Česká pošta začala s povinným testováním zaměstnanců. (3. března 2021) | foto: Petr Topič, MAFRA

Testování zdarma nebude od června možné tak často, řekl Babiš

  • 417
Vláda od června sníží úhrady, které pojišťovny vyplácí za provedené testy na koronavirus. MF DNES to potvrdil premiér Andrej Babiš. Měnit se bude také to, jak často se lidé mohou zdarma testovat. Od února platí, že na test, který hradí pojišťovna, může jít člověk jednou za tři dny. Na konci června také pravděpodobně skončí testování v zaměstnání a ve škole.

„Připravuje se úprava národní strategie testování včetně úpravy frekvence testování a úpravy – snížení výše úhrady za testování Covid jak u výkonu antigenního testování tak u výkonu PCR testování,“ řekl MF DNES Babiš.

Pojišťovny v současné době platí odběrovým místům za jeden antigenní test 350 korun, za PCR test 1300 korun.

Zkrácení intervalu pro antigenní testování zdarma již na začátku května avizoval ministr zdravotnictví Petr Arenberger. „Nějaký způsob zdarma bude existovat pro každého z nás, ale je otázkou, jestli to bude každý týden, nebo jednou za čtrnáct dní. Jde o frekvenci využívání. Asi nebudou antigenní testy zdarma každé tři dny, jako je tomu teď, a ani by to při té nízké náloži v populaci nemělo logiku,“ dodal. 

Od února platí, že na test, který hradí pojišťovna, může jít člověk jednou za tři dny. Arenberger chce méně častým antigenním testováním zdarma také motivovat lidi, aby se nechali očkovat. „Vždy tam bude nějaká podpora státu, ale jednodušší je prostě být naočkován a ukázat, že mohu dovnitř,“ vysvětloval Arenberger výhodu očkování v souvislosti s navštěvováním kulturních akcí a cestováním. 

Ponechejme testování ve firmách, říká Smejkal

Vláda dostala na stůl také návrh, že pokud bude mít epidemie nadále sestupnou tendenci a počet nakažených bude klesat, povinné preventivní testování v létě skončí. Nyní se ve firmách musí zaměstnanci jednou za sedm dní otestovat. Podle epidemiologů je to však předčasný a riskantní krok. V září musíme vědět, jakou virovou nálož ve společnosti máme, a ne být ve tmě, řekl k tématu epidemiolog Petr Smejkal, jeden ze členů  Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Tu ministerstvo zdravotnictví v úterý rozpustilo

Spor o testy: vláda přemýšlí, že je v létě utne, podle expertů je to chyba

Testování ve firmách i na úřadech má podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) pokračovat ještě celý červen. Podle epidemiologů je však ukončení povinného testování před létem riskantní krok. „Potřebujeme vědět, co tady je a bude. A když nebudeme testovat, tak to nevíme,“ míní členka MeSES a viroložka Ruth Tachezy. Plošné testování ve školách je podle ní nutné zachovat alespoň do konce školního roku.

Pokud by se přestalo testovat před létem, bylo by to, jako když během letu pilot vypne motor, řekl Smejkal. V létě bude situace zřejmě klidnější, v září však bude zapotřebí vědět, jak na tom jsme. „Mně to připadá trochu předčasné,“ komentoval Smejkal návrh ukončit testování v červnu.

Velice závažný faktor bude podle epidemiologů letní cestování. Náročný bude návrat, a to co lidé přivezou ze zahraničí, obává se Smejkal. Z toho důvodu je zapotřebí velice dobře nastavit testování lidí při návratu do země a vstupu do ČR, myslí si Tachezy. Stát by měl podle nich podporovat testování zaměstnanců po návratu z dovolené.

9. května 2021

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video