Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

  11:18aktualizováno  11:18
Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad Ohří. Už několik týdnů tu roste dům, na který neexistuje vydané stavební povolení. A to hned vedle rybníka, který patří vlivnému podnikateli. Úřady zatím nemají jak stavbu zastavit, ve hře ale může být dodatečné stavební povolení.

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a ohroženým druhům. | foto: Shutterstock

Mezi meandry klikatící se Ohře, jejími bočními rameny s tůněmi a mokřady je i v suchých dnech sytě zelená tráva. Z rybníka na okraji lesa u severočeské Budyně nad Ohří se vznese volavka, co chvíli na hladině pleskají ryby. Přírodní park Dolní Poohří s pozůstatky původních lužních lesů, chráněnými rostlinami a ohroženými živočichy má být místem klidu bez zásahů člověka.

Jenže hned vedle rybníka už měsíc rachotí stroje, nákladní auta sem vozí stavební materiál, kameny a beton. Bez povolení zde roste rodinný dům.

Fotogalerie

Majitel rybníka, vlivný podnikatel Miloslav Šára, jenž dodává auta významným státním institucím, se podle úředníků snažil se svou známou získat povolení ke stavbě. Když úřady odmítly, stavět se začalo načerno.

„Na tento pozemek nebylo vydáno naším stavebním úřadem žádné rozhodnutí nebo souhlas,“ potvrzuje Dušan Oslej, vedoucí Stavebního úřadu v Libochovicích, pod který Budyně nad Ohří spadá.

Povolení ani vydáno být nemohlo. Pozemek leží v přírodním parku, který byl zřízen v roce 2000 právě proto, aby se zachoval vzácný ráz krajiny. Kromě toho jde o ornou půdu a podle územního plánu Budyně nad Ohří je tato lokalita nezastavitelným územím.

Pozemek koupila v roce 2013 Šárova známá Lenka Brůnová. Spolu se pak několik let snažili získat povolení ke stavbě. První žádost zněla na hospodářské stavení, neboť to se může stavět i tam, kde nic jiného většinou stát nesmí. Jde ovšem třeba o seník nebo kůlnu na nářadí.

Kůlna, ale s obývákem

„Navržený objekt hospodářské budovy měl sloužit jako technické a skladové zázemí pro přilehlé pozemky,“ sdělil mluvčí městského úřadu v Roudnici nad Labem Jan Vancl.

Jenže roudnickým úředníkům odboru životního prostředí se navrhovaná stavba nezdála. „Půdorysný výkres neodpovídal popisem místností stavbě hospodářského objektu, ale nadstandardního rodinného domu,“ dodal Vancl. Odbor dal ke stavbě negativní stanovisko.

Posléze Brůnová usilovala o změnu územního plánu Budyně nad Ohří, aby jejich pozemek již nebyl nezastavitelnou plochou, ale plochou pro bydlení. Ani to neprošlo, neboť úředníci namítali, že individuální přání žadatele koliduje s veřejným zájmem chránit přírodu a krajinný ráz parku. Vydali opět negativní stanovisko, které následně potvrdil i krajský úřad a ministerstvo pro místní rozvoj.

Kdo je Miloslav Šára

Miloslav Šára prodává auta. Jeho byznysu pomáhají i veřejné zakázky, v posledních třech letech jich uzavřel 62 za zhruba 40 milionů korun.

Dodává limuzíny politikům, ministerstvům vnitra a životního prostředí či Ústeckému kraji, osobní auta prodává i státním podnikům, radnicím, školám, hasičům, náklaďáky policistům, terénní vozy Lesům ČR.

Jeho firma Okim v minulosti sponzorovala ODS, jíž dala 110 tisíc korun, naposledy v roce 2016 darovala 50 tisíc hnutí ANO.

Když nevyšla plocha pro bydlení, požádala Brůnová, aby pozemek byl plochou pro rekreaci. Nevyšlo ani to. Ze stejného důvodu.

Úředníci pro MF DNES popsali, jak za nimi chodili různí lidé, právníci a údajně i asistentka jednoho z poslanců a vyptávali se, jak rozhodnou. „Působilo to na mě, jako by chtěli vytvořit nátlak,“ míní jedna z nich.

Žádosti podávala vždy Brůnová nebo její právníci, Šára odmítá, že by s tím měl cokoli společného. Jenže roudničtí úředníci říkají něco jiného. „Miloslav Šára se účastnil přímo dvou jednání. Při jednáních byl vždy za investora stavby označován pan Šára,“ sdělil Vancl.

Brůnová ani Šára nechtějí okolnosti stavby komentovat. „Já se s vámi o tom vůbec nebudu bavit,“ odpověděla jednatřicetiletá žena na dotaz, jestli považuje za správné stavět bez povolení v přírodním parku. Dvaašedesátiletý podnikatel reagoval stejně: „Nemám chuť ani náladu se vyjadřovat v novinách. Napište si tam, co chcete, já se s vámi o tom nehodlám bavit.“

Nepovolenou stavbu v přírodním parku řeší roudnický úřad. „Věcí se zabývá orgán ochrany zemědělského půdního fondu našeho úřadu, neboť stavbou došlo k nepovolenému záboru orné půdy,“ řekl mluvčí roudnické radnice. Do věci se vložila i Česká inspekce životního prostředí.

Trik: dodatečné povolení

Přestože stavební úřad v Libochovicích ví o černé stavbě nejméně tři týdny, tvrdí, že zatím nemůže zasáhnout. Podle vedoucího úřadu Dušana Osleje musí nejprve nařídit kontrolní prohlídku, aby zjistil, kdo je stavebníkem, zahájil řízení a sepsal protokol.

Až pak může pokračování stavby zakázat. Případně zahájit správní řízení o přestupku, pokud by stavebník zákaz ignoroval. Prohlídka však dosud neproběhla a kdy bude, není jasné. Její termín Oslej prý prozradit nesmí. A mezitím se staví dál.

Jenže ani po prohlídce nemusí černá stavba z parku zmizet. I když úřad zahájí řízení o jejím odstranění, může stavebník požádat o dodatečné povolení. Jeho vydání bývá častější než demolice.

Mimochodem, na břehu Šárova rybníka poblíž nynější černé stavby už stojí dřevěný altán. Nechal ho postavit Šára. A povolení získal právě až dodatečně.

Budyně nad Ohří

Budyně nad Ohří

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

VIDEA TÝDNE: Chyby při třídění, zákeřná zlodějka a vtipkující Schwarzenegger

Obecně platí, že znečištěné výrobky do tříděného odpadu nepatří. Proto tam...

Třídění odpadu je sice záslužná činnost, ale ne všichni to děláme správně. Reportér Matěj Smlsal vysvětluje, jakých...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz