Konec černých skládek. Obce dostanou větší prostor k jejich likvidaci

  14:24aktualizováno  14:24
Do letošní akce Ukliďme Česko se letos zapojilo rekordních 65 tisíc dobrovolníků. Do ulic, lesů, k potokům a řekám vyrazili sbírat odpadky. S rostoucím zájmem o úklid podle organizátorů klesá počet černých skládek. Přesto je třeba dát obcím větší prostor pro likvidaci nelegálního odpadu.

Do celorepublikové úklidové akce Ukliďme svět! Ukliďme Česko! se pustili dobrovolníci v okolí řeky Ohře. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Počet černých skládek ubývá. Máme zpětnou vazbu od dobrovolníků, kteří chodí na stejná místa a říkají, že mnohdy už na nich nemají co uklízet,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Nový návrh odpadového zákona navíc počítá i s velkou změnou pro obce: budou moci zasáhnout vůči majitelům pozemků, na jejichž území se nachází černá skládka.

Pokud vlastník odpad neodstraní či nezabrání jeho šíření do určité doby, musí na svůj pozemek pustit firmu vybranou obcí, aby odpad zlikvidovala.

Radnice si od toho slibují, že majitele pozemku motivuje zabezpečit si pozemek tak, aby mu na něm nikdo díky volnému přístupu nemohl černou skládku vytvořit. Často totiž nelegální odpad na pozemku nevytváří sám majitel, ale někdo mu je na něj naveze.

Co dělat, když mi někdo hází odpad na pozemek?

● Černá skládka je jakékoliv místo, na které se ukládá odpad bez povolení příslušných orgánů. Může jít například o běžný komunální odpad, o starý gauč odložený vedle kontejnerů, pohozené injekční stříkačky, stavební suť či nefunkční elektroniku.

● Odborníci se shodují, že současná právní úprava na efektivní odstraňování černých skládek nestačí. Pokud někdo někomu na pozemek naveze nelegálně odpad, je nejlepší, aby majitel pozemku dal co nejdříve vědět stavebnímu úřadu. Pokud se zakladatele černé skládky podaří dopadnout, hrozí mu od úřadu pokuta do výše 50 tisíc korun. Jestliže nelegální skládku řeší Česká inspekce životního prostředí, může udělit pokutu až milion korun.

● Pokud černou skládku objevíte, můžete ji nahlásit na obecní úřad. Když jsou odpadky pohozené v lese, obracejte se na úřad obce s rozšířenou působností. Nejjednodušší je ale černou skládku nahlásit přes některou z mobilních aplikací.

„Na jednu stranu by soukromé vlastnictví mělo být nedotknutelné. Na druhou stranu bychom se měli snažit vytvořit páky, aby si majitelé svůj pozemek hlídali, starali se o něj a nedělali městu ostudu,“ souhlasí s návrhem náměstek primátora Českých Budějovic Ivo Moravec. 

Zrovna v Budějovicích podle něj černých skládek přibývá a každý měsíc jich likvidují okolo 350. Ročně na to vydají z rozpočtu statisíce korun, loni to město stálo dva miliony.

Ministerstvo proto chce pro obce vytvořit speciální fond, který obcím s likvidací pomůže. „S tím, jak poroste skládkovací poplatek, mohl by začít fungovat fond sloužící pro obce. Když se ukáže, že je to vina majitele, tak to bude samozřejmě na jeho odpovědnosti, ale v celé řadě případů se na černé skládce nepodílel a v takové chvíli to spadne na obec,“ představuje Brabec.

Skládkovací poplatek momentálně činí pro obce 500 korun za tunu uloženého odpadu na skládce, zvyšovat se má postupně, až v roce 2030 dosáhne 1 850 korun za tunu odpadu na skládce.

Tisíce pneumatik v přírodě

Přesná statistika nelegálních skládek neexistuje. Zato existují aplikace, kam je můžou lidé nahlašovat. Takových hlášení pořád přibývá. „Nevypovídá to však o skutečném počtu černých skládek jako spíše o aktivitě a ochotě lidí to řešit,“ vysvětluje pořadatel akce Ukliďme Česko a autor aplikace ZmapujTo Miroslav Kubásek. Potvrzuje, že skládek je méně než dříve. „Z našeho systému je patrné, že velkých černých skládek za ty roky ubylo,“ dodává.

Fotogalerie

Letošní ročník Ukliďme Česko si posvítil na pneumatiky vyhozené do přírody. Dobrovolníci jich nakonec napočítali 16 500. Nejvíc jich nacházeli v místech bývalých autoservisů a zemědělských družstev.

Zabránit jejich vyhazování by měla další novinka v zákoně. Nyní mají výrobci povinnost zpětně odebrat alespoň 35 procent hmotnosti toho, co nově vyrobí, od roku 2020 to bude 65 procent.

Celkově pak dobrovolníci po celé republice o víkendu sesbírali 1 120 tun odpadu. Velkým překvapením pro pořadatele bylo, kolik se našlo na březích řek vlhčených ubrousků.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Skočil do rozbouřené řeky, aby zachránil tonoucího. Policista získal ocenění

Policista Tomáš Kocmánek získal ocenění za pomoc muži, kterého unesl silný...

Profesionálové i laici, kteří často za dramatických okolností pomohli k záchraně lidských životů, na Pražském hradě ve...

Zeman gratuloval Kuberovi k jeho projevu, že totalita má dnes jinou podobu

Prezident Miloš Zeman vítá šéfa Senátu Jaroslava Kuberu z ODS na jednání...

Velmi vřele přivítal prezident Miloš Zeman šéfa Senátu Jaroslava Kuberu z ODS na setkání nejvyšších ústavních činitelů....

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Najdete na iDNES.cz