Černý dostane od vlády za Entropu místo milionů jednu korunu

  14:41aktualizováno  16:19
Po kontroverzním přijetí plastiky Entropa podepsal její autor, výtvarník David Černý, novou smlouvu s Úřadem vlády. Zavázal se, že vrátí peníze, které do projektu vložil stát. Místo milionů tak dostane jednu korunu.

Výtvarník David Černý na prezentaci plastiky Entropa v Bruselu | foto: Reuters

"Nová smlouva ruší smlouvu původní; autor také nebude požadovat nic za nájem díla," sdělila ČTK mluvčí vicepremiéra Alexandra Vondry Michaela Jelínková.

Stát za projekt zaplatil 1,9 milionu korun, za jeho půlroční pronájem v Bruselu měl dát Černému 1,2 milionu; podle nové smlouvy to bude jen symbolická koruna.

Plastiku vystavenou v bruselské Radě EU nevytvořilo 27 umělců, jak znělo zadání, ale jen Černý a jeho tým. Po odhalení pravdy Úřad vlády reagoval prohlášením, že umělec vládu podvedl. Podle výtvarníka ale nebyla v původní smlouvě s vládou účast žádných dalších autorů zmíněna.

Kontrakt, na jehož základě projekt vytvořil, byl uzavřen jen mezi ním a vládou. To, že se rozhodl vrátit státní peníze do projektu investované, je podle Černého jen jeho dobrá vůle. Peníze byl prý připraven vrátit, až se jeho mystifikace prozradí.

david černý

David Černý"Všechny podmínky smlouvy jsem splnil a vše jsem odevzdal bez problémů."

Smlouva, která má mnoho stran a kterou je autor ochotný zveřejnit, obsahuje podle něho údaje o mechanických, stavebních, výrobních a dalších aspektech díla. Zahrnuje vizualizace, rozpočet na modely, ale i upomínkové předměty, které by se mohly podle Entropy vyrábět.

Mezi těmito předměty měla být i trička. "Trička byla součástí projektu pro vládu, ale asi se realizovat nebudou," řekl v on-line rozhovoru iDNES.cz Černý.

"Ze smlouvy, podle které byl projekt vytvořen, je jasné, že jsem ji v žádném bodě neporušil, tudíž nic vracet nemusím. To, že tyto peníze vratím, je jen a jen moje dobrá vůle," dodal autor.

On-line rozhovor

David Černý diskutoval se čtenáři iDNES.cz

Podle Úřadu vlády ale projekt, který byl výstupem smlouvy, již počítal s oslovením umělců z jednotlivých zemí EU. "Právě takový přístup měl zaručit autenticitu a celkovou pestrost výpovědí, která je Evropě vlastní," uvedla pro ČTK Jelínková. Smlouva Úřadu vlády s Černým o projektu má podle ní pět stran, projekt měl rozsah 111 stran.

Deset milionů ze soukromých zdrojů

Černý nyní říká, že Entropu dotoval svými penězi. "Ale to byla součást projektu," řekl. Dalších 10,3 milionu korun pochází ze sponzorského daru těžařské společnosti NWR.

"Šlo o jednorázový sponzoring uměleckého díla pro pana Černého, který nás o to požádal," řekla iDNES.cz ředitelka pro PR a komunikaci OKD Petra Mašínová. Černý z peněz zaplatí vystavování plastiky v Bruselu a posléze v Praze.

Sponzorský dar schválilo celé představenstvo společnosti NWR včetně předsedy Zdeňka Bakaly, který podle ředitelky komunikace a PR nebyl v celé záležitosti speciálně zainteresován. Mašínová uvedla, že je to poprvé, co NWR Černého zasponzorovala. "Byla to pomoc předsednictví, což je prestižní záležitost. Nemáme důvod chtít peníze zpátky," podotkla Mašínová.

Umělecké dílo, které se strefuje do stereotypů spojovaných se zeměmi evropské sedmadvacítky, je přijímáno různě. Nejostřeji se zatím ohradilo Bulharsko, které je v instalaci zobrazeno jako země pod tureckým vlivem, který symbolizuje turecký záchod.

Po oficiální stížnosti země se Česko rozhodlo tuto část plastiky zakrýt. Proti tomu se ale prostřednictvím internetové petice ozvalo několik stovek lidí.

Ne cenzuře, ano tureckému záchodu

Pomůže petice znovu odhalit Bulharsko na Entropě?

Černý původně tvrdil, že skládačku vytvořili umělci ze všech členských zemí Unie. Nakonec se ukázalo, že autorem je on sám s několika kolegy z ČR.

Případně dotčeným zemím se omluvil autor i vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, Bulharsku se zvlášť omluvil také prezident Václav Klaus, který dílo kritizuje. - čtěte Klaus se zlobí na vládu kvůli Černého plastice, žádá omluvu Bulharsku

On sám je však také předmětem Černého ztvárnění - sporné prezidentovy výroky o změně klimatu či globalizaci jsou pro něj natolik signifikantní pro Českou republiku, že si je vybral jako to, co zemi charakterizuje. A dodal, že pokud chtěl svou prací někoho skutečně urazit, byl to jedině Klaus, který podle Černého uráží Čechy.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Zápach zamořil město, informace o nehodě dorazila pozdě

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

Štiplavý zápach, pálící oči. Tak popisují lidé na sociálních sítích středeční odpoledne v Chodově na Sokolovsku. Za...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz