Černá skřínka havarovaného vrtulníku je nepoužitelná

  11:07aktualizováno  11:07
- Černá skřínka z havarovaného bitevního vrtulníku Mi-24, která měla pomoci objasnit příčiny úterní tragické nehody nedaleko Slatinic na Olomoucku, je podle mluvčího velitele vzdušných sil české armády Petra Fajla nepoužitelná.

"Zařízení je zcela zničeno a nepodařilo se z něj získat žádné informace o poslední fázi letu, uvedl v pátek Fajl.
Ve čtvrtek, kdy ještě nebyly známy výsledky expertíz pražského Kriminalistického ústavu, mluvčí odhadoval, že použitelnost černé skřínky by mohl negativně ovlivnit dlouhotrvající požár, který vypukl po pádu vrtulníku.

Velení armády se zamýšlí nad příčinami úterní havárie vrtulníku Mi-24, při níž zahynuli čtyři piloti, a dostává se k názoru: přispěly k ní koncepční chyby v minulosti. "Kumulují se problémy, které v minulosti nikdo neřešil," prohlásil náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Domnívá se, že prvopočátky leteckých havárií vyplývají i z toho, že ministerstvo obrany a generální štáb podcenily v roce 1993 radikální redukci letectva. Vzdušné síly si ponechaly téměř šest set pilotů, pro něž neměly uplatnění. "Předpokládám, že sedmdesát, možná i více pilotů skončí," uvedl.

Zbytky vrtulníku od rána odklízejí vojáci z přerovské vrtulníkové základny, aby havarovaný stroj mohli poslat na expertízu. Místo havárie je stále neprodyšně uzavřeno.
"Na místě je speciální skupina vyčleněná pro tuto akci a vybírá do země zaryté části vrtulníku, které budou uloženy na bezpečné místo. Poté vytáhneme torzo stroje a vše pošleme na expertízu. Na místě nehody je pro nás práce nejméně do konce tohoto týdne," řekl zástupce velitele přerovské základny.

Další oběť havárie: popálený voják
Voják, který ve středu kontroloval místo havárie bojového vrtulníku Mi-24 u Slatinic na Olomoucku, narazil na hořlavinu, která explodovala. Voják má v obličeji popáleniny druhého stupně a byl převezen do Fakultní nemocnice v Olomouci na kliniku plastické chirurgie. Všichni čtyři členové posádky vrtulníku Mi-24, který z dosud nezjištěných příčin havaroval v úterý kolem 17. hodiny, zahynuli.
Těsně před půl devátou se z rokle vyvalil hustý dým a byl slyšet výbuch. Popáleniny v obličeji utrpěl čtyřicetiletý voják z povolání, který zkoumal trosky vrtulníku. Ty jsou spolu se zbytky těl čtyř roztrhaných vojáků rozesety v okruhu asi sto padesáti metrů okolo. V doutnajících troskách zřejmě expolodovala hořlavina, někteří záchranáři soudí, že mohl vybuchnout i hasicí přístroj.
"Má popáleniny prvního a druhého stupně v obličeji. Je to středně těžké zranění. Určitě se z toho dostane," řekl dispečer olomoucké Záchranné služby Jiří Jílek. Zraněného muže okamžitě převezl vrtulník Záchranné služby na kliniku plastické chirurgie do olomoucké Fakultní nemocnice.
Voják má podle lékařů sežehnutý obličej, krk a uši a v obličeji má navíc tržné rány.
"Stalo se to, když v rokli prohledávali vrtulník," dodal šéf olomoucké pobočky krajského úřadu vyšetřování Karel Kročil. Jeho podřízení havárii vrtulníky začali včera vyšetřovat jako obecné ohrožení.

Dva členové posádky byli nalezeni ještě v úterý večer, části těla třetího člena posádky našli záchranáři během noci. Čtvrtý muž byl nalezen dnes dopoledne.
Stroj se po dopadu na zem rozletěl na kusy a vytvořil v zemi třímetrový kráter.
Vyšetřovatelé zatím zjistili, že vrtulníku selhala součást systému takzvané indikace umělého horizontu, který je základním prvkem pro řízení helikoptér v mracích.
Experti stále pátrají po černé skřínce, jejíž záznamy by měly pomoci havárii objasnit.  Místo havárie bylo zcela uzavřeno policií. Na místě pracují vyšetřovatelé, vojska CO a letečtí experti.

"Okolo 17:05 posádka hlásila potíže s řízením, vzápětí se spojení přerušilo. Následovalo oznámení občana z oblasti Slatinic, že padá vrtulník," uvedla Hana Tichá z tiskového odboru ministerstva obrany.
Operační důstojník hasičů uvedl, že podle informací řízení letového provozu byli na palubě vrtulníku čtyři lidé. Dva z nich se podle lékaře Milana Brázdila ze Střediska územní zachranné služby v Olomouci, který je na místě nehody, zřejmě snažili z padajícího vrtulníku vyskočit, což potvrzují na stromech nalezené nerozvinuté padáky.
"Posádku vyprošťují v těchto chvílích doslova po kusech hasiči a vojáci," řekla v osm hodin večer ve vysílání Českého rozhlasu jeho olomoucká zpravodajka. Práci záchranářů stěžuje nevlídné počasí, rozmoklý terén a tma.
Celý prostor okolo nehody je neprodyštně uzavřen a armáda omezila poskytování informací na minimum.
Na místo neštěstí se okamžitě vypravil náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý.

Je to již druhá těžká nehoda vojenského vrtulníku za poslední tři týdny. Při minulé havárii vrtulníku Mi-17 v Bosně zahynuli tři příslušníci českého praporu sil SFOR.

Vrchní velitel vzdušných sil Ladislav Klíma až do odvolání zakázal lety všech vojenských letadel.
"Zákaz se netýká tuzemské a mezinárodní letecké záchranky, letů v pohotovostním systému a důležitých přepravních letů," řekl mluvčí velitelství vzdušných sil Petr Fajl.

Velení české armády připravuje změny v koncepci leteckého provozu a výcviku, od kterých si slibuje omezení počtu havárií vojenských letadel a vrtulníků.
"Nezávisle na neštěstí v Bosně i úterní havárii na Olomoucku připravujeme od příštího roku změny, které by měly těmto nehodám předcházet," řekl dnes náčelník generálního štábu armády Jiří Šedivý. "Chceme výrazně zvýšit počet letových hodin u bojového jádra, na druhé straně však budeme muset snížit počet pilotů," podotkl.

Oficiální stránky ministerstva obrany - letecká technika Armády České republiky:
http://www.army.cz/vzs/index.htm
Vojenský vrtulník Mi-24D:
http://www.physics.arizona.edu/~savin/ram/mi-24d.html
Vojenský vrtulník Mi-24:
http://www.csd.uwo.ca/~pettypi/elevon/gustin_military/sov/MI24MILH.html
Vojenský vrtulník Mi-24V:
http://www.physics.arizona.edu/~savin/ram/mi-24v.html
Vojenský vrtulník Mi-17:
http://ourworld.compuserve.com/homepages/sinhala/mi17.htm
Událost dále sledujeme 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Najdete na iDNES.cz