Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Češtináři vedou s Cermatem „studenou válku“ o podobu maturitních slohů

  6:00
Letošní hodnocení maturitních slohů přineslo mnoho problémů. Někteří studenti, kteří psali kreativně, ale odchýlili se od zadání, propadli. Cermat totiž prosazuje přísné dodržovaní daných slohových útvarů. Část učitelů však tomuto "staromilství" neholduje a chce známkovat nadané studenty podle svého.

Ústní zkouška státních maturit na SOU tradičních řemesel v Brně. (2. května 2011) | foto: Ondřej Surý, Lucie Suchá,  MF DNES

Společnost Cermat se z jarního průšvihu kolem maturitních slohů příliš nepoučila. Stejně jako letos mohou příští rok kvůli písemným pracím z češtiny propadnout tisíce maturantů. Stačí, když se odchýlí od tématu.

Nově sice budou slohy známkovat učitelé na jednotlivých školách, avšak podle starých a zhusta kritizovaných pravidel připravených Cermatem. Tento úřad na nich však trvá, přestože skandál kolem maturit už stál místo jeho bývalého šéfa Pavla Zeleného.

Slohové práce

Loni známkovali maturitní slohy z češtiny "hodnotitelé" – učitelé proškolení Cermatem. Část z nich však chybovala a nechala propadnout studenty neprávem.

Ministerstvo školství proto vrátilo hodnocení písemných prací zpět do škol. Známky tak dětem dají češtináři, kteří je znají. Jenže se musí řídit pravidly Cermatu a ta říkají, že kdo se odchýlí od tématu, má dostat pětku.

Nově bude mít maturita z českého jazyka i ostatních předmětů jen jednu úroveň. Dosud obsahovala těžší a lehčí verzi.

MF DNES zjistila, že v případě slohů trvá na pravidlu "rychlá smrt". To v praxi znamená, že student dostane automaticky z písemné práce pětku, pokud se odchýlí od zadaného tématu nebo nedodrží slohový útvar. Když napíše místo eseje úvahu, tak neuspěje. Potvrdila to vedoucí sekce evaluačních nástrojů Jana Münzbergerová i mluvčí Cermatu Petr Habáň.

"Jestliže bude práce úplně mimo téma, nebo nedodrží slohový útvar, tak se nic nemění. Bude to jako letos," uvedla Münzbergerová.

Rána pro originální slohy

Jenže právě na tento bod letos na jaře doplatilo mnoho dobrých studentů. Byli zklamaní, naštvaní a mnozí přišli o šanci studovat na své vysněné vysoké škole. Mezi ty, koho špatné známkování slohů postihlo, patřila i Zdeňka Pšeničková - dívka, která předtím vyhrála literární soutěž.

Přestože napsala výborný sloh, dostala z něj pětku a musela ho psát v opravném termínu na podzim. Tímto martyriem si prošla jen proto, že téma Jak jsem se stala pověrčivou uchopila po svém, originálně a rozhodla se, že být pověrčivá je nesmysl.

MF DNES hovořila s několika středoškolskými češtináři, kteří jsou z rozhodnutí Cermatu rozladění. "Nesouhlasím s tím, protože to omezuje kreativní jedince, kteří pojmou téma jinak," říká kantorka Lenka Dohnalová.

Změna hodnotitelů

Její kolegyně Veronika Valíková, také češtinářka, je přesvědčená, že příliš úzké škatulky slohových útvarů studenty svazují. "My je učíme psát, co si myslí. Když se budou bát psát pod knutou stylů, tak z nich názory nedostaneme," varovala.

Ještě vloni známkovali (bodovali) maturitní slohové práce z češtiny hodnotitelé, které na to Cermat proškolil. Ukázalo se však, že někteří z nich dělali svou práci špatně a nechali studenty propadnout neoprávněně.

"Kritéria pro hodnocení zůstávají stejná, ale právě proto, aby nedocházelo k podobným problémům, rozhodli jsme o přesunutí hodnocení slohových prací na samotné školy. Objektivita bude zajištěna především znalostí výkonu žáků v průběhu studia," reagoval ve středu za ministerstvo mluvčí Marek Zeman.

Cermatu se zastal i Jiří Kostečka, učitel, který se na přípravě maturit podílel a vedl tým hodnotitelů. Je přesvědčený o tom, že by studenti měli plnit zadané téma i slohový útvar.

Spor však možná povede k tomu, že se někteří naštvaní češtináři Cermatu vzepřou. Jak řekli MF DNES: "Učitelé jsou příčetní. Práce oznámkujeme, ale nebudeme se řídit přísným pravidlem v případě hodnocení tématu a dodržování stylu." Někteří studenti tak možná maturitu udělají, protože jejich učitelé obejdou pravidla.

Cermat měl několik měsíců na to, aby s češtináři diskutoval o tom, jak slohy známkovat. Jenže kritiku patrně nevnímal. "Kdo napadá tradiční funkční českou stylistiku?" reagovala Münzbergerová a dožadovala se oficiálního dokumentu od spolku češtinářů. Mluvčí Habáň později dodal, že maturantům úřad poradí, jak úspěšně zvládnout sloh z češtiny.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 30. září a 1. října.

Drogy prodávají i lidi, do kterých byste to neřekli, říká Adam Mišík

  • Nejčtenější

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Bez pojištění, bez peněz. Po cizincích zůstávají nemocnicím desítky milionů dluhů

Premium Nemocnicím každoročně zůstávají milionové dluhy. Jsou za péči o cizince, kteří často postrádají potřebné pojištění či...

STALO SE DNES: Z Nord Streamu uniká do moře plyn, NASA sondou zasáhla asteroid

Z plynovodu Nord Stream začal po masivním podmořském výbuchu unikat plyn. Rusko má právo v nezbytném případě použít...

Při úmrtí miminka se rozšíří nárok na pohřebné i na otcovskou dovolenou

Lidovci prosadili do vládního návrhu novely zákona o státní sociální podpoře, že nárok na pohřebné ve výši 5 tisíc...

Šíření covidu dál zrychluje, rostou i počty hospitalizovaných, je jich přes 1300

Čísla nakažených covidem-19 i nadále zrychlují, rostou i počty pacientů hospitalizovaných s koronavirem. Za úterý...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...