Češi by se o Vánocích rozdali, pouštějí žilou sobě i peněžence

  17:01aktualizováno  17:01
Tisíce poslaných dárcovských SMS, plné čekárny na transfuzních stanicích, rozebrané děti určené k adopci na dálku nebo tuny granulí pro psy. Stejně jako v předcházejících letech Češi během adventu ve zvýšené míře ulevují svědomí dobrými skutky. Nic na tom nezměnila ani ekonomická krize.

Během adventu jsou lidé štědřejší. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Teď jsou u nás právě nejhektičtější dny," popsala iDNES.cz koordinátorka Adopcí na dálku Pražské arcidiecézní charity Jarmila Lomozová. V kanceláři zvoní telefon, mnoho lidí se také přichází ptát na podmínky adopce.

"V jeden moment jsme měli v databázi jen dvě děti," potvrzuje zvýšený zájem Lomozová. "Už jsme ale přidali další. Určitě to neznamená, že by nebyly další, které potřebují podporu," ujistila.

O adopci mají podle ní zájem zhruba stejným dílem jednotlivci, rodiny a kolektivy. Jen za prosinec přibylo téměř tři sta adoptivních rodičů. "Před Vánocemi je zájem dárců vždy vyšší," uvedla Lomozová. Program funguje od roku 1993, od té doby jím prošlo 25 tisíc dětí.

Napilno mají v těchto dnech také v transfuzních stanicích, kam už od začátku měsíce chodí více dárců než obvykle. "Citelně to pociťujeme, je to pro nás velmi příjemné. Lidé se více zamýšlejí nad tím, že by měli ke konci roku udělat dobrý skutek," připouští Jitka Kracíková, primářka transfuzního oddělení ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. "Poslední dny proto bereme už jen na objednání, abychom si udělali dostatečné zásoby," dodala.

Podobná je situace i v pražském Ústavu hematologie a krevní transfuze. "Dárci jsou velice vstřícní a ochotní a přijdou dokonce i na Štědrý den. Během adventu chodí zhruba o čtvrtinu víc lidí než běžně. Na člověka to předvánoční období takto působí," sdělila iDNES.cz primářka Zdenka Gašová.

Podle ní je kvůli pěti dnům volna třeba udělat dostatečné zásoby krve a krevních přípravků.

Dobrý skutek, nebo odpustek?

Češi dávají tradičně před Vánocemi peníze na různé charitativní sbírky. K těm nejznámějším patří sbírky u příležitosti adventních koncertů. "Přesný výtěžek budeme znát až v polovině ledna, ale běžně vybíráme na všech čtyřech koncertech dohromady od 8 do 10 milionů korun," informovala Michaela Fialová, dramaturgyně koncertů v České televizi.

Ve většině případů se jedná o peníze od běžných lidí, kteří posílají i stokorunové částky. Sponzoři ani velké firmy podle Fialové žádné závratné částky nedávají.

Nejjednodušším způsobem, jak přispět nejen na adventní koncerty, je formou dárcovské SMS. Dárce za odeslanou zprávu zaplatí 30 korun, z nichž 27 je určeno na konkrétní projekt. "Je to malá částka, lidé nad tím zas tak moc nepřemýšlejí. Když například vidí v televizi, že je možnost přispět, obzvlášť během adventu nebo svátků, rádi přispějí. Je to hodně impulsivní," míní Michaela Krinková, koordinátorka projektu DMS.

Lidé ale před Vánocemi myslí i na zvířata. "Plzeňané a lidé z okolí sem přijdou a obdarovávají opuštěné psy. Přinášejí konzervy, piškoty, pamlsky, granule. Kdyby se po Vánocích všechno zvážilo, bylo by toho několik tun," řekl iDNES.cz ředitel psího útulku v Plzni-Valše Martin Kuna.

Větší zájem je v těchto dnech i o možnost vzít si psa domů. "Minulý pátek odešlo do péče asi šest pejsků, to je nevídané," uvedl Kuna. Podle něj se tak opakuje loňský rok. Během listopadu a prosince v útulku přibylo hodně nových psů. "Několik dní před Vánocemi sem jako mávnutím kouzelného proutku našli cestu zájemci a poskytli pejskům nové domovy," uzavřel Kuna.

Co motivuje lidi před koncem roku udělat dobrý skutek? "Spousta lidí to dělá ze svého přesvědčení, myslí si, že je teď ta správná doba něco dát," vysvětlil iDNES.cz psychiatr Jiří Raboch. "U někoho to ale může být takový odpustek. Udělal jsem sice to a to, ale vynahradím to tím, že teď udělám nějaký dobrý skutek," dodal Raboch.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Najdete na iDNES.cz