„Černý bratr“ Řápkové dluží za pojištění, Romové se od něj distancují

  20:59aktualizováno  20:59
Romský aktivista František Kolář z Hradce Králové, který si říká Černý bratr, podpořil billboardy kampaň chomutovské primátorky Ivany Řápkové, která se chystá do Sněmovny. Kolář dluží za sociální a zdravotní pojištění, rodina od něj dává ruce pryč, známý je podle některých i vulgarismy a vyhrožováním. Na Řápkovou ale působí jako slušný člověk, nechápe prý útoky na jeho osobu.

Františku Kolářovi prý s kampaní finančně pomohli přátelé. Popírá, že by šlo o politickou akci | foto: OS Sbližování

František Kolář nazývá Ivanu Řápkovou svou Bílou sestrou. Jeho kampaň na podporu chomutovské primátorky však vyvolává řadu otázek. Ta hlavní zní: Kdo mu billboardy za desetitisíce korun zaplatil. Ještě minulý týden totiž Kolář v médiích prohlašoval, že jeho sdružení Sbližování je před krachem, protože nedosáhlo na dotace.

Sám Černý bratr na tuto otázku odpovídá vyhýbavě. "Pomohli mi přátelé, kteří chtěli podpořit mě i názory paní Řápkové. Celé to přišlo na několik desítek tisíc," odpověděl na dotaz MF DNES. Jména svých štědrých přátel však neprozradil.

"Není to politická akce. Sponzoři a přátelé, kteří přispěli, jsou všichni apolitičtí," dušoval se Kolář s tím, že se s Řápkovou sešel a vyměnil několik mailů, mezi jeho donátory ale primátorka nefiguruje.

"Podporu jsem jí nabídnul já. Ona nemá s billboardy nic společného. Finančně to nepodporuje," reagoval Kolář. Podobnou odpověď dostala severočeská redakce MF DNES i od primátorky Řápkové: "ODS s jeho kampaní nemá nic společného."

Společně s Drymlem proti Orgoníkové

Přestože Kolář tvrdí, že s politikou nemá nic společného, není to tak docela pravda. Nedávno pořádal společnou tiskovou konferenci se senátorem a známým rebelem ČSSD Vladimírem Drymlem.

S Drymlem pojí Koláře nepřátelství k poslankyni Haně Orgoníkové. S ní aktivista dříve úzce spolupracoval, nyní ji označuje za hlavní příčinu problémů sdružení Sbližování. Například i toho, že stále dluží státu 175 tisíc na sociálním a zdravotním pojištění.

Kolář dříve pracoval jako krajský úředník - koordinátor romských poradců, byl blízký královehradeckému hejtmanovi. Od začátku zastával názory, kterými se prezentuje i nyní. Souhlasí například s tím, aby Romové, kteří nechtějí pracovat a neplní si své povinnosti, přišli o sociální dávky.

Jeho práce pro kraj se ale neobešla bez problémů. Podle časopisu Týden si na jeho svérázný způsob komunikace v roce 2003 stěžoval tehdejší zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Jařab. "Telefonické stížnosti Koláře jsou opakovaně doprovázeny vulgarismy a vyhrožováním fyzickým násilím (výroky typu "všem vám tam rozbiju držku"). Je rovněž známo, že takto vyhrožuje i jiným romským koordinátorům, zejména ženám," napsal Jařab představitelům kraje.

Příbuzní se s ním nebaví

Že jde o skutečně svéráznou figuru, svědčí i jeho vztahy s ostatními romskými sdruženími Královehradecka, v nichž pracují i lidé z jeho rodiny. Ti od něj vesměs dávají ruce pryč.

"Lidem nasliboval práci, bral od nich peníze a nic nevrátil a nesplnil. Proto jsou na něj podána trestní oznámení. A i proto se s ním nebaví celá naše rodina," líčí Rudolf Polák, Kolářův Švagr a předseda jaroměřského občanského sdružení Soužití.

Jeho sestra Anna Poláková zase pro romský informační web Romea.cz uvedla, že její bratr dluží mnoha svým příbuzným. "Kvůli tomu, aby někde byl, je schopný potopit vlastní rodinu," prohlásila.

Shání lidem práci, oceňuje Řápková. Skutečnost je jiná

Internetové stránky Kolářova Sbližování uvádějí, že ho loni kontaktovalo 1 142 klientů a pro šedesát z nich se našla práce. Právě to oceňuje primátorka Řápková. Část firem, o nichž aktivista mluví jako o těch, s nimiž "úzce spolupracuje", o něm ale nic neví. Prý sehnal několik lidem práci v pražském vagonovém depu, kde měli čistit vagony. Tuto službu pro České dráhy zajišťují firmy Gade a Kontar, ani v jedné ho ale neznají.

"Romové u nás pracují, ale občanské sdružení Sbližování neznám a pana Koláře taky ne. Většina Romů je tu ze Slovenska a z Prahy," řekl MF DNES Luděk Vinš, majitel společnosti Kontar.

Podle mluvčího Českých lesů Michala Kačeny, s nimiž Kolář skutečně jednal, ale nejde pracovní setkání považovat za příslib práce. "S panem Kolářem mluvila naše personální ředitelka. Dohodli se, že práce je možná, ale že nejde upřednostňovat jedno sdružení na úkor dalších žadatelů," vysvětlil Kačena.

Primátorka Řápková o jeho nestandardních postupech ani dluhu jeho sdružení neví. "Pan Kolář má dluhy? Z jeho vyprávění vím, že žije spořádaným životem se svojí manželkou. Působí na mě jako slušný a pracovitý člověk. Nechápu proto tyto útoky," uvedla Řápková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Zaorálek: kritik koalice s ANO, který má komplikované vztahy se Zemanem

Lubomír Zaorálek na programové konferenci (17. 6. 2017)

Lubomír Zaorálek je novým kandidátem sociální demokracie na post ministra kultury. Pokud prezident Miloš Zeman jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz