marek Petruš.

Akce má proběhnout tak, že národní banka dodá tisíc kilogramů ve zlatých cihlách, ty se roztaví a odlije se z nich kapka. Ale jak se pak zlato vrátí ČNB?

"To ještě upřesňujeme a dolaďujeme. V Evropě totiž existují pouze tři autorizované společnosti, které mohou opět přetavit podobnou kapku v cihly tak, aby bylo zlato pro banku i nadále použitelné," říká Jiří Potužník, šéf marketingu a komunikace české části Expa.

A kde se vezmou ty miliony lidí, kteří by mohli kapku vidět? To zařídí organizátoři v Šanghaji. Číňané, podobně jako při olympiádě v srpnu 2008, chtějí překonat i při Expu všechny dosavadní rekordy.

Očekává se proto až 70 milionů návštěvníků, což je počet, o kterém se na jiných místech bude u příštích světových výstav všem jenom zdát. Kromě unikátní zlaté kapky odlité z tuny zlata však připravují Češi na světovou výstavu Expo i další "vychytávky", které by měly přilákat do našeho pavilonu co nejvíce návštěvníků.

Čechoargentinec Federico Díaz, který odlije i zlatou kapku, připraví například expozici s názvem "Czeknowlogy". Budou se zde měřit emoce návštěvníků a na jejich základě pak analyzovat lidské vůně. Každému pětistému pořadatelé vyrobí flakon s jeho vůní. Očekává se, že i to by mohlo na Číňany, kteří jsou tradičně velmi hraví, zapůsobit.

Nával se pak očekává u reliéfů, které jsou dnes umístěny na pražském Karlově mostě pod jednou z nejslavnějších českých soch – u svatého Jana Nepomuckého. Pověst totiž praví, že kdo se dotkne reliéfů, může mít zvláštní štěstí.

A na to obyvatelé nejlidnatější země světa budou v Šanghaji jistě slyšet, protože jejich tradice a zvyky jsou podobnými věcmi po tisíciletí ovlivňovány.

Číňané si tedy na reliéfy budou moci sáhnout, podobně jako to dělají statisíce turistů na Karlově mostě. Najdou je v našem pavilonu pod heslem "Přivezli jsme vám štěstí z České republiky".

"Trvalo celý rok, než se nám podařilo podobnou akci vyjednat s památkáři," říká generální komisař výstavy Pavel Stehlík.

Akce, kdy budou sejmuty reliéfy u sochy svatého Jana Nepomuckého, se chystá na 12. dubna.

Češi dobíhají. Ale doběhli

Jak řekla MF DNES čínská velvyslankyně v Praze Chuo Jü–čen, je velmi zajímavé, jak se Češi dokázali vyrovnat s určitým handicapem, který zpočátku v případě Expa 2010 měli. "Přihlásili jste se až v roce 2007, tedy v době, kdy většina zemí dávno věděla, co bude vystavovat," vysvětluje velvyslankyně Chuo.

Jenže dnes se český pavilon dostal mezi 24 států, které jsou na oficiálním plakátě čínských hostitelů. Těch mají v nejbližší době viset v této asijské zemi miliony.

Pavilon je přitom obložený 40 tisíci hokejovými puky, které vytvářejí mapu. Byl to riskantní krok, protože hokejový touš v Číně prakticky nikdo nezná. "Dnes je to ale náš nejpoptávanější suvenýr, který prozatím nabízíme," říká Jiří Potužník za naše pořadatele.

Zda ale do plánů, které mají Češi v Šanghaji, nezasáhne ekonomická krize, se ještě uvidí. Celkové náklady na pavilon v největším čínském městě byly schváleny ve výši 530 milionů korun. V rámci šetření byla suma snížena o 30 milionů. "Výpadek se nám podařilo nahradit s pomocí sponzorů. Nevím, jak bychom ale reagovali, pokud by škrty pokračovaly," vysvětluje Stehlík.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Vítr zvedl auto několik metrů nad zem, popisují známí smrt páru v Řecku

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Soused tragicky zesnulých důchodců Antonína a Jany Š. z Jihlavy popsal, jak vypadaly poslední okamžiky jejich života....

Další schůzka s prezidentem. Zeman přijme Babiše 24. července v Lánech

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Vyjednávání o podobě vlády premiéra Andreje Babiše ve spolupráci s ČSSD bude pokračovat i v následujících dnech....

Černošice v kauze Babiš chybovaly, tvrdí středočeský krajský úřad

Premiér Andrej Babiš komentuje schůzku s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem kvůli...

Procesní i jiné nedostatky vidí v postupu městského úřadu v Černošicích středočeský krajský úřad. Ten v Černošicích...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz